Adana İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Adana çevresinde yapılan su giderleri sonucu tespit edilen Adana ilimiz içinde birçok hastalığa iyi gelecek şekilde şifalı su kaynağı bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre her yıl binlerce kişinin ziyaret etmiş...

Adana çevresinde yapılan su giderleri sonucu tespit edilen Adana ilimiz içinde birçok hastalığa iyi gelecek şekilde şifalı su kaynağı bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre her yıl binlerce kişinin ziyaret etmiş olduğu şifalı su kaynakları Adana kaplıcalarında tedavi yoluyla çeşitli hastalıklara iyi gelmiş olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Adana ilinde bulunan bu şifalı kaplıcalar turizimin gelişmesini hızlandırmış olan faktörlerinde en başında gelmektedir. Toplamda 11 şifalı su akımından yararlanmak isten kişilerin kaplıca bölge çevresinde bulunan otellerden faydalanma imkanları bulunmaktadır. İl merkezi çevresine çok uzak olmak istemeyen kişilerin Adana ve Ceyhan merkezinde bulunan otelleri tercih etmeleri tavsiye edilmektedir. Adana çevresinde il merkezine oldukça yakın bölgelerde tuzlu, sodalı ve sülfatlı soğuk su kaynakları bulunmaktadır. Bu su kaynaklarını sizlere tanıtmaya çalışacağız.

Kaplıca Tanıtımları

Adana ili çevresinde gidebileceğiniz başlıca kaplıcalar şu şekildedir;

 • Acıdere İçmesi: Adana/Yüreğir ilçesine bağlı olan eski adına Misis adı verilen bucağın yakınlarında olmaktadır. Adana/Ceyhan yolu üzerinde olan ve Misis İçmesi diye anılan yerdir.
 • Acıman Ilıcası: Kadın hastalıkları için gidilip tedavi olunması gereken yerlerden bir tanesidir. Kırık çıkık içinde gidilmesi tavsiye edilir.
 • Alihocalı İçmesi: Adana merkezine yakın konumda bulunan bu kaplıca özellikle de mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
 • Kurttepe İçmesi: Karaisalı yolu üzerinde bulunan kaplıca genellikle iç organlar için gidilip tedavi olunması gereken yerlerden bir tanesidir.
 • Kokarpınar Ilıcası: Solunum yolları, kalp-damar ve romatizma hastalıklarına iyi gelen hastalıklar için yapılan termal yerlerden bir tanesidir.
 • Narlık Kaplıcası: Ceyhan-Yumurtalık yolunun 12. Kilometresine yapılan narlık köyü kavşağında bulunan kaplıca birçok kesim tarafından bilinen bir kaplıcadır.
 • Tahtalıköy Kaplıcası: Adana Ceyhan konumunda bulunan kaplıcalardan biridir. Genellikle cilt hastalıklarına iyi gelen kaplıcadır. Karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında etkilidir.
 • Ceyhan Kaplıcaları: Ceyhan ilçesinin neredeyse tamamına yayılmış olan kaplıcalar; birçok farklı hastalığı tedavi konusunda oldukça etkilidir. Çokçapınar ve Dumlu kaplıcaları başlı başına kaplıcalardandır.
Kategoriler
İller
Yorum bulunmuyor.

Yorum bırakın

*

*

BENZER

 • Urfa İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

  Birbirinden farklı kültürü ile yaz kış demeden şehrinde birçok turist ağırlayan Urfa ili ortaya çıkarmış olduğu termal oteller ile de doğu illeri arasında en iyi kaplıca otelleri arasında yer...
 • Sivas İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

  Günümüzde yaz kış demeden hiç boş kalmayan bir şehir var ise o da hem tarihi hem de merak uyandıran hareketleri ile Sivas şehridir. Birçok turistin meraklı bir şekilde gelip...
 • Sinop İli Şifalı Sular ve Kaplıcaları

  Yaz kış demeden en soğuk illerimizden biri olan Sinop içinde bulundurduğu kaplıcalar sayesinde birçok termal sağlığa ihtiyacı olan hastayı tedavi ederek sağlığına kavuşturmayı amaçlamaktadır. Diğer illeri baz aldığımızda çokça...
 • Siirt İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

  Güneydoğumuzun en uç illerinden bir tanesi olan Siirt birçok il gibi bulunduğu termal kaplıcalar ile turist çekmese de Siirt ili çevresinde de birkaç termal kaplıca ve şifalı su bulunmaktadır....