Adıyaman İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Adıyaman İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Eylül 2, 2019 0 Yazar: admin

Türkiye’nin ulaşılması en zor alanlarından biri olan Adıyaman kaplıcaları, her ne kadar zor olsa da Türkiye’nin en iyi kaplıcalarını bulundurma konumundadır.  Adıyaman İli’nin Besni ve Çelikhan ilçelerinde toplanmış kaplıcalarından bir tanesidir. İki ilçesi dışında da pek çok ilinde bulunan kaplıcaları sizlere tanıtmaya çalışacağız.

Adıyaman Kaplıcaları

Besni İçmesi: Adıyaman’ın yaklaşık olarak 45 kilometre uzaklığından bulunan Besni ilçesi konumundan olan Besni içmesi halkın çok rağbet ettiği kaplıcalarından biridir. Besni İçmesi dışında Besni ilçesinde bulunan birkaç kaplıca daha bulunmaktadır.

Çörmük Kaplıcası: Adıyaman kaplıcalarının en iyi kaplıcalarından biri olan Çörmük kaplıcası; insanların kemiklerine çok iyi gelmektedir. Yakın konum ile de pek çok kişinin tercih ettiği kaplıcalarından bir tanesidir.

Kuruçay Kaplıcası: Besni ilçesinin içerisinde bulunan kaplıcalarından biri olan Kuruçay kaplıcası, romatizmaya iyi gelip suyu basur halde kullanabildiğiniz kaplıcalarınızdan bir tanesidir.

Adıyaman’ın ilçelerinden biri olan Çelikhan ilçesi, en kuzey yerlerden bir tanesidir. Bu konumda bulunan kaplıcalardan biri olan Korucak Kaplıcası bu bölgede gidilen kaplıcalardan biridir. Adıyaman’a yaklaşık olarak 15 kilometre doğusunda bulunan kaplıca merkeze daha yakındır. Bu kaplıcalar genellikle romatizma ve basur gibi hastalıklara bire bir devadır.

Adıyaman’ın Kahta dağında bulunan kaplıcalar; mide, bağırsak ve böbrek hastalıklarına bire bir şifa etmektedir.