Afyon Kaplıcaları

Afyon Kaplıcaları

Eylül 3, 2019 0 Yazar: admin

Yeraltı sularının kaynayarak yeryüzüne çıktığı sulara kaplıca adı verilir. Bir konaklama ve otel hizmeti olarak sunulmaya başlayan afyon kaplıcaları Dünya genelinde üne sahip. Binlerce insan yılın her günü afyon kaplıcalarına gelerek suyun şifasından ve rahatlatıcı etkisinden faydalanabiliyor.

Afyon kaplıcaları faydaları bakımından oldukça etkili bir kaynaktır. Birçok hastalığa iyi geldiği uzmanlar tarafından kanıtlanmış olup, kaplıcalarda vakit geçirilmesi gerektiği önerilmiştir. Ayrıca bu sularda yapılan araştırmalar, insan vücudu için gereken tüm mineralleri içerdiğini ve ağrıları dindirme konusunda ne kadar etkili olduğunu kanıtlıyor.

Afyon kaplıcalarında yüzmek, şifalı olarak bilinen suyundan faydalanmak için birçok ulaşım yolunu tercih edebilirsiniz. Afyon ilimizde bulunan bu kaplıcalara yılın her zamanında gelerek otellerde konaklayabilir, eğlence merkezlerini gezebilir ve muhteşem rahatlatıcı tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Afyon Kaplıcaları Nerede?

Afyon kaplıcalarının birçoğu Sandıklı ilçesinde ve Gazlıgöl bölgesinde bulunuyor. Afyonun herhangi bir bölgesinden bu kaplıcalara gelmek otobüsler ve özel araçlarla gayet kolaydır. Şehrin şifalı suyunun kaynağı olarak bilinen Gazlıgöl, şehir merkezine yaklaşık olarak 21 kilometre uzaklıktadır. Afyon kaplıcalarının birçoğu burada sürekli olarak hizmet veriyor. Gazlıgöl şifalı olduğu bilinen nadir doğal kaynaklardan birisidir. Herkes afyon kaplıcalarına gitmek için Gazlıgöl’ü seçebilir ve yılın her zamanında burada konaklayabilir.

Afyon Kaplıcaları Nasıl Gidilir?

Afyon kaplıcaları birçok kişinin gözdesi haline gelen gezi alanlarından birisi oldu. Buraya gelmek isteyenler ulaşım seçeneklerini merak ediyor. Buraya Afyon ilçelerinden gelmek otobüs ve özel araçla çok kolaydır.

  • Karayolu Ulaşımı
  • Havayolu Ulaşımı
  • Özel Araçla Ulaşım

Aynı şekilde Türkiye’nin her yerinden bu ulaşım tercihleriyle gelinebilir. Çoğu insan Afyon kaplıcalarına gelmek için en kısa ve güvenli yol olan havayollarını tercih ediyor. Havayollarıyla en kısa sürede Afyon kaplıcalarına gelmek mümkün.

Karayoluyla Ulaşım

İstanbul merkezli karayolu otobüs seferleri Kuzey Marmara Otoyolunu takip ederek Afyona gelebilirler. Yaklaşık 500 kilometre sürecek olan bu yol 6 saat sürer. Önce Bursa ilinden ardından ise Eskişehir’den geçerek Afyona ulaşılıyor. Güzergah kolaydır ve 500 kilometre olan bu yol iyi bir güzergahla 6 saatle ulaşılabilir. Şehirlerarası otobüsle gelenler Gazlıgöl otobüs terminalinden istedikleri Afyon kaplıcası veya termal oteline ulaşım sağlayabilirler.

Havayoluyla Ulaşım

Afyon kaplıcalarına ulaşmanın en kolay yollarından birisi bilindiği üzere havayolu ulaşımıdır. İstanbul Havalimanlarından Afyona yaklaşık 1 saatlik bir uçuşla gelebilirsiniz. Ardından özel bir araç kiralayabilir veya otobüslerle kaplıcalara ulaşabilirsiniz.

Özel Araçla Ulaşım

Afyon kaplıcalarına gelmek için en konforlu ulaşım yollarından birisi is özel araçla gelmektir. İstanbul’dan Afyon kaplıcalarına gelmek isteyenler ise özel araçlarıyla Bursa-Eskişehir Otoyolunu takip edebilirler. En güvenli şekilde Afyon ve Gazlıgöl kaplıcalarına ulaşacaklardır.

Afyon Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Afyon kaplıcalarının insan sağlığı ve hastalıklarına faydası bir hayli çoktur. Özellikle Afyondaki Gazlıgöl kaplıcaları en eski şifalı kaynak suyu olarak biliniyor. Kaplıcalar Afyon ili merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıktadır. Türkiye’nin en eski Kızılay maden suları da Afyondaki Gazlıgöl kaynak sularında çıkarılmıştır. 

Bir efsaneye göre Kral Midas kızı Suna’nın vücudunda çıkan çıban ve yaralara çare olamamış. Kızının her tarafını saran bu çıbanlardan dolayı umudunu kesmek üzereyken, Gazlıgöl kaynak suları şifa olmuştur. O günden bu yana yayılan ve dilden dile aktarılan bu hikaye güçlenmiş, Afyon kaplıcalarının faydaları hakkındaki bilgileri de güçlendirmiştir.

Kalp ve Damar Hastalıkları

Afyon kaplıcaları damar yolları tıkanıklığını açarak kalp hastalıklarını önlemeye yarayabilir. Birçok uzman doktor, Afyon kaplıcalarının kalp ve damar hastalıkları konusundaki faydalarını dile getirmiştir.

Sinüzit ve Solunum Yolu Hastalıkları

Sinüzit ve benzeri solunum yolu hastalıkları için Afyon kaplıcaları birebirdir. Kaynak suyundaki doğal mineraller burundan başlayarak tüm solunum yolunu, buradaki enfeksiyon ve tıkanıklıkları söker atar.

Kas ve İskelet Sistemi Hastalıkları

Kas ve iskelet hastalıklarından muzdarip olanlar Afyon kaplıcalarında şifa bulabilirler. Doğal mineraller deriye nüfuz ederek iskelet sistemine kadar ulaşır. Kasları açar, iskelet ve kemik yapısındaki kireci temizler. Ayrıca kemiklerdeki romatizma gibi hastalıklardan kaynaklı ağrıları ortadan kaldırdığı biliniyor.

Afyon Termal Otelleri

Afyon kaplıcaları merkezi açıdan önemli bir konumdadır. Her gün yüzlerce müşteri lüks termal otellerde ağırlanıyor. Bu termal oteller son derece konforlu ve lüks hizmetler sunuyor. İstediğiniz termal otelleri seçerek rezervasyon işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Afyon kaplıcalarına erken bir rezervasyon yaptırmak, uygun fiyatlarla konaklama imkanına sahip olmanızı sağlar. Afyon termal otelleri sunulan bazı hizmetler;

  • Açık ve kapalı havuzlar
  • Ücretsiz vale ve otopark
  • Çocuk havuzu ve park alanları
  • Ücretsiz kahvaltı seçenekleri
  • Aile odaları ve süitler

Bu termal otellerde konaklayanlar aldıkları hizmetten oldukça memnun olarak ayrılıyorlar. Eğlence merkezleri, doğal kaplıca suyu ve çocuklar için özel olarak ayrılmış oyun alanları Afyon termal otellerini tercih edilebilir yapan özellikler arasında bulunuyor.

Özgül Termal Otel

Afyon Gazlıgöl merkezli olarak 2009 yılında kurulan bu Termal Otel, buraya gelenlerin ilk tercihi oluyor. Özgül termal otelin 2 adet açık ve 4 adet kapalı olmak üzere toplam 6 adet büyük yüzme havuzu bulunuyor. Pansiyon konseptinde hizmet veren Özgül Termal Otel, hizmetleri bakımından lüks ve konforu bir arada tutar. 

Ailecek gelenler içim uygun bir konaklama ve termal otel hizmetleri sunuluyor. Özellikle çocuklu aileler bu konuda büyük bir rahatlık yaşayacaklar. Çocukları vakit geçirebilmesi içim küçük havuzlar ve oyun parkları bulunuyor. Ayrıca bu termal otel Gazlıgöl merkezli olduğu için Afyon’un en iyi kaynak suyundan faydalanabilirsiniz.

İkbal Termal Otel

Afyon merkezde bulunan İkbal Termal Otel Tesisi, lüks bir hizmet sunuyor. Kaplıca ve doğal su kaynaklarında en iyi şekilde faydalanabilirsiniz. Müşteri memnuniyet oranı bir hayli yüksektir. Özel aracıyla gelmek isteyenler için ücretsiz vale ve otopark hizmetleri de müşterilerin gelmesi durumunda sunuluyor. 

Ayrıca elektrikli şarj noktası olduğunu da belirtmek gerek. Çocuklu aileler için gayet uygun ve rahat bir hizmet içerir. Çocuklu ailelerin buraya gelirken çekinmelerine gerek kalmaz. Açık ve kapalı birden fazla havuzu ve termal havuzları mevcuttur. Çocukların güvenliğinin sağlanması için çocuk havuzları da otel içerisinde mevcut.

Oruçlu Termal Resort

Bölgedeki en iyi termal oteller arasına bulunan Oruçlu Termal Resort, Afyon kaplıcalarının tadını çıkarmanız için iyi bir fırsat. Ücretsiz otopark hizmeti burada da bulunuyor. Ayrıca her sabah kahvaltınız dilediğiniz vakitte tesis tarafından ücretsiz bir şekilde karşılanıyor. Çocuklu aileler için kapalı ve güvenli oyun alanları mevcut. Lüks termal odalar ve sigara içilmeyen konaklama odaları birçok kişinin tercih ettiği bir otel olmasını sağlıyor. Servisle otobüs hizmetinin verildiğini bilmenizde fayda var. Wi-fi gibi temel bütün hizmetleri içerisine bulunduran 5 yıldızlı Oruçlu Termal Otel, bölgesindeki en iyi 3 otelden biri olarak biliniyor.

Budan Spa Termal Otel

Bölgedeki en iyi otellerden biri olarak bilinen Budan Spa Termal Otel, spor ve fitness salonu içeren oteller arasında yer alıyor. Su parkı ve çocuklar için özel olarak ayrılan eğlence alanları bulunuyor. Merkezi bir konumda yer alan 5 yıldızlı termal otel, bölgedeki en lüks ve konforlu hizmetleri sağlıyor.

Jura Afyon Termal Otel

Müşteriler buradaki 195 adet oda içerisinden kendilerine uygun bir tane mutlaka bulacaklardır. Buraya gelmek için havayolunu tercih edenler ise özel bir araçla otele getiriliyor. Bebek bakımı, spor salonları, çocuk eğlence alanları ve termal havuzları sayesinde tatmin edici bir kaplıca deneyimi yaşayabilirsiniz.