Ankara İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Ankara İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Eylül 11, 2019 0 Yazar: admin

Ankara ili hem konum olarak hem de içerisinde bulunan şifalı sular ve kaplıcalar neznin de çok iyi yerleri bulunmaktadır. Yaz kış demeden gelen turistler ile birlikte işlevsel olarak her geçen sene potansiyelini arttırmış olan Ankara Kaplıcaları sizlere en iyi hizmeti vermeye devam etmektedir. Bizlerde sizlere bugün ki yazımızda Ankara ili civarında bulunan kaplıcalarımızı tanıtarak sizlere en iyi şekilde yardımcı olmaya çalışacağız.

Contents

Kızılcıhamam Kaplıcaları

Ankara’nın en meşhur kaplıcalarından biri olan Kızılcıhamam kaplıcaları yaklaşık olarak 75 kilometre mesafede olan fakat herkes tarafından bilinen ünlü kaplıcalardan bir tanesidir. Termal suların olduğu tesislerin Roma ve Sel.uklu döneminden bu yana kullanılmış olduğu bilinmekte olan kaplıcalar ile ilgili olarak su fiziki ve kimyasal bileşim olarak birçok farklı işlevi beraberinde görmektedir. Tesis içerisinde içme ve banyo kürleri bulunan Kızılcıhamam kaplıcaları hem konaklama hem de işlevsel olarak sizlere iyi şeyler yaşatabilmektedir. Kızılcıhamam kaplıcalarının vücut yüzeyinde iyi gelen işlevleri şu şekildedir; romatizma, safra kesesi hastalıkları, solunum yolları, siyatik, lumbago, nevraji, kırık çıkık, kalp ve kan dolaşım rahatsızlıkları, beslenme bozukluğu, kadınsal hastalıklar gibi pek çok işlevsel hastalığa iyi gelebilmektedir.

Sey Hamamı

Kızılcıhamam ilçesine yaklaşık olarak 16 km mesafe düzeyinde bulunan termal tesis 45 derece su sıcaklığının yanı sıra 6,5 ph değere sahip olduğundan birçok hastalığa iyi gelmektedir. Vücudun yapısal işlevlerini en iyi şekilde iyi şekilde düzelmesini sağlayan Sey hamamı Ankara’nın gizli kalmış en iyi sağlık merkezlerinden biridir.

Ayaş Ilıcıları

Ankara Ayaş ilçesinde bulunan Ayaş ılıcaları özel firmalar tarafından işletilmektedir. Yılın 6 ayı açık olan ılıcalar Mayıs ve Kasım ayında ziyaretçi akınına uğramaktadır. Yüksek mineral değerlerine göre 50 derecede olan havuza sahiptir, karaciğer, böbrek ve akciğer hastalıklarına iyi gelmektedir. Tesis içerisinde ayrıca fizik rehabilite merkezi bulunmaktadır.

Çubuk Melikşah Kaplıcası

Esenboğa Havalimanı yol ayrımında bulunan Çubuk yolunda sola ayrılıp giden yol üzerinde 4 km gidilerek ulaşılan Melikşah kaplıcası Ankara’ya yaklaşık olarak 30 km uzaklıktadır. İki termal kaynakta toplam akım değeri 20 lt/sn ve sıcaklığı 31C olan bu yer kalsiyum magnezyum ve bikarbonat içermektedir. Melikşah kaplıcası romatizmal ağrılara ve bazı cilt sorunlarına iyi gelmektedir.