Artvin İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Artvin İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Eylül 11, 2019 0 Yazar: admin

Karadeniz’in göz bebeği illerinden bir tanesi konumunda bulunan Artvin gezilecek yerleri sağlık anlamında da turizimi kuvvetli olan yerlerden bir tanesidir. Halk tarafından da oldukça iyi şekilde karşılanan kaplıcalar Artvin civarından oldukça müşterisi olan yerlerden bir tanesidir. Artvin yöresine bağlı bu şifalı sulara Çermik adı vermektedir.

Contents

Şifalı Sular

Artvin ilinin Borçka ilçesinden bulunan Otingo Çermiği; Artvin’e yaklaşık olarak 8 kilometre doğusunda, balcı köyünde bulunan bir kaplıca olarak bilinmektedir. Halk arasında otingo ormanları olarak tanınmaktadır. Halk tarafından suyu meşhur olan bu kaynağın küçük bir oteli ve sosyal tesisleri bulunmaktadır.

Şavşat İlçesi Kaplıcaları

Şavşat Artvin’in şifalı su kaynakları bakımından zengin olan ilçelerinden bir tanesidir. Burada bulunan başlıca kaplıcalar şu şekildedir; Ilıca Kaplıcası: içerisinde barındırdığı su ile romatizma ve siyatik gibi hastalıkların tedavisinde etkili konumda olmaktadır. Oteli ve sosyal tesisler mevcuttur. Mikelet kaplıcaları ise diğer bir adıyla Çoraklı İçmesi şifalı maden su yatağı denilebilmektedir. Birçok hastalığın tedavisinde hem banyo hem de içme olarak kullanılmaktadır. Artivn’e yaklaşık olarak 20 kilometre uzaklıkta bulunan Ciskaro Maden suyu ise maden suyunun romatizmal hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

               Kaplıcalar konusunda oldukça tecrübeli ve bir o kadar da büyük bir alana sahip olan Artiv birçok kesim tarafından bilinen yerler arasına girmektedir. Hem kış hem de yaz birçok kaplıca seven bu yerleri tercih etmektedir.