Ayaş Kaplıcaları

Ayaş Kaplıcaları

Haziran 10, 2018 1 Yazar: admin

Ankara merkeze 83 ve Esenboğa Havallimanı’na 110 km kilometre uzaklıkta bulunan Ayaş ilçesi kaplıcaları D-140 karayoluna 3 kilometre uzaklıkta konumlanmaktadır.

Deniz seviyesinden 690 metre yükseklikte bulunan kaplıcalara gidecekler karasal iklim koşullarını göz önünde bulundurarak hazırlık yapmalılar.

Ayaş Kaplıcaları Tedavi Özellikleri

Ayaş kaplıcaları için Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan testler nörolojik rahatsızlıklar, ortopedik problemler, kronik romatizmal hastalıklar, mide ve bağırsak sistemi problemleri, safra kesesi rahatsızlıklarında tedavi edici özelliğe sahip olduğu tespit edilmiştir.

Ayaş Kaplıcaları

Ayaş Kaplıcaları Suyunun Özellikleri

Berrak bir görünüme sahip olan Ayaş kaplıcaları termal suyu içerisinde, demir, alüminyum, sodyum ve magnezyum mineralleri bulunmaktadır. Suyun Ph derecesi 8dir ve 9042,3 mg/lt mineralizasyon oranına sahiptir. Suyun sıcaklığı 30 – 51 derece arasında değişiklik göstermektedir.

Ayaş Kaplıcalarının Faydaları

Ayaş Kaplıcalarının faydaları arasında birçok hastalık yer alırken, hiçbir rahatsızlığı olmayan bir insan bile yılda bir defa içme kürü yaparak zehirli maddelerin dışarı atılması sağlanarak, zehirleri maddelerin vücutta birikmesi ve organların tembelleşmesinin önüne geçilebilmektedir.

Ayaş Kaplıcaları içmece ve banyo kaplıcaları şeklinde tedavi amaçlı olarak iki farklı şekilde kullanıldığında çok çeşitli hastalıklara şifa olmaktadır. Şifalı suyun içmece olarak tercih edilmesi durumunda sağladığı faydalar;

 • Böbrek ve safra kesesinde oluşan taşın dürülmesi ve kumun dökülmesi,
 • Hazımsızlık ve kabızlık,
 • Cinsel fonksiyonların artması,
 • Karaciğer, mide ve bağırsak tembelliği,
 • İdrar yolları iltihabı,
 • Mide ve bağırsaktaki şerit, solucan ve kıl kurdu temizliği,
 • Nedensiz baş ağrıları,
 • Ağız kuruluğu,
 • Hormonlarda artış,
 • Böbrek, safra kesesi ve karaciğerin düzenli çalışması, Kandaki toksinlerin dışarı atılması olarak sıralanabilir.

Ayaş Kaplıcalarının faydaları banyo kürü olarak uygulanması durumunda romatizma, siyatik, lumbago, nevralji, polinevrit, nevrit, kırık ve çatlak sonrasında oluşan mafsal yapışıklıklar gibi hastalıklara şifa olmaktadır.

Ayaş Kaplıcalarının Özellikleri

Görünüm olarak berrak olan Ayaş Kaplıcaları özellikleri sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum, alüminyum, demir, klor, sülfat ve hidrokarbonat gibi iyonlar içermesi dışında metasilis ve serbest karbonik asit içermesinden kaynaklanmaktadır. Toplam mineralizasyon 9042,3 mg/lt olup, suyun pH değeri 8’dir. Ayrıca kaplıca sularının sıcaklığı 30 0C ile 51 0C arasında değişmektedir.

Ayaş Kaplıcaları

Ayaş Kaplıcalarında Nerede Kalınır?

Ankara’nın batısında bulunan Ayaş ilçesinde bulunan Ayaş Kaplıcalarının geçmişi 2000 yıl öncesine dayanırken, kaplıcanın ilk işletmesi olan Ayaş İçmece ve Kaplıcaları Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon A.Ş. kurulduğu 1892 yılından bugüne kadar hala hizmet vermektedir.

Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlı olan ilk kaplıca tesisi saunadan Türk Hamamı’na, kapalı yüzme havuzundan kondisyon salonuna, çay bahçesinden restorana farklı hizmetleriyle şifa cenneti olarak tanımlanmaktadır.

Ayaş kaplıcalarında konaklamak için termal otel konseptinde çok sayıda tesis bulunmakta olup, yerli ve yabancı çok sayıda misafiri rahatlıkla ağırlayabilmektedir. Termal oteller yaz ve kış mevsimi ayırt etmeksizin her mevsim misafirlerine hizmet vermektedir. Ayrıca bölgede bulunan çok sayıdaki müze ve tarihi yerlerde keyifli bir tatil geçirilmesi için ortam hazırlamaktadır.

 • Prestige Thermal Hotel Spa & Wellness
 • Hattuşa Vacation Thermal Club Ankara
 • Naskon Sapphire Resort Spa & Aquapark
 • Hitit Ayaş Termal ve Ayaş İçmeleri ve Kaplıcaları

Ayaş Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin ikinci büyük şehri olan başkentimiz Ankara ulaşım ağı açısından en gelişmiş şehir avantajına sahip olduğu, Ankara’nın ilçesinde bulunan Ayaş Kaplıcalarına ulaşım da kolaydır. Ankara’ya 60 km uzaklıktaki Ayaş Kaplıcalarına gitmek için kara, hava ve demir yoluyla ulaşım sağlanabilmektedir.

Ayaş Kaplıcalarına hava yolu ile ulaşım ilçeye 85 km uzaklıktaki Esenboğa Uluslararası Havalimanı aracılığıyla sağlanırken, ilçeye gitmek için Belko Air araçları ya da özel transfer servisleri hizmet etmektedir. Ayaş Kaplıcalarına otobüs ile ulaşım için Çankaya ilçesindeki AŞTİ Terminali’ne geldikten sonra ilçeye giden 560 numaralı otobüs hattı ya da Ayaş servisleri kullanılabilmektedir.

Ayaş Kaplıcalarına tren ile ulaşım Ankara Ekspresi, İzmir Mavi Tren hattı ve yüksek hızlı tren sayesinde sağlanabilmektedir. Ankara Ekspres ile İzmit, Eskişehir ve Bilecik illerinden; İzmir Mavi Tren hattı ile İzmir, Manisa, Kütahya, Eskişehir ve Balıkesir illerinden; yüksek hızlı tren sayesinde de İstanbul, Eskişehir ve Konya illerinden Ayaş ilçesine ulaşım kolaylıkla sağlanabilmektedir.

‘’Ayaş Kaplıcalarına nasıl gidilir?’’ sorusuna cevap olarak son seçenekse, özel araçla ulaşım seçeneğidir ki İstanbul- Ankara Otoyolu, İzmir- Ankara Otoyolu, Ankara- Niğde Otoyolu, Ankara Çevre Yolu ve O-20 karayolu kullanılarak kolaylıkla ulaşılabilmektedir.’yi kullanarak ulaşım sağlayabilirler.

Ayaş Kaplıcaları

Ayaş Kaplıcaları Otel Fiyatları

Ayaş Kaplıcaları otel fiyatları konaklama tercihlerine göre değişkenlik göstermekle olup, lüks konaklama isteyen misafirler Prestige Thermal Hotel Spa & Wellness ile Hattuşa Vacation Thermal Club Ankara otellerini tercih edebilir. Uygun fiyatlı konaklama tercih etmek isteyen misafirler de Naskon Sapphire Resort Spa & Aquapark, Hitit Ayaş Termal ya da Ayaş İçmeleri ve Kaplıcaları arasından seçim yaparak güzel bir tatil yapabilmektedir.

Ayaş Kaplıcaları Yorumları

Ayaş Kaplıcaları yorumlarına bakıldığında hastalıklar açısından şifa sağladığına dair bilgilendirmeler yapıldığı görülmektedir.

Dünyadaki sayılı sudan bir tanesi…

Dünyadaki sayılı sudan bir tanesi, sadece suyu içerken çok zorlanıyorsunuz ve kusacağınızı hissediyorsunuz. Ama kendinizi içmek için zorlayın çünkü bağırsak sistemine çok iyi geliyor. Ayrıca ‘’Balcı Dede’’ ile tanışmayı ve bal almayı unutmayın, balı harika!!!