Bilecik İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Bilecik İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Eylül 13, 2019 0 Yazar: admin

Bilecik ili birçok kesim tarafından içinde bulunduğu şifalı sular tarafından bilindiğinden oldukça çok sevilmektedir. Turistlik tesislerin yetersiz kalması Bilecik bölgesinde termal otel yapımına ve daha çok termal otel turizminin arttırılmasını sağlamaktadır. Özellikle de Bilecik çevresinde olağan yer altı kaynakları birçok termal otelinin yapımında da etkili olmuştur. Bizlerde sizler için şifalı suları ve kaplıcaları araştırarak yazımızda sizlere açıklamaktayız.

Bilecik Şifalı Suları

Bilecik sınırları içerisinde bulunan şifalı sular ve kaplıcalar turizm bakanlığı tarafından oldukça rehavet gören ve birçok tesisi de beraberinde getiren Bilecik Şifalı suları sizlere ve çevrenizdekilere oldukça iyi şekilde termal havası yaşamasına sebep olmaktadır. İlçelerin birçoğunda hem şifalı su kaynağı hem termal kaplıca bulunmaktadır. Bu kaynakların başında;

  • Çatı Ilıcası: Söğüt ilçesine bağlı olarak bilinen ve Çatı köylerinden olan Çatı ılıcası; iki ayrı kaynaktan doğan şifalı sular çok sayıda hastayı tedavi etmekte kullanılmaktadır. Çatı Ilıcası özellikle de Romatizma ve deri hastalıklarında iyi geldiğinden ötürü uyuz hastalığının tedavisi içinde iyi şekilde tavsiye edilmektedir. İlçe merkezinden en iyi şekilde ulaşım sağlanabilmektedir.
  • Pelitbükü İçmesi: Yine aynı konumda olan Pelitbükü içmesi içinde karbondioksit bulunan nadir termal yerlerden bir tanesidir. Mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelmektedir.
  • Hamamboğazı Ilıcası: Bilecik’in Gölpazarı İlçesi içerisinde yaklaşık olarak 30 kilometre uzaklığında bulunan Hamamboğazı ulaşım ve konaklama imkanları ile kısıtlı olan yer olsa da romatizma ve cilt hastalıklarının tedavilerinde başrol oynayan kaplıcalardan bir tanesidir.
  • Selçuk İçmesi: Osmaneli ilçesine yaklaşık olarak 3 kilometre olan Selçuk ilçesi; bulunduğu alan konseptiyle birçok kişinin yakından takip ettiği ve oldukça çok beğendiği yerler arasına girmektedir. Bulunan su değerleri ile oldukça şifalı su kaynağı oluşturan Selçuk su içmesi iç hastlalıkların geneline iyi gelse de önceliği karaciğer ve safra tarafında olan hastalıklara iyi sonuçlar vermektedir. Tuzlu sulardan diüretik etki beklenen nadir kaplıcalardan biri konumunda olan Selçuk İçmesi sizlere en iyi şekilde hizmet sağlamaktadır.