Burdur İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Burdur İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Eylül 16, 2019 0 Yazar: admin

Burdur ili sınırları içerisinde bulunan yer altı kaynaklarından ötürü şifalı kaplıcalar ve içme sularıyla birçok termal oteller yapılmaktadır. Burdur merkez ve Tefenni ilçeleri civarında toplanan şifalı sular Burdur şehrinin en önemli kültürel zenginliklerinden bir tanesidir. İnsan vücudun da bulunan çeşitli hastalıklara iyi gelen ve her yurdun dört bir köşesinden insanlar ile dolup taşan Burdur termal anlamında zengin olan şehirlerden bir tanesidir. Yapmış olduğumuz araştırmalar ile birlikte Burdur ili çevresinde bulunan termal otelleri ve şifalı suları sizler için derledik.

Tefenni Ilıcası ve İçmesi

İlçe merkezinin yakınlarında olan Tefenni ılıcası birçok kişi tarafından söz edilen ve karşılığında da rehavet gören ılıcalar arasında yer almaktadır. Kaplıca içerisinde bulunan şifalı sular; karaciğer, bağırsak, safra kesesi hastalıklarına iyi gelmektedir.

Kayacık Ilıcası ve İçmesi

Tefenni’nin tanınmış içmelerinden bir tanesi olan Kayacık Ilıcası içinde bulundurduğu şifalı sularda sodyum klorür içermektedir. Solunum yolları başta olmak ile birlikte kalp damar hastalıklarına ve romatizma hastalığına iyi gelmektedir.

Barutlu Maden Suyu İçmesi

Barutlu içme suyu kaplıcası eski toplumlarda Sıtma Suyu olarak da bilinmektedir. Tuzlu soğuk sular kaplıcalarına dahil olan oligometalik bir su olan Barutlu maden suyu böbrek taşlarının düşürülmesi başta olmak üzere karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarının yanı sıra böbrek taşlarını ve idrar yollarında ki kum taşlarının düşürmesiyle ünlenen bir kaplıcadır. Solunum yolları hastalıklarının tedavisinde de birçok işlevsel yönü bulunmaktadır.

Çerçin Kaplıcası ve İçmesi

Burdur merkeze yaklaşık olarak 10 km uzaklıkta bulunan Çerçin Kaplıcası, Çerçin Suyu olarak da bilinmektedir. Kentin kuzeydoğusuna düşen kaplıca sodalı soğuk sular gruplarına dahil olmaktadır. Mide, bağırsak, karaciğer ve böbrek hastalıklarında yararlı olmaktadır.

İnsuyu Mağarası ve İnsuyu İçmeleri

Burdur’un Türkiye sınırları içerisinde dahil konuşulan en ünlü kaplıcalarından bir tanesidir. Burdur-Antalya karayolu üzerinde bulunan ve yaklaşık olarak 14 kilometre uzaklığında ki mağara şifalı olarak bilinen dünyanın ikinci büyük mağarasıyla yan yana konumdadır. Dağ yamacında bulunan mağaranın en geniş yeri 80 metre uzunluğu ise 600 metre olan ünlü mağara içerisinde 9 adet küçük göller bulunmaktadır. Hem konumunu hem de yaratmış olduğu enerji ile birçok turisti Burdur’a çeken kültürel özelliklerden bir tanesidir. Mide, karaciğer, şeker hastalıkları ve solunum yolu iltihaplanmaları gibi pek çok hastalık üzerinde oldukça etkileri bulunmaktadır.