Bursa İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Bursa İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Eylül 16, 2019 0 Yazar: admin

Bursa, şifalı su kaynakları ile ülkemizde en önemli illerden bir tanesi konumunda olmaktadır. Yer altı sularının şifalı konumda olması ve bölgelerinin de ikliminin ve tarihi konumunun bulunması birçok şehre ve ülkeye göre Bursa ilinin bir adım önde olmasını göstermektedir. Kaplıcaları ve içmeleri ile doğal maden su kaynakları bakımından Bursa’dan zengin başka bir il daha bulunmamaktadır. Bursa ili için Türkiye üzerinde söylenen bir şey var ise oda Kaplıcalar kenti unvanı verilmektedir.  Bursa ilinin farklı ilçelerinde bulunan kaplıcalar sayesinde yaz kış demeden turist çeken Bursa ülkesel açıdan da büyük tarihi olan yerlerden bir tanesidir. Kaplıcaların çoğu yeni yapılmış olmayan eski uygarlıklardan bu yana imparatorlara padişahlara hizmet etmiş dünyaca ünlü kaplıcalardan biri konumunda bulunmaktadır.

Vakıfbahçe Suları

Bursa ilinin Çekirge ilçesinde bulunan ve yer altı sularının önemli kaynaklarından biri olan Vakıfbahçe Suları birçok besleyici ürün ile birlikte birçok termal sefere iyi bir kaynak olmaktadır. 8 turistlik tesis 15 Belediye tesisi ve 2 hamam olan bu yerlerde banyolarını beslemektedir.  Kaçak sular tabiriyle de bulunan sular içlerinde bulunan maddeler nedeniyle radyoaktif sular olarak bilinmektedir.

Bademlibahçe Suları

Şehir merkezine yakın olan bir böğle üzerinde kurulan Bademlibahçe Suları diğer bir adıyla Kaynarca Grubu Suları olarak bilinmektedir. Bikarbonatlı, sülfatlı, sodyum ve kalsiyumlu metaborikasit ve florür içeren suları içerisinde bulunan Bademlibahçe suları romatizma ve iç hastalıklarına iyi gelmektedir. Vücutta ki ateşi de kolay aşamada düşüren Bademlibahçe suları sistem düzensizliği ve bulunduğu beslenme bozukluğunu ve hormanal dengesizliğini n de giderilmesini önemli rol oynamaktadır.

Çekirge Kaplıcaları

Vakıfbahçe kaynağına bağlı olarak bulunan Bursa merkez konumunda ki Çekirge Kaplıcası; ağır hastalıklar başta olmak üzere, damar tıkanıklığı diyabet gut ve metabolizma bozukluklarına iyi gelmektedir.

Kükürtlü Kaplıcaları

Bademli Bahçe kaynağına bağlı olan kaplıcalar, Bursa merkezinde bulunan Çekirge Kaplıcasının arasında yer almaktadır. Kükürtlü sular üzerinden bulunan termallere iyi gelen kaplıcalar damar hastalıkları başta olmak üzere kronik iltihaplı hastalıklara iyi gelmektedir.

Oylat Kaplıcaları

Bursa İnegöl’ün 27 km güneyinde olan kaplıcalar 3 kaynak üzerinde dağılmaktadır. 2 otel 4 motel ve 2 kapalı havuzu bulunan Oylat kaplıcalarının acı bikarbonatı bulunmaktadır. Bu kaplıcanın etkili olduğu hastalıkları dışında sedatif hastalıklara iyi gelmekte ve zayıflatmaya yardımcı olmaktadır.