Bursa Kaplıcaları

Bursa Kaplıcaları

Eylül 16, 2019 0 Yazar: admin

İnsanlar yaşamlarında turistik geziler kapsamında rotalarına keşfetmeye değer birbirinden farklı yerleri dahil ederler. Çünkü yeni ve daha önce görmedikleri yerlerde bulunmak onlarda büyük bir haz ve memnuniyet duygusu yaratır.

Kaplıcaların çok sayıda insan tarafından ziyaret edilmesinin ardında yatan etkenlerden biri budur. Bir diğer önemli faktör ise kaplıcaların insanlar üzerinde birtakım iyileştirici etkilerinin bulunmasıdır. Çünkü yapılan birçok araştırma göstermiştir ki kaplıca suları gerçekten de bazı rahatsızlıklar üzerinde oldukça olumlu yönde birtakım etkiler meydana getiriyor.

Türkiye, kaplıcalar konusunda oldukça zengin olan ülkelerden biridir. Bursa kaplıcalarının harika güzelliği ve şifa veren niteliği, insanların buraya yönlenmesinde etken olan dinamikler arasındadır. Bursa kaplıcaları turizm faaliyetleri kapsamında genellikle tedavi amaçlı gelinen bir yer olma özelliğini kazanmıştır.

Bursa Kaplıcaları Tarihçesi

Kaplıcalara gitmeden önce onların tarihleri hakkında da güzel bilgiler edinmek önemlidir. Her zaman tüm dünya insanın ilgisini çeken yerlerden biri olan Bursa kaplıcalarının tarihi oldukça eski dönemlere dayanıyor.

Geçmiş dönemlerde bu suların şifa veren özellikleri bazı kişilerce bilindiğinden onlar günümüze kadar bu kaplıcaların korunmasını sağlamışlardır. Roma İmparatorluğu dönemlerinde Bursa en çok şifalı sularının olması niteliğiyle öne çıkmış ve adından sıkça söz ettirmiştir.

İmparator Traianus, Hadrianus ve Justinianus zamanlarında bazı hamamların yanı sıra bu kaplıcaların da yapıldıkları tahmin ediliyor. Bizans döneminin hâkim olduğu zamanlar kaplıca gibi şifalı yerlerin yapımına etkin bir şekilde ağırlık verildiği araştırmalarda öne çıkıyor.

Ancak kaplıcalarla ilgili olumlu gelişmeler sadece bununla sınırlı kalmamış ve Osmanlı döneminde de bu yönde birtakım harika girişimlerde bulunulmuştur. Çünkü yine bu zamanlarda da kaplıcalara gereken önem verilmiş ve eskiyen birçok yapının onarılması sağlanmıştır.

Bursa Kaplıcaları Efsanesi

Bursa, kaplıcalar konusunda oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Her bir kaplıcanın tarihte insanlar üzerinde önemli etkileri olmuştur. Ancak bunlar arasında yer alan Oylat kaplıcasıyla ilgili efsanelere konu olan güzel bir hikâye vardır.

Söylentilere göre Bizans İmparatorluğu zamanlarında İnegöl taraflarında vali konumunda olan Tekfur’un kızı, ciddi bir şekilde hastalanmış. O zamanın hekimleri gerekli tedavi nedir bunu bir türlü bulamışlar.

Tekfur artık çaresizliğinden son bir ümitle kızının ormanın iç kısımlarında yer alan kaplıcaya götürülmesini yardımcılarından istemiş. Kızı buraya isteksizce bırakmışlar.

Her gün düzenli bir şekilde bu suda vakit geçiren kız en sonunda iyileşme emareleri göstermiş ve sonunda ise eski sağlığına kavuşmayı başarmış. Kızı oraya öl yat diyerek bıraktıkları için bu kaplıcanın adı Oylat tanımlamasıyla günümüze kadar ulaşmıştır.

Bursa Kaplıcaları Nerede?

Bursa kaplıcalarının her biri şehir içinde farklı bölgelerde yer alıyor. Ancak genel olarak birçoğu merkez bölgesine oldukça yakın alanlarda bulunuyorlar. Uygun ulaşım yöntemlerinin kullanımı neticesinde rahatlıkla her bir kaplıcaya güvenle erişim sağlanması mümkün oluyor.

Bursa Kaplıcaları Nasıl Gidilir?

Bursa kaplıcalarına erişim için birbirinden farklı yöntemin kullanılması imkânları vardır. İster havayolu ister otobüsle ulaşım ve istenirse de doğrudan özel şahsi araçların kullanımıyla Bursa’daki çeşitli türden kaplıcalara kolayca bir erişim sağlanabilir.

Havayolu Ulaşımı

Bursa kaplıcaları hakkında bilgi edinmek ve burada güzel bir deneyim yaşamak isteyen insanlar için ulaşım konusundaki en güzel alternatiflerden biri, havayolu ulaşımının kullanılmasıdır. Bu ulaşım yönteminde yapılması gereken, Bursa Yenişehir Havalimanı’na erişilmesidir. Sonrasında şehir için hareket eden diğer toplu hizmet araçlarıyla istenilen her bir tür kaplıcaya geçiş yapılabilir.

Karayolu Ulaşımı

Türkiye’nin birçok ilinden Bursa Otogarı’na hareketlenen çeşitli otobüsler bulunuyor. Otogar alanında inildikten sonra gidilecek kaplıcanın konumuna yönelik şehir içi transfer araçlarından yararlanılabilir. Bu da pratik biçimde birçok kaplıcaya rahatlıkla geçiş imkanını kişilere verir.

Özel Araç ile Ulaşım

Bursa kaplıcalarına doğrudan şahsi araçlarıyla erişim sağlamayı isteyen kişiler de kolayca istedikleri yere yönelebilirler. Bunun için Bursa il merkezinden her bir kaplıcaya yönelik geçiş sağlayan karayollarının kullanılması yeterlidir. Oylat kaplıcasına D200 karayolundan direkt ulaşım imkânı vardır.

Bursa Kaplıca Suyunun Özellikleri

Kaplıca sularının şifalı etkilerine binaen onların sahip oldukları genel özellikleri hakkında da birtakım bilgileri edinmek gerekir. Bursa kaplıca suları, antianafilaktik bir etki gösterebiliyor. Bazı kobaylar üzerinde yapılan profesyonel incelemeler, suyun bu yönde bir işlevselliğinin olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Banyo olarak bu sudan faydalanılması çerçevesinde egzama, ürtiker ve diğer türden deri rahatsızlıklarına iyi gelebildiği hali hazırda gözlenmiştir. Kan dolaşımına katkı sağlayan ve çeşitli kadın hastalıklarına da olumlu yönde etkiler edebildiği görülmüştür.

Bursa Kaplıcalarında Bulunan Başlıca Mineraller

Bursa kaplıca suları, içerisinde birçok farklı türden faydalı mineral ve bileşenler barındırıyor. Magnezyum, kalsiyum, sülfat, potasyum, lityum ve bikarbonat gibi çeşitli bileşenlerin şifalı Bursa kaplıcası sularında yer aldığına tanıklık ediliyor.

Bursa Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Bursa kaplıca suları insanlara birçok rahatsızlık kapsamında oldukça iyi faydalar sağlayabiliyor. İnsanlar karşılaştıkları sağlık sorunlarına binaen bu kaplıcalarda kendilerini çok daha iyiye götürme şanslarını daima elde edebiliyorlar.

Deri Rahatsızlıkları

Ciltte bazen hiç istenmeyen şekilde birtakım sağlık problemleri meydana gelebiliyor. Egzama, sedef veya benzeri türden rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Bursa kaplıcalarının şifalı sularında bu rahatsızlıklar doğrultusunda yeterince iyi faydalar sağlanabiliyor.

Kemik ve Romatizmal Rahatsızlıklar

Çoğu insan yaşamında romatizmal birtakım ağrılar ve kemikleriyle ilgili bazı sorunlar yaşayabiliyor. Bursa kaplıca sularından kemiklerin gelişimi ve güçlenmesi konusunda da güzel destekler alınabiliyor. İyi iyileşmeler sağlanabiliyor.

Kadın Hastalıkları

Bursa kaplıca suları kadınlarda adet bozuklukları, rahim iltihaplanmaları ve diğer türdeki sorunlara karşı da güzel etkiler temin edebiliyor. Kaplıca sularında vakit geçirilmesi neticesinde olumlu düzelmeler görülebiliyor.

Böbrek Rahatsızlıkları

Çoğu insan böbrekleriyle ilgili olarak da taş oluşumu ve benzeri türden sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Bursa kaplıca sularının böbreklere de iyi geldiği ve çeşitli sorunların düzelmesine yardımcı olduğu da yine biliniyor.

Bursa Kaplıcalarına Giderken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çoğu insan esasında kaplıcalara, bir doktorun tavsiyesi yoluyla gelir. Herhangi bir ciddi zararı olmamakla birlikte yine de bu konuda bir hekimin görüşüne önceden başvurulmasının kayda değer bir önemi vardır. Konu hakkında hekimden bilgi alınarak bu kaplıcalara gidilmesi her zaman daha doğru olur.

Bursa Kaplıcaları Otelleri

Bursa kaplıcalarına gittikten sonra burada konaklama konusundaki ihtiyaca insanların en iyi çözümleri bulma şansları vardır. Çünkü birbirinden güzel oteller Bursa’nın birçok yerinde mevcuttur.

Gönlüferah Termal Otel

Bu termal otel, Çekirge mevkiinde yer alıyor. Lezzetli yemekler yenecek restoranlar, hamam ve konforlu odalar bulunuyor.

Mari Gold Thermal & SPA Otel

Birçok kişinin favorisi olan bu otelde de memnun edici bir şekilde konaklanabiliyor. Jakuzi, sauna ve ayrıca fitness merkezi gibi çeşitli bölümler bulunuyor.

Kervansaray Termal Convention Center & SPA

Bu otel de yine Bursa kaplıca termal otelleri arasında en iyilerden biri olarak öne çıkıyor. Burada insanlar çeşitli jeotermal havuzlar bar ve restoranlarla bir araya gelebiliyorlar.

Euro Park Hotel Bursa

Sevilen otellerden biri olan Euro Park Hotel Bursa, içerisinde kapalı havuzlar, buhar odaları, spa ve güzel restoranlar barındırıyor.

Formback Termal Otel & Termal Tesisleri

Bu termal otel bünyesinde TV cihazları olan konforlu odalar, spor salonları ve termal spa bölümleri yer alıyor. Kahvaltı sürekli ikram ediliyor.

Bursa Kaplıcalarında Yapılacak Aktiviteler

Bursa’da kaplıcalarda bulunmanın yanı sıra farklı etkinleri içerisinde bulunulması da mümkün oluyor. Orada gezilecek harika alanlar yer alıyor. Yöresel yemeklerin yapıldığı restoranlarda güzel deneyimler elde edilebiliyor. Kayak ve karting gibi eğlenceli aktivitelere katılım sağlanabiliyor.

Bursa Kaplıcaları Fiyatları

Bursa kaplıca fiyatları, yerine göre bazı değişikliklere sahip olabiliyor. Konaklama ve kaplıca fiyatlarının ayrı şekilde hesaplanması gerekiyor. İlgili kaplıcalar otel içerisinde değilse maliyetler daha farklı bir hal alabiliyor. Önceden durumu teyit etmek önem arz ediyor.