Çermik Kaplıcaları

Çermik Kaplıcaları

Haziran 26, 2018 0 Yazar: admin

Dünyanın en büyük kaplıcaları arasında yer alan çermik kaplıcaları Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde bulunuyor. Orta çağ döneminden bu yana kullanılan kaplıcalardan birisidir ve 16. Yüzyılda yaptırılmıştır. Çermik ilçe merkezine 3 km, Diyarbakır il merkezine ise 87 km mesafede bulunuyor. Kaplıca suyu iyon ve bromür barındırdığı için şifalıdır.

Çermik Kaplıcaları Tarihçesi

Çermik, kelime anlamı ile kaplıca ya da ılıca anlamına geliyor. Arşiv kayıtlarında Kudret hamamı olarak bilinen yer günümüzde Hamambaşı olarak biliniyor. Çermik kaplıcalarının tarihinde, kudret hamamı bölümünün orta çağ döneminden bu yana kullanıldığı görülüyor. Çermik ilçesinde 16. Yüzyılda yaşayan beyler, saray hamamı denilen ve günümüzde kullanılan kaplıcayı yaptırıyor.

Çermik Kaplıcaları Efsanesi

Güneydoğu Anadolu bölgesindeki Acem Kralı’nın kızı bir gün hastalanır ve vücudunda yaralar çıkmaya başlar. Tüm hekimler ne yaptılarsa Melike Belkıs isimli kızı iyileştiremiyor. Vücudundaki yaraların oluşturduğu pis kokulardan dolayı saraya giremeyen kız, muhafızlarla ormanda yürürken sıcak suya rastlıyor ve bu suda ayaklarını yıkıyor. Suyun değdiği yerdeki yaralar iyileşmeye başlıyor.

Bunu gören muhafızlar hemen saraya haber veriyor ve Acem kralı hemen buraya hamam yaptırarak, suyun herkese şifa dağıtmasını sağlıyor. Diyarbakır Çermik Melike Belkıs kaplıcalarının yapılışı ile ilgili efsane bu şekilde anlatılıyor. Güneydoğu Anadolu bölgesi hakkında bilgi veren çok eski kaynaklarda da bu efsaneye yer veriliyor.

Çermik Kaplıcaları Nerede?

Çermik Kaplıcaları, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en büyük ili olan Diyarbakır’ın Çermik ilçesindedir. Diyarbakır şehir merkezine 87 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Çermik ilçe merkezine 3 km yakındır. Çermik kaplıcaları çevresinde, Şanlıurfa Siverek, Diyarbakır Ergani, Adıyaman Gerger ve Çüngüş ilçeleri yer alıyor.

Çermik Kaplıcaları Nasıl Gidilir?

Diyarbakır Çermik kaplıcalarına, karayolu ve havayolu ile ulaşım sağlanabiliyor. Diyarbakır şehir merkezinden özel araçlarla ortalama 1 saat yol sürüyor. Toplu taşıma araçları ile farklı illerden farklı saatlerde gelinebiliyor.

Havayolu ulaşımı: 

Haftanın her günü İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya’dan Diyarbakır’a uçak seferleri vardır. Diyarbakır Havalimanına iniş yaptıktan sonra Çermik ilçesine transfer araçları ya da toplu taşıma araçları ile kolayca gidebilirsiniz.

Karayolu ulaşımı: 

Çeşitli illerden Diyarbakır’a gelenler, otogardan, ilçe belediye otobüsleri ya da minibüslerle ortalama 1 saat 30 dakikalık yolculukla Çermik kaplıcalarına ulaşabiliyor.

Özel araç ile ulaşım: 

Özel araç tercihini kullananlar, bulundukları yerden Çermik ilçesi istikametine rotalarını belirler ve Çermik ilçesine ulaşırlar. Çermik ilçe merkezine geldikten sonra kaplıcalar çok yakındır ve 3 km sonra kaplıcalarda olunur.

Çermik Kaplıca Suyu Özellikleri

Dünyanın en popüler ve büyük kaplıcalarından birisi olan Çermik kaplıca suyu, kükürtlü, iyodürlü, sodyumlu, sülfatlı, iyotlu, bikarbonatlı ve bromürlüdür. Su sıcaklığı 48 °C ve çoğu zaman soğutularak kullanılır. Suyun özelliğinden dolayı sadece banyo için uygundur ve içme için uygun değildir. Suyun radyoaktivite değeri 10 Eman, ph değeri ise 7.6 olarak ölçülmüştür.

Çermik Kaplıcalarından Faydalanma

Çermik Kaplıcaları, yılın her dönemi hizmet veriyor ve istenildiği zaman gelinebiliyor. Tedavi amaçlı gelmek isteyenlerin daha çok yaz aylarında yoğunluk gösterdiği görülüyor. Çeşitli hastalıkların tedavi edilebilmesi için doktorlar tarafından 21 kür uygulanması tavsiye ediliyor. Suyun sıcaklığı ve içerik özelliklerinden dolayı kalp yetmezliği olan kişilerin doktor tavsiyesi olmadan kaplıca hizmetlerinden faydalanmaması gerekiyor.

Çermik Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Çermik kaplıca sularında bulunan mineraller, insan vücudundaki çeşitli iltihap durumlarının giderilmesini sağlıyor. İltihabın giderilmesi, kemiklerin güçlenmesi ve nefes açıcı özelliği ile birçok hastalığa iyi geliyor. Bu hastalıklar arasında, çocuk felci, kadın hastalıkları, romatizma, üst solunum yolu hastalıkları ve çeşitli kronik sendromlara neden olan hastalıklar yer alıyor.

Cilt Hastalıkları

Çermik kaplıcaları efsanesinde de anlatıldığı gibi cilt üzerindeki ölü dokuların ve yaraların temizlenmesini, cildin yenilenmesini sağlıyor. Bu özelliği ile cilt hastalıklarına şifa oluyor.

Romatizma

İltihaplı romatizma hastalıkları, polinevrit, nevrit gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir. Vücutta oluşan ve eklem ağrılarına neden olan iltihapların hızla yok edilmesini, eklemlerin rahatlamasını, hareket kabiliyetinin artmasını ve kemiklerin güçlenmesini sağlıyor.

Kadın Hastalıkları

Çermik kaplıca suyu içerisinde bulunan kükürt, sodyum, iyonür gibi tüm maddeler, kadın hastalıklarına neden olan iltihaplanma ve düzensizliği ortadan kaldırıyor. Kaplıca suyu ile banyo yapan kadınlar, başta adet düzensizliği gibi birçok rahatsızlığın düzeldiğini görebiliyor.

Üst Solunum Yolu Hastalıkları

Çermik kaplıca suları, içme için elverişli değildir. Şifa için sadece banyo yapılması öneriliyor. Sıcak su buharının solunması ile solunum yolu enfeksiyonların giderilmesi, nefes yollarının açılması sağlanıyor. Üst solunum yolu hastalıkları için kısa sürede şifa sağlıyor.

Çermik Kaplıcaları Otelleri

Çermik kaplıcaları, Çermik ilçe merkezine 3 km mesafededir ve gelen misafirlerin konaklaması için çok sayıda otel ve pansiyon hizmet veriyor. Her müşteri bütçesine uygun konaklama yeri bularak kaplıca hizmetlerinden istediği kadar faydalanabiliyor.

Gıran Park Termal Hotel: 

Çermik ilçesinde, termal hizmetler sunan bir oteldir. Otelde, kaplıca banyosu, spa merkezi ve diğer otel hizmetlerinin tamamı mevcuttur.

Yeşilçam Oteli: 

Çermik bölgesinde misafirlerin rahat edebileceği ve kaplıca hizmetlerinden rahatlıkla faydalanabileceği en iyi konaklama yerleri arasında yer alıyor.

Çermik ilçesi yakın bölgelerinde çok sayıda otel seçenekleri yer alıyor. Çermik kaplıca hizmetlerinden ve şifalı sularından faydalanmak isteyenler, ilçe merkezinde bulunan çok sayıdaki küçük otel ve pansiyonlardan da faydalanabiliyor.

Çermik Kaplıca Tesisleri

Çermik kaplıca tesislerinde, Küçük Paşa ve Büyük Paşa hamamları bulunuyor. Bölgede 5 farklı binada kaplıca suları kullanılan loca ve aile kabinleri bulunuyor. Çermik kaplıca bölgesinde bulunan Dicle Üniversitesi Uygulama oteli 800 yatak kapasitesi ile hizmet veriyor. 

Çermik kaplıca havzasında bulunan tüm hamamlardan faydalanılabiliyor ve sıcak suyun şifası ile hastalıklar tedavi edilmeye çalışılıyor. Kaplıca bölgesinde, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ünitesi bulunuyor ve fizik tedavi uzmanları hizmet veriyor.

Çermik Kaplıcaları Hasta Kabul

Çermik Kaplıcaları, çeşitli hastalıklara şifa dağıtıyor ve fizik tedavi için hasta sevki yapılıyor. Dicle Üniversitesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon bölümü, kaplıca tedavileri için sevkli gelen hastaları kabul ediyor. 

Kaplıca bölgesinde bulunan fizik tedavi merkezinde, fizyoterapist ve fizik tedavi uzmanları sevkli gelen hastalara tedavi uyguluyor. Kaplıca hizmetlerinden faydalanarak şifa bulmak isteyen ancak kalp yetmezliği bulunan hastalar doktor tavsiye raporu olmadan kaplıca hizmetlerinden faydalanmamalıdır.

Çermik Kaplıcalarında Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Çermik Kaplıcalarından dört mevsim faydalanılabiliyor. Kaplıca suyunun hangi hastalıklara iyi geldiğini öğrenenler şifa bulmak için kaplıcaya gelebiliyor. İltihaplı romatizma, deri hastalıkları, kadın hastalıkları, çocuk felci gibi birçok hastalık için tedavi yöntemleri uygulanıyor. Çermik kaplıcalarında uygulanan tedavi yöntemleri şunlardır.

  • Banyo tedavisi,
  • Buhar tedavisi,
  • Kür tedavileri,

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre istenilen şifanın bulunabilmesi için kaplıca suları ile ortalama 21 kür kullanılması gerekiyor.

Çermik Kaplıcaları Giriş Ücretleri

Çermik kaplıcaları ve konaklama ücretleri hakkında bilgi almak isteyenler, çevredeki otel ve pansiyonların hizmetlerini öğrenebilir. Kaplıca otelinde kalmak isteyenler için günlük konaklama ücretleri, 2021 yılı için 75 TL – 100 TL arasındadır. Kaplıca giriş ücretleri kişi başı 15 TL sınırsız, özel oda ücretleri ise saatlik 75 TL’dir.