Diyadin Kaplıcaları

Diyadin Kaplıcaları

Haziran 6, 2018 0 Yazar: admin

Diyadin Kaplıcalarının Faydaları

Ağrı ilinin Diyadin ilçesinde bulunan Diyadin Kaplıcaları, başlarda yöre halkı tarafından şifalı olması nedeniyle çok tercih edilirken; Diyadin Kaplıcalarının faydaları hakkında edilen bilgiler sayesinde Türkiye’nin farklı yerlerinden de ziyaretçiler tarafından tercih edilmektedir. Özellikle romatizma, kireçlenme ve kemik hastalıklarına şifa olan kaplıca suyu bu hastalıklar dışında;

  • Sedef gibi cilt hastalıkları,
  • Mantar,
  • Spor yaralanmaları,
  • Kadın hastalıkları,
  • İç hastalıkları,
  • Eklem ağrıları,
  • Nevrit nöroloji,
  • Siyatik
  • Metabolizma bozukluğu gibi çeşitli hastalıklar içinde çözüm olmaktadır.

Diyalin Kaplıcaları

Diyadin Kaplıcalarının Özellikleri

Kışları sıcaklığın -25 0C’ye kadar düştüğü görülen Diyadin Kaplıcalarının denizden yükseklik seviyesi 1.925 metredir. Karasal iklim nedeniyle kışların uzun sürdüğü yörede kaplıca suyunun sıcaklığının 72 0C-78 0C arasında olması her mevsim sağlık turizmin devam etmesini sağlamaktadır.

Kalsiyum, bikarbonat, klorür, sülfat ve karbondioksit içermesi nedeniyle radyoaktif özelliğe sahip olan Diyadin Kaplıcalarında toplam mineralizasyonun 1 gr/lt olması şifa özelliğine sahip olmasında diğer özellikleri gibi etkilidir.  Ayrıca termal suyun radyoaktivite değerleri 1,3 ile 1,6 eman arasında değişirken; pH değerleri de 6,7 ile 6,85 arasında değişmektedir.

Diyadin Kaplıcalarında Nerede Kalınır?

Diyalin Kaplıcaları termal özelliği sayesinde sağlık turizmi için olan bir yer haline gelirken, ilk 2000 yılında Ağrı Valiliği tarafından Diyadin Kaplıcalarında konaklama için 3 yıldızlı termal otel açılmış ve otel sayesinde turizm açısından faaliyetlere başlamıştır. Daha sonra özelleştirilerek faaliyetlerine devam termal otel dışında özel teşebbüs girişimiyle 12 tesis daha açılmış; tesisler 50’ye yakın havuzları ve konaklama yerleriyle günümüzde dört mevsim sürekli ziyaretçi sayısını artırarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Bölgede Diyadin Kaplıcaları dışında termal su olmaması nedeniyle Ağrı halkı dışında bölge haklıda yoğun ilgi göstermektedir.

Diyadin Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Ağrı ilinin güneydoğusunda yer alan Diyadin ilçesinde sadece 5 km uzaklıkta bulunan ‘’Diyalin Kaplıcalarına nasıl gidilir?’’ sorusuna cevap arayanlar için Diyalin Kaplıcalarının, Erzurum- İran transit yolu olarak bilinen E 80 karayoluna 7 km uzaklıkta olması avantaj sağlamaktadır.

Ağrı iliyle Diyadin ilçesinin uzaklığı 60 km olup, Diyadin ilçesi ile Erzurum ili arası uzaklık 255 km’dir.  Karayoluyla uzak bir yol gitmek istemeyen ziyaretçiler ise, Ağrı Havaalanı’nı tercih ederek 70 km’lik mesafe sayesinde kaplıcalara kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilmektedir.

Ayrıca Diyadin Kaplıcalarının içinden geçen Murat Nehri doğal güzelliğinden kaynaklı ziyaretçilerine görsel bir şölen sunarak ayrı bir keyif yaşamalarına yardımcı olmaktadır.

Diyadin Kaplıcalarında Otel Fiyatları

Diyadin Kaplıcaları otel fiyatları hakkında bilgi vermeden önce otellerin hizmetlerine dair bilgilendirme yapmak ziyaretçilerin karar verme sürecinde daha etkili olacaktır. Bazı oteller oda-kahvaltı konseptiyle hizmet verdiği gibi bazı otellerde yarım pansiyon ya da tam pansiyon konseptinde hizmet vermektedir.

Otellerde konfor ön planda tutulurken; sıcak su, termal havuz, SPA merkezleri, hamam, ücretsiz otopark gibi farklı hizmetler sunarak misafirlerin memnuniyeti en üst düzeyde sağlamaktadır.

Misafirler bütçelerine uygun otel rahatlıkla bulabilirken otellerde standart da özellikleri TV, ısıtma sistemi, klima, termal suya sahip özel banyo olarak organize edilmiştir. Ev dizaynına sahip apart otellerde bulunan Diyalin Kaplıcalarında otel fiyatları 300 TL ile 600 TL arasında değişmekte olup, fiyatlar yıl içinde çok ciddi bir değişim yaşamamaktadır.

Diyalin Kaplıcaları

Diyalin Kaplıca Yorumları

Diyalin Kaplıca yorumları incelendiğinde hem sağlık açısından hem de doğal güzellik ve sunulan hizmetler açısından görülmeye değer olduğu yönündedir.

Hastalıklara iyi geliyor…

Romatizma hastası olan bir kişi olarak kaplıcalara düzenli olarak geliyorum ve gerçekten çok rahatlıyorum. Bölge insanı olarak zaten kaplıcanın ne kadar şifalı olduğu biliyoruz ama batı illerimizde yaşayan insanlarımızı da şifa bulmaları için davet ediyoruz. Bir defa gelen tekrar gelecek, emin olabilirsiniz.

Konaklamadan ayrılmayın…

Günübirlik ziyaretler için müsait olan kaplıcalara mutlaka konaklamak içinde gitmenizi tavsiye ederim. Kısaca her şey mükemmel, yemekleri ve sunulan hizmetler, otel çalışanlarının ilgisi kendinizi özel hissetmenizi sağlıyor. Üstelik piknik alanları sayesinde şifa bulmak dışında keyifli bir tatil yapabiliyorsunuz.

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde bulunan Diyadin Kaplıcaları ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta konumlanmış olup geniş bir alana yayılmıştır. Kaplıca sınırları içerisinden geçen Murat Nehri’de bölgeye farklı bir hava katmaktadır.

Diyadin Ağrı Merkeze Ne Kadar Uzaklıkta?

Diyadin ilçe merkezi Ağrı il merkezine 60 km uzaklıktadır. Ayrıca en yakın il olarak 55 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Havayolunu kullanarak gelmek isteyenler için ise 70 km uzaklıkta Ağrı havaalanı 100 km uzaklıkta ise Erzurum havaalanı bulunmaktadır.

Diyadin Bölgesinde İklim Koşulları Nasıl?

Diyadin bölgesinin rakımı 1920 metre olup karasal bir iklime sahiptir. Yaz ayları sıcak kış ayları ise soğuk ve uzun süre karlı geçmektedir. Yaz ve kış aylarında gidecekler gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkını dikkate alarak kıyafet almalılar.

Diyadin Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelmektedir?

Diyadin kaplıcalarının içerisinde klorür sülfat, bikarbonat, karbondioksit gazı bulunmaktadır. Minerilazsyon oranı ise 1 gr/lt dir. Özellikle romatizma, sinirsel rahatsızlıklar, cilt hastalıkları, kemik ve kireçlenme rahatsızlıkları ve siyatik gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Diyadin Termal Suyunun Özellikleri

Diyadin bölgesinin termal suyu dünyada en şifalı termal sular arasında 7. Sırada yer almaktadır.

Minerilazasyon Oranı: 1000 mg/litre

Su Sıcaklığı: 72-78 derece