Dünyanın En Nitelikli İkinci Kaplıcası Haymana Kaplıcaları

Dünyanın En Nitelikli İkinci Kaplıcası Haymana Kaplıcaları

Haziran 10, 2018 1 Yazar: admin

Daha önceki dünyada kaplıcaların kullanımının neredeyse insanlık tarihi ile başladığını yazmıştık. Anadolu bölgesinde kaplıcalardan ilk yararlanan kavim olarak Etiler kavmi bilinmektedir. Ankara Haymana bölgesinde yapılan bir arkeoloji kazısı esnasında Haymana kaplıcalarının olduğu bölgede çıkartılan havuz parçaları ve Dereköy çevresinde bulunan Eti Mabedinin yapımında kullanılan taşların aynı olduğu tespit edilmiştir.

Kral yolu üzerindeki Haymana kaplıcalarının tarih boyunca birçok uygarlık tarafından kullanıldığı düşünülmektedir. Hatta geçmişte bölgeye sıcak su membası anlamına gelen “galatia salutaris” adı verilmiştir.

Dünyanın En Nitelikli 2. Kaplıcası Seçildi

30 ülkenin dahil edildiği Uluslararası Şifalı Su Kaynakları Araştırma Merkezi tarafından yapılan incelemede nitelikleri bakımından sıralanan kaplıcalar arasında Haymana kaplıcası 2. Sırada yer almıştır.

Haymana Kaplıcalarına Nasıl Gidilir

Ankara il merkezine 73 km uzaklıktaki kaplıalar Ankara-Haymana karayolu üzerinde bulunmaktadır.

Haymana Kaplıcaları Sununun Özellikleri

Haymana kaplıcal sularının ortalam sıcaklık değeri 45 derecedir ve suyun ph derecesi 6.8 olarak belirlenmiştir. Kimyasal olarak bikarbonat, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve karbondioksit içermektedir.

Haymana Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Haymana kaplıcalarında bulunan termak suyun deri hastalıkları, romatizma, kalp ve kan dolaşımı sorunu, solunum yolu rahatsızlıkları, sinirsel ve kas yoğunluğu hastalıkları gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca içme kürlerininde uygulana bildiği haymana termal sularının mide, safrakesesi, karaciğer ve pankreas rahatsızlıkları üzerinde olumlu etkileri olduğu belirtilmektedir.