Edremit Güre Kaplıcaları – Balıkesir

Edremit Güre Kaplıcaları – Balıkesir

Mayıs 19, 2018 2 Yazar: admin

Güre Kaplıcalarına Nasıl Gidilir? Güre Kaplıcaları Nerede?

Balıkesir’in Ege kıyılarına açılan turistik ilçesi Edremit’e bağlı olan Güre beldesi, son yıllarda ünü giderek artan kaplıcaları ile öne çıkmaktadır. Güre Beldesi, Balıkesir-Çanakkale yolu üzerinde bulunan ve denize kıyısı olan şirin bir yerleşime sahip olmakla birlikte bu bölgede son yıllarda yapılan tesisleşme hamlesi ile deniz kıyısına yapılan termal oteller beldenin ününün artmasına ve termal turizm sektöründe söz sahibi olmasına neden olmuştur. Edremit’in Akçay, Altınoluk ve Çamlıbel beldeleri ile birlikte 4. Beldesi konumunda yer alan Güre, Akçay ve Altınoluk’a yaklaşık 7-9 dakika mesafede bulunmakta olup Edremit merkezine ise ortalama 15 dakika uzaklıktadır. Edremit Koca Seyit Havalimanı ise Güre kaplıcaları ulaşımında önemli bir yer tutmakta, Güre ile havalimanı arasındaki mesafe ise 20-25 dakika arasında alınmaktadır.

Güre Kaplıcaları, Edremit’e 12 km, Altınoluk’a 11 kilometre, Akçay’a ise 12 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Çanakkale’ye 120 kilometre uzaklıkta yer alan kaplıcalar, Balıkesir merkezine 87 km, İstanbul’a 480 km, Bursa’ya ise 235 kilometre mesafededir. İstanbul Güre Kaplıcaları arası yaklaşık 4,5-5 saat sürmektedir.

Güre Kaplıcalarının Özellikleri

Kaz Dağları’nın eteklerinde bulunan Güre beldesi, şifalı termal sularının kullanıma açıldığı Güre termal otelleri ile birlikte romatizmal rahatsızlıklar, kireçlenmeler, cilt ve sindirim sistemi rahatsızlıkları, üst solunum yolu hastalıkları, böbrek taşı, sedef, kadın hastalıkları ve bazı karaciğer hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Güre’de bulunan kaplıca suyunun özellikleri 37 derecelik su sıcaklığı ile insan vücuduna en yakın termal su özelliğini taşımaktadır.