Elazığ İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Elazığ İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Eylül 27, 2019 0 Yazar: admin

Elazığ ili termal otellerin konumu itibariyle zengin ve yer altı kaynakları ile de ünlü illerimizden biridir. Özellikle de Elazığ merkez olarak adlandırmış olduğumuz yerimiz ile alakalı olarak birçok turist bu yerlere sırf termal otellerin zenginliklerinden yararlanmak için gelmiş olmaktadırlar. Karakocan, Palu ve Sivrice ilçeleri üzerinde bulunan şifalı sular Elazığ ili genelinin termal kaplıca ihtiyacını karşılamaktadır. Kaplıcaların turist çeken niteliklerde ve göz önünde bulunan modern konaklama itibariyle de tanıtım hizmetlerinin yanı sıra bu tesislerin şifa değerlerinin tam olarak istenilen seviyeye geldiğini söylemektedir.

Contents

Elazığ Şifalı Suları

Elazığ merkez başta olmak üzere çevre ilçelerin sınırları içerisinde şifalı kaplıcalar barındırmaktadır. Bu kaplıcalar gelen yerli ve yabancı turistlerin sağlık alanında oldukça etkili tedavi yöntemleri ile hastalıklarından biraz olsun kurtulmasını sağlamaktadır.

Hirkit Maden Suyu

Kent merkezine yaklaşık olarak 5 kilometre uzaklıkta bulunan Hirkit kaplıcaları bir diğer adıyla Hirkirik Maden Suyu olarak da bilinmektedir. Sodalı soğuk maden suları grubuna dahil olan ve yaklaşık olarak 15 derecede bulunan Hirkit Maden suları içerisinde bulundurduğu maddeler ile birçok hastalığa iyi gelmektedir. İç organ hastalıklarının yanı sıra vücut yüzeyinde bulunan ağrılara da iyi gelmektedir.

Müdürlü Suyu İçmesi

Kentin kuzeyinde yaklaşık olarak 7 kilometre mesafede bulunan ve sodalı maden suları grubunda yer alan Mürüdü suyu içmesi sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelen kategoride bulunmaktadır. Müdürlü Suyu içmesi alanında bulunan bir çeşmenin içerisinde akan suyun vücudun iç organlarına iyi geldiği söylenmektedir.

Hogu Maden Suyu

Elazığ’ın 15 kilometre uzaklığında bulunan ve suyun sıcaklığının yaklaşık olarak 17 derecesinde ortaya çıkan Hogu Maden Suyu, karbondioksit içermektedir. Kalp damar hastalıkları başta olmak üzere romatizma ve solunum yollarına iyi gelmektedir.