Kaplıca nedir?

Kaplıca nedir?

Mayıs 26, 2018 0 Yazar: admin

Kaplıca, diğer adı ile ılıca yer altında bulunan sıcak ve yüksek mineralli suların yer yüzüne çıktığı bölgelerde oluşturulan tesislere verilen genel isimdir.

İnsan sağlığı yönünden birçok olumlu etkisi bulunan kaplıcaların bazı hastalıkların iyileşme sürecinde önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Kaplıcalar yüksek mineral içeriğine sahip suları ve çamurları misafirlerine özel kür tarzında bir uygulama çeşitliliği sunmaktadır.

Osmanlı dönemi kaplıcalar

Osmanlı dönemi kaplıcalar

Kaplıcalar sadece günümüzde değil Roma ve Antik Yunan dönemlerinde de aktif olarak kullanılmıştır. İngiltere’nin Roma tarafından işgal edilmesinin ardından bölgeye gelen Romalılar Bath bölgesinde bulunan sıcak su kaynaklarından yararlandılar. Daha sonra Almanya Baden-Baden ve Fransa – Vichy’de bulunan kaplıcalar dönemlerinde (18.yy) oldukça popüler yerlerdi. Romalılar tarafından kullanılan kaplıcaların birçoğu günümüzde de aktif olarak kullanılmaktadır.

Türkiye Kaplıca Otelleri

Türkiye termal kaynakları bakımından volkanik bir coğrafyada bulunmasından ötürü oldukça zengin yeraltı sularına sahiptir. Jeotermal enerji bölgeleri olarak Roma, Bizans ve Osmanlı döneminden bu yana bilinen Yalova termal kaplıcaları, Balıkesir Gönen Kaplıcaları, Bursa Çekirge ve Oylat Kaplıcaları ülkemizin termal alanındaki öncü noktaları olmuştur.

Önceleri ılıca veya kaplıca olarak adlandırılan jeotermal bölgelerde ilerleyen teknoloji ve imkanlarla birlikte yapılan sondaj çalışmaları ve analizler sayesinde ülkemizin pek çok noktasındaki jeotermal alanları belirlenmiştir. Jeotermal bölgelerde bulunan kaplıcalar üzerine yapılan termal oteller ülkemizin turizm gelirlerinin artmasını sağlamıştır.

Ege Bölgesi termal otelleri özellikle İzmir, Balıkesir, Afyon ve Denizli şehirlerimizi kapsayan alanda ülkemizin kış turizmi açısından en önemli termal tesisleri arasında yer almaktadır. Ülkemizdeki termal tesisler, Avrupa’nın en iyi termal otelleri olarak bilinmektedir. Her yıl yüz binin üzerinde turisti ağırlayan termal kaplıcalar, hem sağlık hem de huzuru birlikte bulabileceğiniz en iyi tatil mekanları arasında yer almaktadır.

Termal otel fiyatları, ülkemizin değişik termal bölgelerine göre değişmekle birlikte herşey dahil termal oteller, yarım pansiyon termal oteller gibi farklı fiyatlandırmalara sahiptir. Termal tesislerin fiyatları hakkında detaylı bilgilere daha sonraki yazılarımızda yer vereceğiz.

Kaplıca suları hangi hastalıklara iyi gelmektedir?

Termal sular üzerine yapılan birçok araştırmada sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Bunların başlıcaları arasında romatizma, kireçlenme, bel ve boyun problemleri, çalışma koşullarından kaynaklı oluşan vücut ağrıları, ortopedik problemler, yumuşak doku romatizmaları, spor kaynaklı oluşan yaralanmalar, kas rahatsızlıkları ve nörolojik hasarlardan kaynaklı problemler gelmektedir.

Kaplıca tedavilerinin insan sağlığına ne gibi etkileri vardır?

Termal kaplıca sularını kullanan bir kişinin solunumu düzene girer, kan dolaşımı hızlanır, vücutta bulunan toksik maddelerin ter yolu ile ayılması sağlanır, hormonal ve sinirsel dengelerin düzelmesini sağlar, vücut ağrılarını azaltır ve kas spazmlarını azaltır, psikolojik olarak rahatlar.