Karahayıt Kaplıcaları

Karahayıt Kaplıcaları

Haziran 22, 2018 0 Yazar: admin

Karahayıt Kaplıcaları  

Mevsim fark etmeksizin ana kaynağından 60 derecelik sıcaklıkla çıkan Karahayıt Kaplıcalarının faydaları Ege Üniversitesi Hidroklimataloji Enstitüsü tarafından verilen rapor sonucunda kanıtlanmıştır. Şifalı termal suyu ve termal çamuru kendine özgü olan kırmızı rengiyle dikkat çekerken içme kürleri;

 • Mide, bağırsak, karaciğer ve safra yolu enfeksiyonları,
 • Safra taşları, safra kesesi iltihapları,
 • Şişmanlık ve diatbet hastalıkları,
 • Hipostenik dispepsiler gibi farklı hastalıklara derman olmaktadır.

Aynı şekilde banyo kürleri de;

 • Dolaşım sistemi hastalıkları,
 • Beyin, kalp ve çevresinde yer alan atar damarlarda mevcut olan iskemik sendromlar,
 • Damar sertliği,
 • Tansiyon değişiklikleri,
 • Astım ve bronşit,
 • Damar sertliği,
 • Vücudun alt bölümünde mevcut olan romatizmal sendromlar,
 • Artritis sendromlar gibi farklı hastalıklara şifa olmaktadır.

Karahayıt Kaplıcalarının faydaları bunlarda sınırlı kalmamakta uykusuzluktan yorgunluğa, kireçlenmeden bel ve boyun fıtığına, strese bağlı hastalıklardan cilt ve deri hastalıklarına, kalsiyum eksikliğinden kemik erimesine daha birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir.

Karahayıt Kaplıcaları

Karahayıt Kaplıcalarının Özellikleri

Deniz seviyesinden yüksekliği 950 metre olan Karahayıt Kasabası’nda bulunan Karahayıt Kaplıcalarının özellikleri her ne kadar Pamukkale Termal Kaplıcalarına benzer özellikler gösterse de; daha sıcak olması, karbondioksit oranının az olması ve radyoaktivitesinin de daha yüksek olması nedeniyle daha fazla şifalıdır.

Kaplıca suyunun hipotermal ve hipotonik maden suyu özelliğine sahip olması rahatlıkla içilmesini sağlamaktadır. Ayrıca kalsiyum, bikarbonat, karbondioksit ve sülfat içermesi de farklı hastalıklara şifa olmasını sağlamaktadır. Termal suyun sıcaklığı sabittir ve yaklaşık 60 derecedir. Aynı zamanda termal suyun yanında termal çamur da çıkmaktadır.

Pamukkale Traverteleri gibi travertelere sahip olan Karahayıt’ta traverterlerdeki görünüm pamuk gibi beyaz değil, kırmızı su nedeniyle kırmızıdır ve doğal olarak farklı bir görünüme de neden olmaktadır. Kırmızı su dışında beyaz su kaynağı da bulunmaktadır ve 38 derece ısıya sahip olan beyaz su içilebilmektedir.

İki farklı suyun aynı yerde kullanılabiliyor olması çok sık karşılaşılabilen bilen bir durum olmadığı için Karahayıt Kaplıcalarının özellikleri açısından farklı bir konuma sahip olmasına neden olmaktadır.

Karahayıt Kaplıcalarında Nerede Kalınır?

Pamukkale’ye bağlı olan Karahayıt Mahallesi’nde bulunan Karahayıt Kaplıcaları ziyaretinde dinlenmek ve şifa bulmak için 5 yıldız özelliğindeki otellerde keyif yapılabileceği gibi, pansiyonlarda da kalarak daha ekonomik bir tatil yapılabilmektedir.

Ayrıca Karahayıt Kaplıcalarına yakın olan yerlerden gelecek misafirler, günlük aile havuzlarından kiralayarak keyifli zaman geçirebilir ve keyif zamanı bittiğinde evlerine dönüş yapabilmektedir. Yaz ve kış demeden misafir ağırlayabilen Karahayıt Kaplıcalarında keyif yapan misafirler, yemek içinde Karahayıt Mahallesi’nde bulunan meşhur gözleme mekanlarını ziyaret etmektedir.

Karahayıt Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Denizli ilinin Pamukkale ilçesine bağlı olan Karahayıt Mahallesi’nde bulunan Karahayıt Kaplıcaları, yaz kış misafir ağırladığı için misafirleri için farklı ulaşım çözümleri sunabilmektedir. Pamukkale ilçesine 7 km, Denizli ilinin şehir merkezine 25 km uzaklıkta bulunan mahalleye gitmek için Pamukkale’den kalkan dolmuşlara binilmektedir.

Aynı zamanda uzaktan gelecek olan misafirler ‘’Denizli Çardak Havaalanı’’ sayesinde kısa bir yolculuk yaparak zamandan tasarruf edebilecekleri gibi daha az yol yorgunluğu yaşamaktadır.

Karahayıt Kaplıcaları

Karahayıt  Kaplıcaları Otel Fiyatları

Termal oteller sayesinde Karahayıt Kaplıcaları ‘nın keyfini sürülürken, kırmızı suya sahip otellerde banyo yapılıp bol bol su içilerek şifa bulunabilmektedir. Tatil planı yapmak isteyen tatilciler için Karahayıt Kaplıcaları otel fiyatları hakkında bilgi vermek keyifli zaman geçirmelerine yardımcı olacaktır.

Karahayıt Hierapark Thermal Otel

Oda ve kahvaltı konseptinde hizmet sunan otelde kapalı ve açık yüzme havuzu bulunmaktadır. Ayrıca açık yüzme havuzlarında misafirlerinin daha çok eğlenmesi adına kaydıraklar bulunmaktadır ve çocuklara özel kaydıraklı çocuk havuzları da mevcuttur. Otelin gecelik fiyatı oda konumuna ve özelliğine göre 650 TL ile 850 TL arasında değişmektedir.

Karahayıt Colossae Termal Otel

İki ayrı kaynaktan gelen su için farklı havuzlar hazırlayan otel yarım pansiyon konseptinde hizmet vermektedir. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği hizmeti sunan otelde kapalı ve açık havuzlar dışında spa merkezi, spor salonu ve çocuk oyun alanları bulunmaktadır. Ayrıca canlı müzk eşliğinde keyif yapan müşteriler için otelin gecelik fiyatı 550 TL ile 800 TL arasında değişmektedir.

Karahayıt Otelleri Lycus River

Kapalı ve açık termal havuzları dışında spor salonu, tenis kortu, spa merkezi ve voleybol sahası bulunan otel yarım pansiyon konseptinde hizmet vermektedir. Otelin gecelik fiyatı odaların özelliklerine göre 500 TL ile 800 TL arasında değişmektedir.

Adempira Termal & Spa Hotel

Termal havuzlar dışında açık ve kapalı havuzları sayesinde misafirlerine yüzme imkanı sunan otel, yarım pansiyon konseptinde hizmet vermektedir. Otelin termal havuzları ve ayrıca açık ve kapalı yüzme havuzları bulunuyor. Ayrıca Türk hamamı, çocuk havuzu, tuz odası ve bayanlara özel havuz bulunan otelin gecelik fiyatı oda özelliğine göre 650 TL ile 800 TL arasında değişmektedir.

Karahayıt Kaplıcaları otel fiyatları hakkında pahalı olduğuna dair fikir yürüten misafirler içinde daha uygun fiyatlarla otel ve pansiyon seçeneğide sunulmaktadır. Bölgede bulunan pansiyonlar; Hacıely Pansiyon, Çıbıkoğlu Apart, Karahallı Termal Pansiyon, Vural Termal Apart Otel olarak sıralanabilmektedir. Ayrıca otel olarak Doğa Termal Otel, Pamukkale Ece Otel ve Pam Thermal Otel gibi farklı otellerde değişik hizmetleri sayesinde misafirlerini memnun etmektedir.

Karahayıt Kaplıcaları Yorumları

Güzel bir yer

Denizli’ye giderseniz mutlaka uğramanız gereken bir yer, ailece çok keyifli zaman geçirebilir ve gezebilirsiniz. Sıcak su mükemmel ve otellerde genel anlamıyla temiz… Özellikle kışın sıcak su vücudunuza çok iyi geliyor.

Gidip görülmesi gereken bir yer

Pamukkale’ye ziyarete giden herkesin uğraması gereken bir yer Karahayıt ve Karahayıt Kaplıcaları. Yer altından çıkan kaplıca suyu şifa dağıttığı gibi kendisine ait çarşısında keyifli zaman geçirebiliyorsunuz.