Kızılcahamam Kaplıcaları

Kızılcahamam Kaplıcaları

Haziran 12, 2018 0 Yazar: admin

Ankara’nın ilçesinden adını alan Kızılcahamam Kaplıcaları’nda büyük kaplıca ve küçük kaplıca olmak üzere 2 farklı kaplıca bulunmaktadır. Suları benzer özelliklere sahip olan büyük ve küçük kaplıcalardan büyük kaplıca ortalama 47, küçük kaplıca ise ortalama 44 derece su sıcaklığına sahiptir.

Ankara-İstanbul Karayolu üzerinde bulunan Kızılcahamam Kaplıcaları Ankara’ya 80 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kişisel aracınızla ya da terminalden 15 dakikada bir kalkan araçlar ile kaplıcalara ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kızılcahamam kaplıcaları hangi hastalıklara iyi gelir?

İçme ve banyo kürü olarak uygulanabilen kızılcahamam kaplıcaları suyu safra kesesi, metabolizma, karaciğer, kalp ve dolaşım ve romatizma gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Büyük Kaplıca

1985 yılında geçirdiği tadilatın ardından kullanılabilir seviyeye getirilen Kızılcahamam Büyük Kaplıca kış aylarında ortalama 250 yaz aylarında ise ortalama 5000 ziyaretçiye ev sahiptiliği yapmaktadır. Kızılcahamam Belediyesi tarafından işletilen Büyük Kaplıcada 1984’e kadar doğal yollar ile yüzeye çıkan su kullanılıyordu. MTA tarafından 1985 yılında açılan kuyunun ardından kuyudan gelen su kaplıcaya verilmeye başkanmıştır.

Küçük Kaplıca

Yenimahalle’de bulunan Camiinin arkasında küçük bir işletme olarak hizmet veren Küçük Kaplıca kışık ortalama 250 yazın ise ortalama 400 ziyaretçi ağırlamaktadır.