Kızılcahamam Kaplıcaları

Kızılcahamam Kaplıcaları

Haziran 12, 2018 0 Yazar: admin

Kaplıcalar şifalı sular ile birçok insanın derdine derman oluyor. Kaplıcalarda yer alan sular birçok hastalığa iyi geldiği de biliniyor. Binlerce insan bu sulardan şifa alıyor. Bu sular sayesinde birçok hastalık şikâyeti olan kişiler bu hastalıklardan kurtuluyor.

Kızılcahamam Kaplıcaları Nerede?

Kaplıca denilince akla ilk gelen şehirlerden biri de Ankara. Ankara’ nın ilçesi Kızılcahamam’ da yer alan kaplıcalar birçok insana şifa oluyor. Kızılcahamam Kaplıcaları, her yıl binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor. 

Bu kaplıcada yer alan suların sıcaklığı 47 dereceyi buluyor. Kızılcahamam Kaplıcaları aynı zamanda doğal güzellikleri ile de insanları büyülüyor. Kızılçam ormanları ve yer altı suları ile ziyaretçilerine birçok güzellikler sunuyor. İnsanlar, doğal bir ortamda keyifli bir termal tatilin keyfini çıkarıyorlar.

Kızılcahamam Kaplıcaları Nasıl Gidilir?

Muhteşem doğal güzellikleri ile her yıl binlerce insana şifa dağıtan Kızılcahamam Kaplıcaları’na ulaşım da oldukça kolay. Karayolu ya da havayolu ile ulaşım sağlamak mümkün. Kızılcahamam Kaplıcaları Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesinde yer alıyor. Kızılcahamam ilçesinin Yenice mahallesinde bulunuyor.

Karayolu ile Ulaşım

Ankara il merkezine yaklaşık olarak 80 km uzaklıktadır. Kendi aracı ile ulaşım sağlamak isteyen kişiler Ankara – İstanbul E5 karayolundan ulaşabilir. Otobüs ile ulaşım sağlayacak kişiler tüm şehirlerden Ankara’ya ulaşım sağlayabilir. AŞTİ terminalinde indikten sonra Kızılcahamam servisleri ile gidilebilir.

Havayolu ile Ulaşım

Havayolu ile ulaşım sağlamak isteyen kişiler Ankara Esenboğa Havalimanı’nda inerek, buradan kalkan özel firmaların otobüsleri ile ulaşım sağlanabilir.

Kızılcahamam Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kızılcahamam Kaplıcaları şifalı suları ile birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Birçok insan bu kaplıcalar sayesinde yaşadığı sorunlardan kurtuluyor. Birçok rahatsızlığa iyi geldiği için her yıl ziyaret ediliyor. Kızılcahamam Kaplıcaları şu hastalıklara iyi geldiği biliniyor;

 • Mide rahatsızlıkları,
 • Safra kesesi rahatsızlıkları,
 • Romatizma hastalıkları,
 • Eklem hastalıkları,
 • Burkulma sonucu oluşan ağrılı şişlik,
 • Felç tedavilerinde,
 • Kadın hastalıkları,
 • Hormon bozuklukları,
 • Kırık ya da çıkık sonrası oluşan ağrıların giderilmesinde,
 • Metabolik rahatsızlıklar,
 • Kadınların adet döneminde yaşadığı ağrılarda,
 • Kadınlarda meydana gelen ateş basmalarında,

Bu gibi hastalıkların yanı sıra depresyon, sinirsel sorunlar, zihinsel yorgunluk, strese bağlı ortaya çıkan rahatsızlıklar, egzama ve sedef rahatsızlıkları, saç derisinin kepeklenmesi sorunlarında kaplıca sularının iyi geldiği biliniyor.

Eklem Hastalıkları

Kızılcahamam Kaplıcaları’nın şifalı suları insanların yaşamış oldukları eklem rahatsızlıklarında oldukça etkili olduğu biliniyor. Eklem bölgelerinde meydana gelen rahatsızlıkları tedavi ederken bu şifalı sulardan faydalanılması önerilir. Oldukça etkili sonuçlar verdiği görülüyor. Burkulmaya bağlı olarak ortaya çıkan ağrılı şişliklerin tedavisinde bu şifalı sulardan faydalanılır.

İltihaplı ya da İltihapsız Eklem Hastalıkları

Bu kaplıcaların şifalı suları aynı zamanda iltihaplı yada iltihapsız eklem hastalıklarında da etkili olduğu biliniyor. Bu gibi rahatsızlıkların tedavisi için Kızılcahamam Kaplıcaları sıklıkla tercih ediliyor. 

Kızılcahamam Kaplıcaları’nın şifalı suları felç rahatsızlıkları geçiren kişiler için de iyi geldiği görülmüştür. Bu durumda olan kişilerin bu şifalı sulardan faydalanması önerilir. Kol ve bacak felçleri, çocuk felci gibi hastalıklarda bu şifalı sular tercih edilerek tedavi edilebilir. 

Kişilerin yaşamış oldukları kırık ya da çıkık gibi durumlar sonrası oluşan ağrıların giderilmesinde kaplıca sularından faydalanılır. Spor yaralanmalarında da bu kaplıca sularından faydalanılabilir. Ağrıları giderilmesinde birebir olduğu biliniyor.

Kadın Hastalıkları

Kızılcahamam Kaplıcaları’nın şifalı suları kadın hastalıklarında da oldukça etkilidir. Kadınların adet dönemlerinde yaşamış oldukları ağrılarda, hormon bozukluklarında ve ateş basmalarında iyi geldiği biliniyor. Aynı zamanda kısırlık tedavilerinde de bu şifalı sulardan faydalanılıyor.

Psikolojik Sorunlar

İnsanların belirli dönemlerde yaşamış oldukları stres sonucu oluşan rahatsızlıklarda Kızılcahamam kaplıcaları şifalı sularından faydalanılır. Strese bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklarda iyi geldiği bilinir. Depresyon sorunları yaşayanlar da bu şifalı sulardan faydalanabilir. 

Aynı zamanda zihinsel olarak yorgun hissedenler ve aşırı bir şekilde sinirsellik döneminde olan kişiler bu şifalı sular ile bu sorunlarına çözüm bulabilirler. Bu kaplıca suları kişiyi dinlendirerek rahatlatıyor. Bu da psikolojik açıdan iyi geliyor.

Egzama ve Sedef Hastalıkları

Kaplıcaların şifalı suları egzama ve sedef hastalıklarında da etkilidir. Özellikle kaşıntılı egzama sorunu ile karşı karşıya olan kişiler, Kızılcahamam Kaplıcaları’nın şifalı sularından faydalanarak bu sorunlarından kurtulabilirler. 

Sedef hastalığı gibi birçok deri rahatsızlıklarında da kaplıca sularından faydalanılabilir. İlerlemiş durumda olan sedef ve egzama rahatsızlıklarında da bu şifalı sular oldukça etkilidir. Çeşitli alerjik rahatsızlıklarda, kimyasal maddelerden kaynaklı olarak oluşan çatlakların tedavisinde kaplıca suları kullanılır.

Kaplıca suları kepekli saç sorunu ile karşı karşıya olan kişilere de iyi geldiği biliniyor. Bu durumda olan kişiler kaplıcaların şifalı sularından faydalanarak bu sorundan kurtulabilir. Saç derisinde meydana gelen kabuklanmalar, saç kırılmaları gibi sorunlar için kaplıca suları tercih edilerek bu sorunlara çözüm bulunabilir.

Kızılcahamam Kaplıcaları İçme Suyu

Kızılcahamam Kaplıcaları’nda yer alan içme suyu da birçok rahatsızlıklar için birebirdir. Özellikle bağırsaklarda yer alan solucanlar, kurtlar ve tenya gibi parazitleri tedavi etmek için kaplıcalarda yer alan içme sularından faydalanılabilir. Bu şifalı suların iyi geldiği biliniyor. 

Ayrıca hazım sorunları yaşayan kişiler de, bu şifalı sulardan faydalanarak bu sorunlarına çözüm bulabilirler. Birçok kişi tarafından hazmı kolaylaştırdığı söyleniyor. Mide rahatsızlıklarının tedavisinde de oldukça etkili olduğu biliniyor.

Kızılcahamam Sularını Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaplıca suları insanların birçok derdine derman olsa da, bu şifalı suları kullanırken de dikkat etmekte fayda vardır. Özellikle suyun çok aşırı sıcak olmamasına özen gösterilmelidir. Su sıcaklığının en çok 41 dereceye kadar olmasına dikkat edilmelidir. Bu sulara girildiği zaman ise, 20 dakikadan fazla kalınmaması gerekir. 

Gün içerisinde sıklıkla bu kaplıca sularına girmek de sakıncalıdır. Bir günde birçok kez kaplıca sularına girilmemelidir. Yeterli sürede girilerek çıkılması önerilir. Gün içerisinde en fazla 2 defa girilebilir. Çok aç bir şekilde ya da çok tok bir şekilde kaplıca sularına girilmemesi de dikkat edilmesi gereken noktalardan birisidir. 

Bu sulara girildiği zaman dik bir şekilde su içerisinde durulmalıdır. Eğer dik bir şekilde duramayacak durumda olan kişiler var ise, bu kişiler de oturarak su içerisinde durabilirler. 70 yaş ve üzerinde olan kişiler de doktor önerisi doğrultusunda kaplıcaları tercih etmesinde fayda vardır. 

Kadınların gebelik dönemlerinde, doğum sonrası dönemlerinde kaplıca sularına gitmesi de önerilmiyor. Kaplıca sularına girdikten sonra ve yeterli sürede bekledikten sonra çıkılması gerekir. Çıktıktan sonra da iyice kurulanmalıdır. Daha sonra en az 20 dakika boyunca dinlenmekte fayda vardır. Bu dilenme süresini tamamladıktan sonra da masaj yaptırılabilir.

Kızılcahamam Kaplıcaları Otelleri

Kızılcahamam ilçesinde yer alan kaplıca otelleri, her yıl binlerce ziyaretçisine şifalı suları ile hizmet veriyor. 5 yıldız konforlu olan bu oteller, birbirinden farklı aktiviteleri ile de insanlara keyifli saatler yaşatıyor.

Çam Hotel Thermal Resort & Spa

Otel içerisinde yer alan toplantı salonları ile de birçok etkinliğe de imkan veriyor. Etkinlik ve organizasyon düzenlemek isteyen kişiler bu kaplıca otellerini tercih ediyor. Aileniz ile keyifle konaklama yapabileceğiniz Kızılcahamam Kaplıcaları otelleri ile eşsiz bir termal tatil keyfi yaşayabilirsiniz. 

Aynı zamanda otel içerisinde özel aile kabinleri, orman manzaralı odalar, market, kuaför, oyun alanları, yüzme havuzları, restoranlar, güzellik merkezi, spa, spor salonları, fitness salonu ve Macera Park yer alıyor. Her detayı ile tatilciler düşünülmüş.

Kaplıca Park Termal Otel

2014 yılında hizmet vermeye başlayan Kaplıca Park Termal Otel, merkezi konumu ile tercih edilebilecek Kızılcahamam otellerinden biridir. Doğal güzellikleri, şifalı su kaynakları ile ziyaretçilerini bekliyor. Otel içerisinde 6 adet jakuzili banyolar yer alıyor. Sauna, Türk hamamı, dinlenme alanları ve 33 odası yer alıyor.