Malatya İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Malatya İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Kasım 5, 2019 0 Yazar: admin

Türkiye’de bulunan pek çok il gibi olmasa da kendi bünyesinde bulunan kaplıcalar ile ün yapmış ve turizm potansiyeline sahip bir ilimizdir. Termal turizm alanında yapılan çalışmalar Malatya merkezinde değil de Malatya’nın belli ilçeleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Şifalı su kaynakları olarak belli kimyasal özelliklere sahip olsa da şifalı su kaynaklarının bulunduğu tesisler bölge turizmi açısından yetersiz kalmaktadır.

Malatya’nın Darende ilçesi üzerinde Balaban İçmesi ve Çamur Banyosu ile tanınması gösterilmiştir. İlçe merkezinde 15 kilometre uzaklıktaki Balaban deresinde, ağaçlar ile kaplı derenin yüzeyin harika bir içme bulunmaktadır.

Gerek Balaban beldesi üzerinde, belirlenen kalıntılardan anlaşıldığı üzere bu kaynak çok eski devler çalıştırılmıştır. Eski uygarlıklara dayanan bu belde üzerinden bulunan içme kalp hastalıklarına çok iyi gelmektedir.

Contents

Somuncu Baba Şifalı Suyu

Derende’deki 2. Şifalı su kaynaklarından biridir. İlçe merkezine yaklaşık olarak 3 kilometre uzaklıktaki şifalı su Gürün yolu üzerinde Somuncu Baba Türbesi üzerinden bulunan külliyenin avlusunda yer almaktadır. Aynı zamanda mescit olarak düzenlenen ve doğal bir kaya kavuğundan oluşan şifalı suyun bulunduğu özelliklerden biri de iç hastalıklara çok iyi gelmesidir.

Hotükan Maden Suyu

Malatya’daki merkeze en yakın maden suyu kaynaklarından biri olan Hotükan Maden Suyu, bünyesinde bulunan bol miktarda karbondioksit içerdiğinden; iç hastalıklara çok iyi gelmektedir. İç hastalıklarının yanı sıra kalpdamar ve solunum yolları hastalıklarına da iyi gelir.