Mısırlılar da kaplıca kullanıyordu

Mısırlılar da kaplıca kullanıyordu

Haziran 8, 2018 0 Yazar: admin

Termal suların sağlık amaçlı kullanımı sadece günümüzde olmamıştır. Neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir kullanıma sahiptir. Özellikle kendi topraklarımız olan Anadolu coğrafyası yoğun termal su hazinesi ile Avrupa’da birinci dünya genelinde ise yedinci en zengin termal su kaynağına sahip ülkedir.

Ülkemizde yapılan birçok arkeolojik çalışma bronz çağından bu yana neredeyse 5000 yıllık bir süreçte termal suların aktif olarak kullanıldığını göstermiştir. Vikingler, Makedonlar, Romalılar, Persler, Mısırlılar’ın termal suları dinlenme, temizlenme ve tedavi amaçlı kullandığı bilinmektedir.

Anadolu coğrafyasında ise kaplıcaların kurulumu genelde Romalılara dayanmaktadır. Hatta Selçuklular ve Osmanlılar da termal sulardan benzer özelliklerde fayda sağlamışlardır.

Ülkemizde bulunan ılıcalar daha önceden “kapalı ılıca” olarak adlandırılıyormuş fakat daha sonra kelimeleri kısaltarak “kaplıca” haline getirilmiş. Ayrıca Türkler tarafından Anadolu’ya getirilen Cerger yani buhar banyosu, Romalıların banyosu ile bir araya getirilerek Türk Hamamları oluşturulmuştur.