Ömer Kaplıcaları

Ömer Kaplıcaları

Ağustos 25, 2022 0 Yazar: editor

Afyonkarahisar’ın şifalı su kaynakları arasında yer alan Ömer Kaplıcaları, İl merkezine 15 kilometre uzaklıkta yer alır. Ömer Kaplıcaları’nın şifalı suları kurşun, baryum, magnezyum, demir, arsenik, krom, bakır, florür, nitrat, sülfat, karbondioksit, ve çinko açısından zengindir. Kaplıca suları;

  • Eklem ağrıları,
  • Romatizma,
  • Bağırsak rahatsızlıkları,
  • Mide hastalıkları,
  • Kısırlık,
  • Kemik hastalıkları,
  • Kadın hastalıkları,
  • Solunum rahatsızlıkları,
  • Beslenme bozuklukları,
  • Sinir rahatsızlıkları,

Gibi rahatsızlıkların tedavisinde, destekleyici ve tamamlayıcı unsur olarak kullanılmaktadır. Ulaşım kolaylığı sebebi ile yoğun ilgi gören Ömer Kaplıcalarının yoğunluk oranı tatil sezonlarında % 100 doluluğa ulaşır.

Kaplıcalar Ömer Thermal Hotel bünyesinde bulunan tesislerle bütünlük içerisindedir. Yeşil doğa ile çevrili olan kaplıcalar bölgesinde 3 farklı havuz bulunur, havuzlar bayanlara ve erkeklere ayrı hizmet verir. Tesisler bünyesinde Türk hamamları, masaj ünitesi, sauna, aroma terapi banyosu, çamur banyosu yer alır.

Ayrıca Çocuklar için oluşturulmuş, açık ve kapalı oyun alanları vardır. Ömer Kaplıcaları ismini, bölgede bulunan Ömer Dede isimli yatırdan almaktadır. Kaplıcanın termal suları 46-71 santigrat derecede aralığında değişiklik gösterir. Debisi 17 lt/sn olup, içerdiği karbondioksit yoğunluğu sebebi ile gazlı içecekler grubunda yer almaktadır.

Ömer Kaplıcaları

Ömer Kaplıcaları

Ömer Kaplıcaları Nerededir?

Ömer Kaplıcaları Afyonkarahisar coğrafi sınırları içerisinde, Demirçevre mahallesinde yer alır. Afyonkarahisar-Kütahya bağlantı yoluna yakın konumda, Afyonkarahisar il merkezine 15 kilometre uzaklıkta, Ömer Thermal Hotel bünyesinde yer alır.

Ömer Otelleri Ömer Kaplıcaları bölgesinde her bütçeye uygun konaklama imkanı bulunur. Ömer konaklama tesislerinde apart daireler, lüks villalar, lüks oteller yer almaktadır. 49 adet villa, 170 yatak kapasitesi ile hizmet verir. 35 odalı apart daireler 40 yatak kapasitesine sahiptir. Kaplıcalar bölgesinin il merkezine yakınlığı sebebiyle, il merkezinde faaliyet gösteren konaklama tesisleri de ziyaretçiler tarafından konaklama amaçlı kullanılır.

Ömer Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Ömer Kaplıcalarına Afyonkarahisar- Kütahya bağlantı yolu kullanılarak konforlu bir şekilde ulaşım sağlanır. Toplu taşıma araçlarını kullanacak ziyaretçiler, il merkezinden kaplıcalar bölgesine ulaşım sağlayan, toplu taşıma araçlarını kullanır.

Ayrıca Kütahya istikametine giden toplu taşıma araçlarıyla da bölgeye ulaşmak mümkün. Hususi araçları ile bölgeye ulaşmak isteyen ziyaretçiler, Afyonkarahisar şehir merkezinden, Kütahya yönünde, D650 bağlantı yolunu kullanarak, Ömer kaplıcaları yön levhasını takip ederek bölgeye ulaşım sağlar.

Ömer Kaplıcaları Fiyatları

Ömer Kaplıcaları konaklayan ziyaretçilerden başka, günü birlik ziyaretçilere de açık konumdadır. Tesislerin fiyatları Ömer Kaplıcaları Müdürlüğü tarafından yıllık olarak belirlenmektedir. Fiyatlar sezonlara ve alınan hizmetlere göre değişiklik gösterir.

Ömer Kaplıcaları Yorumları

Yılın her mevsimi hizmet verebilen Ömer Kaplıcalarında güler yüzlü personeller, hijyen kurallarına dikkat ederek hizmet verir. Hizmetin sağlanmasında gerek kaplıca imkanları, gerekse konaklama imkanları üst düzeyde sunulur.

Yeşil doğa ile kendine münhasır tesisler içerisinde bütünlük içerisinde bulunan tesislerde her bütçeye uygun konaklama imkanları bulunur. Kaplıcanın şifalı sularının etikleri, daha ilk banyoda hissedilir. Bunda bulunduğu coğrafi konumun bol oksijenli ortamda yer almasının da etkisi vardır.

Ziyaretçiler şifalı sularda şifa ararken, çocuklarda kendilerine ayrılan bölümlerde güvenle eğlenceli vakit geçirirler. Wifi ücretsiz internet bağlantısı, klimalı dinlenme salonları, zengin mutfağa sahi restoranı ile Ömerli Kaplıcalarında doyasıya tatil keyfini çıkarmak mümkün. Kaplıca dışında kalan harika doğası, yürüyüş yapmaya, doğa sporları yapmaya elverişlidir.

Afyonkarahisar il merkezine yakın konumda olması sebebiyle, il merkezinde bulunan tarihi dokuyu gezmek de olanaklı. 1.1 kilometre mesafede bulunan Ulu Camii, 1.3 kilometre mesafede Afyon Mevlevihanesi, 1.2 kilometre mesafede Anıtpark gezilmeye değer yerlerdendir.

Ziyaretçilerin gerek kaplıca tesislerinde yer alan restoranlarda ve gerekse çevrede bulunan diğer restoranlarda yöresel yemekleri tatma imkanları bulunur. Afyonkarahisar restoranlarında Akdeniz mutfağının önemli bir yere sahiptir.