Termal Kaplıcalar

Termal Otele Hangi Aylarda Gidilir?

07.01.2023
29

Termal otele hangi aylarda gidilir sorusu verimli bir kaplıca yolculuğu yapmak isteyenler tarafından merak ediliyor. Özellikle Türkiye yeraltı zenginlikleri açısından termal olanaklar bakımından çok verimli olduğundan farklı mevsimlerde tercih edilebilecek kaplıca veya termal oteller bulunuyor.

Contents

Termal Otel İçin İdeal Gidiş Ayları

Termale otele gidilecek aylar şifalı sudan en iyi şekilde yararlanabilmek açısından önemlidir. Termal oteller yapıları gereğince şifalı sudan yararlanmayı sağlayan otellerdir. Bu otellerde konaklama yapılabildiği için şifalı su ile daha çok temas edilebilir. Aynı zamanda şifa tedavisi için belirlenen periyotlar kapsamında suya girmek gerektiğinden termal otelde konaklamak iyi bir fikir olacaktır. Bu otellerde ayrıca yiyecek ve çeşitli aktivite imkanları da bulunduğundan sadece şifalı sularından yararlanılmakla kalınmaz, aynı zamanda güzel vakit geçirme imkanı da oluşur.

Termal otele veya kaplıcaya gitmek için ise genel olarak sonbahar veya ilkbahar mevsimleri seçilmektedir. Net olarak tam bir mevsim ve ay bulunmasa da tedavi amacıyla gidenler tarafında ilkbahar ve sonbahar ayları sıcaklık dengesi için daha uygun bulunmaktadır. Ayrıca sağlık yönünden de bu aylar şifalı sulardan yararlanmak için en ideal mevsimler olarak öne çıkar. Dolayısıyla ilkbahar ve sonbahar ayları da böylece termal otele gidiş ayları olarak belirlenir.

Termal Otele Hangi Aylarda Gidilir

Termal Otele Hangi Aylarda Gidilir

Kış ve yaz mevsiminde de termal oteller hizmet verir ancak şifalı etkisinden özellikle yaz aylarında aşırı sıcaklık oluşacağı için yararlanma noktasında çeşitli sorunlar yaşanabilir. Bununla birlikte termal otellerin kapalı havuzları bulunduğundan kış aylarında özellikle iyi bir deneyim sunabilirler. Yaz aylarında ise termal suyun yanında normal havuzlar da eğlenmeniz için yardımcı olabilir.

Termal Otel İçin Uygun Aylar

Termal otel için uygun aylar mayıs ve eylül ayları olarak öne çıkıyor. Pek çok rahatsızlığa şifa sunmayı amaçlayan termal sular bu bakımdan da çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Bu alanların temelde bir sağlık merkezleri olduğu varsayılırsa tedavi amaçlı olarak kullanılmasına öncelik verilmelidir. Termal otellerin öncelikle şifa bulmak isteyenler tarafından tercih edilmesi gerekmesine rağmen özellikle otelde her şey dahil ya da normal havuz gibi seçenekler varsa başkaları tarafından da otel tercih edilebiliyor. Bu da kalabalık olmasına ve sunulan olanaklardan da tam verimli olacak şekilde yararlanmamaya yol açıyor. Böylece termal otele hangi aylarda gidilir sorusu için kalabalık olmayacak ayları da tercih etmek önemlidir.

Süre açısından da hastalığa ve uygulanacak tedaviye görme kalma süresi değişmektedir. Genel olarak eklem tedavileri için üç haftalık bir süre kalış için ideal olacaktır. Bunun yanında iç organlar için tercih edilecek kalışlarda ise en fazla üç gün suyu kullanmak gerekmektedir.

Termal otelleri tercih ederken mevsimlere göre suyun şifasının da değiştiği unutulmamalıdır. Kış yağışları ile beslenen şifalı sular bu kapsamda ilkbaharda daha fazla mineral taşıyabilir.

Bir önceki yazımız olan Kozaklı 5 Yıldızlı Termal Oteller başlıklı makalemizde Kozaklı 5 Yıldızlı otel, Kozaklı 5 Yıldızlı Termal Oteller ve kozaklı termal oteller hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com