Termal sular şeker hastalarını iyileştiriyor

Sağlık sektöründe ve bilimsel incelemelerde özel bir yere sahip olan termal havuzlar son yıllarda oldukça rağbet görmeye başlamıştır. Her ne kadar geçmişte de birçok uygarlık tarafından kullanılsa da bilimin...

Sağlık sektöründe ve bilimsel incelemelerde özel bir yere sahip olan termal havuzlar son yıllarda oldukça rağbet görmeye başlamıştır. Her ne kadar geçmişte de birçok uygarlık tarafından kullanılsa da bilimin gelişmesi ile yapılan araştırmalar sonucu termal kaplıcaların birçok bilinmeyen yararı ortaya çıkmıştır.

Ülkemizde birçok fay hattı barındırması nedeni ile termal sular açısından yoğun bir konumdadır. Birçok tesiste farklı kürler, fizik tedaviler ve psiko tedaviler ile termal suyun şifalı yönünden faydalanılmaktadır.

Termal havuzlar kürlerin uygulanma şekillerine göre birçok rahatsızlığa şifa kaynağı olmaktadır. Peki nedir termal suyun şifa sunduğu hastalıklar?

Eklem rahatsızlıkları: Yüksek mineral içeriği ve su sıcaklığı ile ekler için son derece kesin sonuçlar sunan bir tedavi kaynağıdır.  Romatizma gibi kişinin hareket kabiliyetini kısıtlayan hastalıklar ve sürekli ağrılar için termal sular ile yapılan tedavi uygulamaları oldukça destekleyici olmaktadır. Ayrıca kireçlenme tedavisi üzerinde de oldukça etkili olan termal sular miyalji ve siyatik gibi rahatsızlıklara da çözüm sunmaktadır.

Kalp ve Damar Rahatsızlıkları: Kan basıncını düzenleyici bir etkiye sahip olan termal havuzlar doktor kontrolünde bilinenin aksine tansiyon ve kalp hastaları için de uygun olabilmektedir. Fakat burada en önemli nokta tedavinin bir uzman doktor kontrolü altında uygulanmasıdır.

Cilt Rahatsızlıkları: Yüksek sıcaklığa ve mineral oranına sahip oln termal sular deri üzerindeki hastalıklarda iyileştirici bir özelliğe sahip olup deri üzerinde biriken toksinlerden kurtulmanızı sağlamaktadır.

Karaciğer ve Safra Rahatsızlıkları: Sarılık, safra kesesi taşı ve hepatit gibi rahatsılıkların tedavisinde zaman zaman termal tedavikullanılmaktadır. Fakat burada en önemli nokta hastalık oldukça ilerlemiş ve bulaşıcı etkisi bulunuyor ise kesinlikle toplu şekilde kullanılan termal havuzları kullanmamalısınız.

Şeker Hastalığı: Banyo kürü olarak uygulanan şeker tedavisinde sodalı sular kan şekerini dengeleyerek şeker hastalarının yaşam kalitesini arttırmaktadır.

Kategoriler
Sağlık
Yorum bulunmuyor.

Yorum bırakın

*

*

BENZER

 • Termal havuz kürü öncesi ve sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

  Termal havulara girmeden önce ve girdikten sonra nelere dikkat etmelisiniz? Kaplıca kürünün uygulanacağı yerde mutlaka kür uzmanı ve hekim bulunmalı. Yapılan uygulamalar uzman kişiler tarafından takip edilmeli. Banyo suyu...
 • Kaplıca krizi nedir? Belirtileri nelerdir?

  Kaplıcalarda tedavi başlamasının ardından 4-7 gün arasıda herşey normal seyrinde devam ederken birden ateşlenme, uykusuzluk, iştahsızlık, kabız, ishal, terleme, üşüme, soğuğa ve sıcağa aşırı duyarlılık gibi problemler ortaya çıkar....
 • Kaplıcalarda uygulanan egzersiz tedavisi

  Kaplıcalarda uygulanan egzersiz tedavileri genelde romatizma, ortopedik rahatsızlıklar ya da nörolojik rahatsızlıklar için uygulanmaktadır. Son zamanlarda yapılan atılımlar ile kür merkezi terapi alanlarını genişletmek için çalışmalarını hızlandırdılar. Uygulanan tedavi...
 • Hamilelik döneminde kaplıca kullanmak sakıncalı mı?

  Doğal şifa kaynağı olan kaplıcaların belirli dönemlerde ve bazı rahatsızlık durumlarında kullanılmaması uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Peki kaplıcalar hamilelik döneminde kullanılabilir mi? Kullanılması durumunda anne ve bebeğe bir zararı olur...