Gazlıgöl Kaplıcaları

Gazlıgöl Kaplıcaları

Haziran 6, 2018 0 Yazar: admin

Turizm faaliyetleri birçok nedenden dolayı yapılıyor. Bu nedenlerden çoğu Seyahat ve gezi amaçlıdır. Fakat sağlık nedeni ile turizm faaliyeti son zamanlarda oldukça yaygınlaştı. Bunun en büyük nedeni de termal otellerin yaygınlaşması ve kaplıcaların faydalarının daha iyi anlaşılmasıdır.

Son yıllarda Sağlık Bakanlığı desteği ile faaliyet gösteren kaplıcalar birçok hastalık için şifa kaynağıdır. Ülkemizde birçok kaplıca bulunuyor fakat en önemli şifa kaplıcaları Gazlıgöl bölgesinde yer alıyor. Afyonkarahisar sınırları içinde yer alan bölge her yıl binlerce turisti ağırlıyor.

Gazlıgöl İsmi Nereden Geliyor?

Gazlıgöl ülkemizin en eski kaplıcalarından biridir. Bu kaplıcalar aynı zamanda ülkemizin en değerli sularını barındırıyor. Gazlıgöl Kaplıcalarının yapılışı Roma İmparatorluğu dönemine kadar dayanıyor. 

O tarihlerde açılan kuyular üzerine hamamlar inşa edilmiştir. Bu kuyulardan çıkan suyun gazlı olmasından dolayı Gazlıgöl ismi verilmiştir. Ayrıca ilk dönemlerde farklı yerlerde açılan kuyular ile göller oluşmuştu. Gazlı göl ismi de bu sebeple verilmiştir. Bu isim son yıllarda sağlık turizmi için en iyi bölgeler içerisinde anılıyor.

Gazlıgöl Kaplıcaları Tarihçesi

Gazlıgöl kaplıcaları tarihi milattan öncesine kadar dayanıyor. Yapılan kazı çalışmalarında milattan önce 300 yılına ait izler çıkarılmıştır. Frig krallığı, Roma İmparatorluğu döneminde Gazlıgöl’de yapılan havuz ve kaplıcalar ile birçok hastalığa şifa olarak kullanılmaya başlandı. 

Bu tesisler Osmanlı döneminde de kullanıldı ve çeşitli hamamlar inşa edildi. Özellikle çıban ve cilt hastalıkları için etkin için de kullanıldı. Bu kaplıcaların değeri ise son yüz yılda daha da arttı. Son yüz yılda onlarca farklı tesis ile hizmetini daha da artırdı.

Gazlıgöl Kaplıcaları Efsanesi

Frig kralı kral Midas’ın uzun bir süre çocuğu olmamış. Allah’a çocuk vermesi için dualar eden kralın sonunda güzel bir kız çocuğu olmuş. Fakat gençlik yıllarına adım attığı yıllarda kızın vücudunda çıbanlar çıkmaya başlamış. 

Bu çıbanları hiçbir hekim iyileştirememiş. Kralın kızı bu acılara dayanamayarak kendini sık sık dağlara atarmış. Bir gün yine kendini dağa taşa atan kız oldukça susamış. Gazlıgöl bölgesindeki kaplıcalardan su içmek için eğildiğinde suyun ve çamurun değdiği çıbanların gıdıklandığını fark etmiş ve hemen çamurun içine kendini bırakmış.

Daha sonra kısa bir süre içinde çıbanlar tamamen yok olmuş. Buna çok sevinen kral efsaneye göre Gazlıgöl’e şifa dağıtması için bir hamam yaptırmış.

Gazlıgöl Kaplıcaları Nerede?

Gazlıgöl Afyonkarahisar ili İhsaniye ilçesine bağlı bir beldedir. İl merkezine 25 kilometre mesafede olan Gazlıgöl Afyonkarahisar ile Eskişehir şehir merkezleri arasında yer alıyor. Gazlıgöl kaplıcalarının tamamı bu bölgede yer alıyor.

Gazlıgöl Kaplıcaları Nasıl Gidilir?

Gazlıgöl kaplıcalarına gitmek için birçok alternatif seçenek bulunuyor. Kara yolu ve hava yolu ile bu kaplıcalara ulaşım sağlanabilir.

Havayolu Ulaşımı

Hava yolu ulaşım ile Gazlıgöl kaplıcalarına gitmek isteyenler öncelikle bulundukları yerden uçakla Afyonkarahisar hava alanına gelirler. Afyonkarahisar şehir merkezinden kara yolu ile Gazlıgöl bölgesine geçebilirler.

Karayolu Ulaşımı

Ülkemizin bazı bölgelerinden Afyonkarahisar ve Gazlıgöl bölgesine direk sefer bulunuyor. Bu seçenekler ile kaplıcalara ulaşım sağlanabilir.

Özel Araç İle Ulaşım 

Özel araç ile bu kaplıcalara ulaşmak isteyenler kendi konumlarına göre bir güzergah belirleyerek gidebilirler. Gazlıgöl İstanbul arası 421 km’dir. İstanbul’Dan gelecek olan misafirlerin Bursa, Eskişehir ve Afyonkarahisar güzergahını takip ederek kaplıcalara ulaşabilirler.

Gazlıgöl Kaplıca Suyunun Özellikleri

Gazlıgöl kaplıca suyunun içme özelliği bulunuyor. Bu özellik sayesinde mide karaciğer ve bağırsakları temizleyerek birçok hastalıktan korur. 

Banyo özelliği ile deri hastalıkları, romatizma, sinir, hemoroid ve kadın hastalıları gibi onlarca farklı hastalıktan korur. 

Gazlıgöl kaplıcaları buhar şeklinde de kullanılıyor. Bu buharın ciğerleri açan, damarları genişleten ve kalp atışlarını düzenleyici bir etkiye sahiptir.

Gazlıgöl Kaplıcalarında Bulunan Başlıca Mineraller

Gazlıgöl kaplıcalarındaki su karbondioksit, sodyum, sülfat, karbonat, sülfat, iyot ve hidrojen gibi birçok faydalı maddelerden oluşur. Bu maddeler sayesinde kaplıcalar hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Gazlıgöl kaplıca suları içme su tedavisi ve çamur tedavisinde de kullanılıyor.

Gazlıgöl Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Gazlıgöl kaplıcaları ülkemizde ve Avrupa’nın birçok ülkesinde oldukça popülerdir. Bu kaplıcalara doktor kontrolünde veya doktor tavsiyesi ile on binlerce hasta geliyor. Gazlıgöl kaplıcalarının şifa olduğu hastalılardan bazıları şunlardır:

Bağırsak Hastalıkları 

Gazlıgöl kaplıcaları içinde bulundurduğu demirden dolayı bağırsak ve karaciğer hastalıklarına iyi geliyor. Karaciğer değerlerini dengelediği gibi kansızlık tedavisinde de bu kaplıcalar kullanılıyor.

Bel ve Boyun Fıtığı 

Kaplıca sularının en etkili tedavi ettiği hastalıklardan biri olan bel ve boyun fıtığı birçok doktor tarafından tavsiye edilen tedavi yöntemidir. Bu hastalılar için bir haftalık veya on günlük bir tedavi uygulanıyor. Fıtık olan bel veya boyunun suyun içinde kalacak şekilde en az on dakika kaplıca içinde bekletilir. Daha sonra yarım saatlik periyotlar halinde masaj yapılır.

Kadın Hastalıkları 

Kalsiyum ve magnezyum yönünden zengin olan Gazlıgöl kaplıcaları iltihapları azaltma ve geriletme özelliğine sahiptir. İdrar yolunda meydana gelecek iltihaplara, düzensiz adet geçiren ve yumurtalıkta düzensizlik yaşayan kadınlarda Gazlıgöl kaplıcaları tedevi edici özelliğe sahiptir.

Kireçleme 

Gazlıgöl kaplıcalarında olduğu gibi termal kaplıcaların eklem bölgelerini tedavi edici özelliği vardır. Kaplıca suları kasları ve kemikleri güçlendirir ve kireçlemeyi engeller. Kireçlenen eklem bölgelerini de düzene sokar.

Cilt Hastalıkları

Gazlıgöl kaplıca suları içerisinde bol miktarda kükürt bulunuyor. Bu kükürt sayesinde kaplıcalar cilt hastalıklarını tedavi eder. Ciltte bulunan gözeneklerin açılmasını sağlar ve ölü hücreleri yeniler. Bu sayede cilt her zaman taze görünür ve cilt kanseri olma riski azalır. Kirli koku, alerji ve kaşıntı gibi hastalıklar Kaplıca tedavisi ile giderilir.

Gazlıgöl kaplıcaları bunlar ve bunlar gibi birçok hastalık için şifa kaynağıdır. Ayrıca bu kaplıcalar insanların yorgunluğunu alır ve daha zihinde bir görünüme kavuşturur.

Gazlıgöl Kaplıca Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gazlıgöl kaplıcaları genellikle doktor tavsiyesi veya doktor kontrolünde tedavi amaçlı kullanılıyor. Buraya tedavi için gelen kişiler için belli tedavi yöntemleri belirleniyor. Hastaların bu program dahilinde tedaviyi kabul edip uygulamaları gerekiyor. 

Tedavi yöntemleri hastalılara göre değişebiliyor ve tedavi süreleri de değişebiliyor. Bu süre tedavi için oldukça önemlidir.

Gazlıgöl Kaplıcalarında Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Gazlıgöl’de bulunan kaplıcalarda suyun kalitesinden dolayı farklı tedavi yöntemleri bulunuyor. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Kür tedavisi
  • Çamur tedavisi
  • İklim tedavisi
  • İçme su tedavisi
  • Termal tedavi

Bu tedaviler farklı tesislerde yapılıyor. İklim tedavisi ise iklime ve hava durumuna göre farklı şekilde yapılıyor. Güneşli veya yağmurlu havalarda farklı şekilde uygulanıyor.

Gazlıgöl Termal Otelleri

Gazlıgöl bölgesinde Kaplıca hizmeti veren tam ve yarım pansiyonlu onlarca farklı otel bulunuyor. Bu otellerin birçoğu sağlık bakanlığı kriterlerine sahip ve teşvikli otellerdir. Bu otellerden bazıları aşağıdaki gibidir:

Özgül Termal Otel 

Şehir merkezine mesafesi 40 km olan Özgül termal otel yarım pansiyon ile hizmet veriyor. Otelde 2 adet kapalı 1 adet açık havuz bulunuyor. Kapasitesi 550 kişiliktir ve SPA, su kaydırağı ve hamam gibi hizmetler bulunuyor.

Çakır Termal Otel 

250 kişi kapasiteli otelde hamam, sauna ve termal havuzlar bulunuyor. Ayrıca çocuk havuzu ve masaj salonu gibi hizmetlerde mevcuttur.

Elif Termal Otel 

Elif termal otel 500 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Otelde açık ve kapalı havuzların yanı sıra hamam ve SPA gibi hizmetler de sunuluyor.

Ceylan Termal Otel 

Şehir merkezine 20 km uzaklıkta olan Ceylan termal 70 kişilik küçük bir termaldir. Bu otelde kapalı ve açık yüzme havuzları ile hamam seçenekleri mevcuttur.

Başaranlar Termal Otel 

200 kişi kapasitesine sahip olan Başaranlar termal SPA, sauna ve hamam seçeneklerinin yanında kapalı ve açık yüzme havuzlarına da sahiptir.

Bu oteller ile aynı veya benzer hizmet veren farklı otellerde Gazlıgöl’de bulunuyor. Otel seçeneğinin yanı sıra devremülk gibi seçenekler de mevcuttur.

Gazlıgöl’de Yapılacak Aktiviteler

Gazlıgöl ülkemizin en büyük sağlık turizmi yapılan bölgelerin başında gelir. Bu bölgeye gelen kişilerin kaplıca tedavisinden başka yapacakları aktiviler de bulunuyor. 

Tarihi bir belde olan Gazlıgöl’de kale ve antik kent gibi tarihi yerler gezilebiliyor. Bunun dışında otellerde bulunan normal havuzlarda kullanılabiliyor. Bu özelliği ile tedavi amaçlı yapılan turizmde farklı aktiviteler de yapılabiliyor.

Gazlıgöl Kaplıcaları Fiyatları

Gazlıgöl kaplıcaları fiyatları kişi başı hesaplanıyor. Bu kaplıcalar otellerin bünyesinde ise konaklama dahil olarak hesaplanır. Bu otellerde tam pansiyon veya yarım pansiyon seçeneği de sunuluyor. 

Fiyatlar bu hizmetlere göre ve hizmetin alındığı döneme göre değişebiliyor. Örneğin yaz aylarında daha pahalı olan bu hizmet kış aylarında daha uygun fiyatlarla sunuluyor.