Ilıcalı İçmesi Kaplıcaları

Ilıcalı İçmesi Kaplıcaları

Ağustos 30, 2022 0 Yazar: editor

Yer altı sularının belli bir seviyeden çıkan mineral bakımından zengin, doğal yani kendiliğinden oluşan yeryüzünün belli bölgelerinde ortaya çıkan sulara ılıcalı içmesi kaplıcaları deniliyor. Bu yeryüzüne çıkan kaynarcayı en güzel bir şekilde insanların hizmetine sunmak oluyor. İnsanların buralardan şifa bulmasını sağlayan kaynarcayı tesis haline getirip güzelleştirmek ise kaplıca oluyor.

Yer altında var olan ve doğanın bize sunmuş olduğunu orada bulunan insanların da başkalarına hizmetine sunmasıdır. Ülkemizde birçok yerde kaplıca bulunmakla birlikte bunların en bilineni Erzurum’un merkez ilçesi olan Ilıca’dır. Buradaki kaynar kaplıca, dünyanın en güzel kaplıcaları arasında sayılıyor. Çocuk, bay, bayan kabinleri bulunup her kesime hitap eden bir kaplıca oluyor. Peki, tam olarak neresidir? biraz da bundan bahsedelim.

Ilıcalı İçmesi Kaplıcaları Nerededir?

Erzurum ilinin batısında yer alan bu doğal kaplıca Erzurum’a on dakika mesafededir. Kendi arabanızla daha kısa sürebiliyor. Merkezden yarım saatte bir dolmuşlar kalkarak buraya hizmet gecenin geç saatlerine kadar devam ediyor. Ulaşım konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayacağınız bir yerdir. Kaplıcanın önüne kadar dolmuşlar gidiyor. İlçenin tam içinde bulunuyor. Buradaki yaşayan insanların yol göstermeleri ile de kaplıcayı rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ilıcalı İçmesi Otelleri

Burada birçok otel bulunuyor. İnsanların daha rahat nasıl konaklanacağı düşünülmüştür. İsterseniz kaplıca çevresindeki otellerde kalabilirsiniz. Bunlardan Ilıca Termal Oteller, Aziziye Termal Oteller, Ilıca Spa&Thermal Resort Hotel – Etstur gibi otellerde kalabilirsiniz. Adını sayamayacağımız kadar otel bulunuyor. Otel konusunda kendi bütçenize göre istediğiniz yerde kalabiliyorsunuz.

Ilıcalı İçmesi Kaplıcaları

Ilıcalı İçmesi Kaplıcaları

Ilıcalı İçmesi Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Ilıcalı kaplıcalarına Erzurum’a gelerek varsa arabanız ile batı istikamette yola devam ederek 10-15 dakika sonrasında kaplıcada yani ılıca kaplıcada oluyorsunuz. Arabanız yoksa merkezden yarım saatte bir dolmuşlar kaplıcalara gidiyor. Bu dolmuşlar ile varacağınız yer ılıca kaplıcalarıdır. Hatta kimi insanlar özellikle oranın bölge insanı spor olsun diye yürüyerek de kaplıcalara varmış oluyor. Bu da bir üçüncü alternatif bir yol olarak hafızanızda bulunabilir.

Ilıcalı İçmesi Kaplıcaları Fiyatları

Ilıca içmesi kaplıca fiyatları aslına bakılırsa diğer illere göre daha cazip bulunuyor. Çünkü buradaki kaplıcaların fiyatları oldukça bütçenizi zorlamayacak düzeyde bulunuyor. Tek kişilik kaplıca fiyatı 15 TL olup iki kişilik 30 TL ile devam ediyor. Kalabalık bir gurup ile gelirseniz indirim de yapılıyor. Çeşitli ikramlar da bulunuyorlar. Her gurup yaş insanına göre tasarlanmış havuzları ile insanı mest eden güzel bir görüntüsü bulunuyor. Son zamanlarda içeriden ve dışarıdan restore edilişi ile de görüntü ve temizliği ile hayli bir kademe atlamış oluyor. Fiyatların cazip, güvenilir ve temiz olması insanları buralara götüren etkenler arasında sayılıyor.

Ilıcalı İçmesi Kaplıcaları Yorumları

Kaplıcanın yorumlarına bakıldığında beş üzerinden 4 yıldız alınmış olduğu gösteriliyor. Bu da gerçekten çok iyi olduğu anlamına geliyor. Çünkü içerisine girip bakıldığında ne kadar güzel olduğu görülmüş olacaktır. Tabi öncelikle art niyetli yorumlar dışında ki çoğu yorumlar buraya giden insanların memnuniyetlerini dile getiriyor. Olumsuz olan yorumlara acilen yönetim tarafından bir çözüm alınmış gösteriliyor. Hatta bir daha giden kişilerin tekrar yorum yapıp konuyla alakalı memnuniyetlerini dile getirmiş olmaları, yönetimin hassasiyetini gösteriyor.

Kaplıcanın Güvenirliği ve Temizliği

Buradaki kaplıcanın güvenirliği konusunda olsun temizliği konusunda olsun yapılan yorumlardan da anlaşılacağı üzere son derece güvenilir ve temizdir. İnsanlar tabi bir yere ilk gittiğinde özellikle temizlik isterler. Mekanın yani kaplıcanın temiz olması aynı zamanda güvenilir olması, insanların tekrar gelmesine sebep oluyor.