Balıklı Kaplıcaları

Balıklı Kaplıcaları

Ocak 12, 2022 0 Yazar: seojenEditor

Balıklı Kaplıcalarının Faydaları

‘’Doktor balıklar’’ olarak isim verilen balıklar sayesinde sağlık turizminde ün yapmış Balıklı Kaplıcaları sadece yurt içi değil yurt dışından gelen ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Balıklı Kaplıcalarının faydaları başında sedef hastalığına iyi geldiği bilinirken, kaplıcada bulunan balıklar yara kabukları ve sivilceleri yiyerek suyun tene kolay bir şekilde ulaşmasını sağlamaktadır.

Sedef hastalığı dışında cilt hastalıkları, kırık ve çıkık, romatizma, böbrek hastalıkları, kireçlenme, doku hastalıkları, sinir hastalıkları, bel ve boyun ağrıları  gibi hastalıklara da şifa olmaktadır.

Balıklı Kaplıcaları

Balıklı Kaplıcalarının Özellikleri

Balıklı Kaplıcalarının özellikleri modern tıpta çözüm bulamayan kişilerin hastalıklarına çözüm bulmalarına yardımcı olmaktadır. Başta su sıcaklığının 36 0C-37 0C olması ve magnezyum, kalsiyum, bikarbonat, silisyum ve selenyum iyonlarını içermesi suyunun şifa dağıtmasını sağlamaktadır.

Balıklı Kaplıcalarına ilk kez giren kişiler suyun içinde balıkların dolaşması ve hastalıklı bölgelere göre doğru temas etmeler nedeniyle 2-3 ciddi bir ürperti yaşamaktadır. Sudaki balıkların dişleri yoktur ve sadece ağızlarıyla kişilerin cildine dokunarak cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırırlar.

Kaplıca tedavisinden sonuç alabilmek için günde iki kez suda 4 saat kalmak üzere 21 gün boyunca suya girmek gerekmektedir. Suya girmekle beraber sabah aç karnına şifalı sudan birkaç su bardağı içmekte suyun etkisini artırmaktadır.

Balıklı Kaplıcalarında Nerede Kalınır?

Başta sedef hastası olan kişiler tarafından tercih edilen Balıklı Kaplıcalarında konaklamak için kaplıca tesisleri içerisinde otel bulunmaktadır. Dört kısımdan oluşan otel altı havuz ve 16 özel banyo ile hizmet verirken ayrıca çay bahçesi, restoran ve market hizmetleriyle dünyanın farklı yerlerinden gelen ziyaretçilerinin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Rakımı 1425 metre olan Balıklı Kaplıcasının 5 farklı yerde kaynağı vardır ve bu nedenle çok sayıda misafirine aynı anda hizmet veremektedir. 2003 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından ‘’Sağlık Tescili’’ yapılan kaplıcalar misafirlerine kış aylarında hizmet vermektedir.

Balıklı Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Sivas iline 98 km ve bağlı bulunduğu Kangal ilçesine 13 km uzaklıkta olan Hamam Dere vadisinde bulunan Balıklı Kaplıcaları, sadece yurt içinden değil yurt dışından da misafirlerini ağırlamaktadır. Yılanlı Çermik adıyla da bilinen kaplıca faaliyetlerine ilk olarak 1966 yılında başlamış ve günümüze kadar sürekli geliştirilerek çok sayıda kişiye şifa dağıtabilmektedir.

Türkiye’nin hemen hemen her yerinden rahatlıkla gidilebilen Balıklı Kaplıcalarına ulaşım özel araç dışında tren, uçak ya da otobüsle sağlanabilmektedir. Özel araçla yolculuk sırasında tabelalar kaplıcalara ulaşım kolaylığı sağlarken, Ankara üzerinden gelenler Sivas merkeze geldikten sonra Kayseri- Malatya yolunu takip etmelidir. Kayseri’den gelenler Sivas iline 20 km kaldığında Ulaş-Malatya yoluna dönerek, Malatya’dan gelen misafirler Kangal ilçesine yolculuk yaparak kaplıcalara ulaşabilmektedir.

Ayrıca Balıklı Kaplıcaları Tesisleri konaklayacak olan misafirleri için geliş ve gidiş için transfer hizmeti sunmaktadır.

  • Sivas – Balıklı Kaplıcaları – Sivas 175 $
  • Malatya – Balıklı Kaplıcaları – Malatya 260 $
  • Kayseri – KaplıcaBalıklı Kaplıcaları – Kayseri 315 $ olarak belirlenmiştir.

Balıklı Kaplıcaları

Balıklı Kaplıcaları Otel Fiyatları

Balıklı Kaplıca otel fiyatları konaklama dışında kahvaltı ücretini ve havuz tedavi ücretini kapsayacak şekilde belirlenmiştir. Ayrıca tam pansiyon ve yarım pansiyon konseptinde ücretler değişkenlik göstermekle birlikte grup halinde gelecek olan misafirler için ücret belirleme politikası değişkenlik göstermektedir.

Balıklı Kaplıcaları konaklama ücretleri;

  • Tek kişilik oda 65 $
  • Bir hasta bir refakatçi olmak üzere iki kişilik oda 80 $
  • İki hasta için iki kişilik oda 100 $ olarak belirlenmiş olup, belirttiğimiz gibi kahvaltı ve havuz tedavi ücreti dahildir.

Balıklı Kaplıcaları tesislerinde öğlen ve akşam için yemek hizmeti verilmekte olup, aşağıda belirtilen ücretler tek kişi için geçerlidir.

  • Tam Pansiyon ( Sabah- öğle- akşam yemeği) 25 $
  • Yarım Pansiyon (Sabah- akşam yemeği) 13 $

Balıklı Kaplıcaları Yorumları

Ülkemiz dışından yurt dışından misafirlerde kaplıcalarda şifa bulmak için gelmekte ve Balıklı Kaplıcaları yorumları sayesinde gelmeyi düşünen misafirleri aydınlatmaktadır.

28 yıldır sedef hastasıyım…

28 yıldır sedef hastasıyım ve birçok yerde doktora giderek tedavi olmak için ciddi bir çaba harcadım ama başarılı olamadım. Yine bir doktor tavsiyesiyle Balıklı Kaplıcalarına geldim ve olması gerektiği gibi tedaviyi uyguladım ve 1 hafta sonra yaralarım geçti. Memleketime döndüğümde doktorlar bile şaşırdı. Şimdi her sene kaplıcaya gelerek hem dinleniyor hem de hastalığımın tekrarlama korkusuna karşı tedbir alıyorum.