Termal Kaplıcalar

Buharkent Kaplıcaları

08.04.2022
205

Aydın il merkezine yaklaşık 80 kilometre mesafede bulunan Buharkent ilçesi şifalı termal sular bakımından oldukça zengindir. İlçeye bağlı Kızıldere ve Tekkeköy mevkiinde irili ufaklı, kendiliğinden yeryüzüne çıkan çok sayıda termal kaynak bulunur. Kaplıcaların en yakını Kızıldere Köyüne 5 kilometre mesafede, Büyük Menderes havzasında yer alır. Büyük Menderes Nehir havzasının kuzeyinde yer alan termal kaynaklardan jeotermal enerji üretiminde kullanılmaktadır.

Büyük Menderes Nehir havzasının güneyinde kalan termal sıcak sular şifa amaçlı kaplıca ve termal tesislerde kullanılmaktadır. Termal sular aynı zamanda yerleşkelerin ısıtma sisteminde de aktif rol oynar. Aynı fay hattından doğal yollarla yeryüzüne ulaşan termal sular, benzer özellikler taşımaktadır. Zaman içerisinde termal kaynakların yer değiştiği gösterir.

Buharkent Kaplıcaları Nerededir?

Buharkent Kaplıcalar bölgesi, Aydın-Denizli E87 bağlantı yolu üzerinde, Kızıldere Köyüne 5 kilometre uzaklıkta, Aydın il merkezine 86 kilometre mesafede, Büyük Menderes havzasında yer alır. Denizli il merkezine 38.8 kilometre mesafededir.

Pamukkale Antik Kente 26 kilometre, Çardak Havaalanına 79 kilometre uzaklıktadır. Kaplıcalar bölgesinde bulunan termal kaynaklar 5.255 hektarlık alanı kaplar. Kaplıcalar Buldan, Denizli, Nazilli, Karacasu ile çevrilidir. Tripolis Antik Kenti’ne 20 kilometre mesafededir.

Buharkent Kaplıcaları

Buharkent Kaplıcaları

Buharkent Kaplıcaları Özellikleri

Kaplıca suları kokusuz, renksiz, Sodyum Bikarbonat ve Florür içeren sular grubuna girer. 4161.64 mg/lt toplam minarelizasyon içerir. Ortalama termal sıcaklığı yaklaşık 102 santigrat derecedir. Bol miktarda karbondioksit içermektedir, karbondioksit kuru buz elde etme işlemlerinde kullanılır.

Buhara kaplıcalarının termal suları;

 • Romatizmalı hastalarda.
 • Kronik bel ağrısı çeken hastalarda.
 • İltihaplı olmayan eklem hastalıklarında.
 • Yumuşak doku rahatsızlığı çeken hastalarda.
 • Ortopedik rahatsızlığı bulunan ve cerrahi operasyon geçirmiş hastalarda.
 • Beyin ve sinir cerrahi sonrası uzun süre hareketsiz kalan hastalarda.
 • Beyin ve sinir sistemi rahatsızlığı bulunan hastalarda.
 • Stres sorunları çeken hastalarda.
 • Travmaya bağlı kas ve doku zedelenmeleri yaşayan hastalarda.

Tamamlayıcı ve destekleyici tedavi yöntemi olarak kullanıldığında, olumlu sonuçlar ortaya koymaktadır.

Buharkent Kaplıcaları Otelleri

Kaplıcalar bölgesinde Çavuşoğlu Termal Otel, Güney Termal Otel ve Spa, Kayta Termal Otel, Umut Thermal Spa ve Weliness Otel, İnaltı Termal Otel, Babacık Termal Otel isimli işletmeler, kaplıca hizmeti ve konaklama hizmetleri verir. Termal oteller aynı fay hattından kaynaklı termal kaynakları kullanır. Ayrıca bölgede pansiyon tipi konaklama imkanları da bulunmaktadır. Buharkent kaplıcalar bölgesinde, her bütçeye uygun konaklama imkanı bulunmaktadır.

Güney Termal Otel 30 apart, 6 suit, 29 standart olmak üzere, toplam 65 oda ve 150 yatak kapasitesi ile hizmet vermektedir. Hamam, sauna, bay ve bayan termal havuz hizmetleri arasında yer alır. Kayta Termal Otel 25 yatak kapasitesine sahip olup, yarım pansiyon hamam ve sauna hizmeti vermektedir. İşletmeni ayrıca aynı bölgede model hizmeti de bulunmaktadır. Belirtilen diğer oteller Denizli il sınırları dahilinde olup, kaplıcalar bölgesine yakın olması sebebi ile, ziyaretçiler tarafından alternatif olarak kullanılmaktadır.

Buharkent Kaplıcaları Nasıl Gidilir?

Buharkent Kaplıcalar bölgesine Aydın-Denizli bağlantısını sağlayan E87 kara yolu ile ulaşım sağlanır. Kaplıcalar bölgesi kara yolunun yakınında konumlanmıştır. Aydın-Denizli il sınırında yön levhaları ile konforlu ulaşım sağlanır. Hava yollarını tercih edecek ziyaretçiler, 79 kilometre mesafede bulunan Çardak Havaalanını kullanır. Toplu taşıma araçlarını kullanacak ziyaretçiler, Aydın il merkezi, Denizli il merkezi ve Buhara ilçe merkezinden, yaz aylarında kaplıcalar bölgesine toplu taşıma hizmeti veren toplu taşıma araçlarını kullanır.

Buharkent Kaplıcaları Fiyatları

Buharkent kaplıcalarının fiyatları tatil sezonlarında ve yaz sezonunda artış gösterirken, diğer mevsimlerde fiyatlar daha makul seviyelerde seyretmektedir. Fiyatlar kaplıca tesislerinin bağlı bulunduğu işletme müdürlüklerince, yıllık enflasyona göre değerlendirilir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Bursa Kaplıcaları ve Hamamları başlıklı makalemizde Bursa İli Kaplıcaları, Bursa İli Kaplıcaları Nerede ve Bursa İli Kaplıcalarına Ulaşım Nasıl hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Hatice dedi ki:

  Fiyatı öğrenmek istiyorum

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com