Termal Kaplıcalar

Bursa Karamustafa Hamamı

09.01.2023
53

Bursa kaplıcalar açısından oldukça zengin bir şehirdir ve ülkemizde en çok kaplıca bulunduran şehir olma unvanına sahiptir. Bursa Karamustafa hamamı sahip olduğu kaplıcalardan bir tanesidir. Oldukça uzun bir tarihe sahip olan görkemli bir kaplıcadır. Kaplıca, Bizans döneminde yapılmakla birlikte bugünkü hali 1490 yılında ismini aldığı Kara Mustafa Paşa tarafından yapılmıştır.

Hamamda kişiye ait umumi hamamlar ve özel banyolar bulunmaktadır. Hamam, erkekler bölümü ve aile bölümü olarak ayrılmaktadır. Ayrıca çocuklar için çocuk bölümlerine de sahiptir. Bünyesinde hasta kabul yetkisine sahip doktorlar ve hemşireler bulunmaktadır.

Bursa Karamustafa Hamamına üç kaynaktan su gelmektedir. Bu kaynakların iki tanesinin sıcak, bir tanesinin ise soğuk olduğu bilinmektedir. Sıcak suların sıcaklığını 550 derecelere kadar çıkmaktadır. Sıcak su kaynakları soğuduktan sonra tüketime uygundur ve kokusuzdur. Ayrıca üç kaynak suyunun debisi 6,2 lt/sn ve 28 masura olarak belirlenmiştir.

Karamustafa Hamami

Bursa Karamustafa Termal Suyu Hangi Hastalıklara İyi Gelmektedir?

Karamustafa Hamamı, radyoaktivite bakımından yüksek değerlere sahip termal su içermektedir. Böylece içerdiği sodyum bikarbonat içerikleri pek çok hastalığın tedavisinde önemli roller almaktadır.

Bursa Karamustafa Hamamı termal suyu içerdiği minerallerin değerleri bakımından şifalı su tanımına uymaktadır. Ayrıca hamamın termal suyu sindirim sistemine doğrudan etki etmektedir. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarının giderilmesinde rol oynamaktadır. İdrar yolu ve boşaltım organlarına etki ederek boşaltım sistemini dolaylı olarak etkilemektedir.

Termal su, kişinin kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Demir gibi kan değerlerinin düzenlenmesini sağlamaktadır ve metabolizmayı hızlandırmaktadır. Kaplıcadaki termomineral suların tüketilmesi vücut üzerinde olumlu etkiler oluşturmaktadır. Termal suyun sahip olduğu sülfat, kabızlık sorunlarına, safra kesesi ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Termal sudaki bikarbonat, mide ve ince bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Sodyum iyonları ise, kan akışkanlığının iyileştirilmesinde rol oynamaktadır.

Magnezyum ve kalsiyum iyonları; kalp krizleri ve kalp durmalarının önlenmesinde, kan basıncının ve kolesterol seviyesinin ayarlanmasında, osteoporoz tedavisinde etkili olmaktadır. Karamustafa termal suyu aynı zamanda romatizmanın oluşturduğu ağrıların tedavisinde de kullanılmaktadır. Tedaviler sırasında masaj hizmetleri de uygulanarak tedavi desteklenmektedir.

Bursa Karamustafa Hamamı Nerededir?

Karamustafa Hamamı, Bursa’nın merkez ilçesi olan Osmangazi’de yer almaktadır. Kükürtlü Mahallesi adında bir mahallede bulunmaktadır. Şehir merkezine yalnızca 4 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bursa-Çekirge-Mudanya yolu üzerindeki güzergahta yer almaktadır.

Bursa Karamustafa Hamamına Nasıl Gidilir?

Bursa Karamustafa Hamamına toplu taşıma ile gitmek isteyenler otobüs ve metro hatlarını kullanabilmektedir. Metro hatlarında 1 ve 2 nolu araç bu güzergahta seyahat etmektedir. Otobüsle gidilmek istenmesi durumunda bulunulan konuma göre uygun numaralı araca binilmesi gerekmektedir. Karamustafa Hamamı yanından geçen otobüslerin numaraları şu şekildedir: 14F,   14L-2, 19D, 15H, 8L ve 96. Bu otobüsleri kullanarak Karamustafa Hamamına rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Özel araç ile veya başka bir şekilde ulaşmak isteyenler ise kolay bir şekilde yolu bulabilmektedir.

Bursa Karamustafa Hamamı Fiyatları Nedir?

Bursa’da oldukça fazla kaplıca olması nedeniyle fiyatlandırmaya oldukça özen gösterilmektedir. Termal tesislerin belirli bir standart fiyatlandırması vardır. Bununla beraber tesisin hizmetlerine ve termal suyun faydalarına göre fiyatlar değişebilmektedir.

Bursa Karamustafa Hamamı Yorumları

Hizmet ve personel ilgisi yeterlidir. İçilebilir termal su olması nedeniyle banyo ve masaj sonrası sodalı içecek içilmesi tavsiye edilmektedir. Bursa-Mudanya yolu üzerinde yer alan ulaşıma oldukça elverişli bir yerdir. Fiyat olarak çoğu termal tesise göre daha uygundur. Termal su kaynağının az olması sebebiyle tesis çok büyük değildir ancak etkisi oldukça iyidir. Özellikle o güzergahlarda seyahat eden kişiler tarafından oldukça tercih ve tavsiye edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Pertek Termal Kaplıca başlıklı makalemizde Pertek termal suyu ve termal kaplıca hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com