Damlataş Kaplıcaları

Damlataş Kaplıcaları

Ağustos 16, 2022 0 Yazar: editor

Antalya’nın Alanya ilçesi sınırları içerisinde yer alan Damlataş Kaplıcaları, 1948 yılında vapur iskelesi inşaatı sırasında dinamitin ateşlenmesi ile tesadüfen ortaya çıkmış olan, Damlataş Mağarası içerisinde yer alır. Arkeolojik çalışmalar M.Ö. 1015 yılında mağaranın oluştuğunu ortaya koymuştur. Mağara içerisinde birçok dikit ve sarkıt yer alır.

Mağaranın yüksekliği 15 metreyi bulan 50 metrelik bir geçit vardır. Mağara karbondioksit ve düşük teperaür sayesinde, şifalı suları ile bütünlük oluşturarak başta astım olmak üzere birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. Kaplıcanın ortam sıcaklığı yaz kış değişiklik göstermeden 22 santigrat derecede sabit kalır. Ortamda bulunan rutubet % 95 oranında olup, 760 mm basınca sahiptir. Mağaranın havasında;

  • % 75 azot,
  • % 20.5 oksijen,
  • On binde 2,5 karbondioksit,
  • Bir miktar radyoaktivite,
  • Düşük oranda iyonlar,

Bulunur. Astım ve bronşit hastaları 21 günlük tedavi sürecinde, günde 4 saat mağarada kalarak rahatsızlıklarına şifa buluyorlar.

Damlataş Kaplıcaları Nerededir?

Damlataş Kaplıcaları Antalya’nın Alanya ilçesi sınırları içerisinde yer alan, Alanya şehir merkezine yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta, tarihi Alanya Kalesi’nin batı kıyısında, deniz kıyısında yer alan Damlataş Mağarası içiresinde yer alır. Kaplıcalar bölgesi Alanya Marinasına 4 kilometre mesafededir.

Damlataş Kaplıcaları

Damlataş Kaplıcaları

Damlataş Otelleri

Damlataş Kaplıcaları Alanya şehir merkezine yakın konumdadır. Ziyaretçiler Alanya’da faaliyet gösteren konaklama tesislerinden faydalanmak durumundadır. Damlataş Kaplıcaları bünyesinde konaklama tesisi yer almaz. Kaplıcalar bölgesinde her bütçeye uygun otel, pansiyon, villa evler bulunur.

Damlataş Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Damlataş Kaplıcalarına gidecek ziyaretçiler, öncelikle Alanya şehir merkezine gelmelidir. Hususi araçları ile gidecek ziyaretçiler, şehrin batı yönünde Sultan Alaaddin Caddesini takip ederek, Damlataş Plajı, Damlataş Kaplıcası, Damlataş Mağarası yön levhalarını izleyerek belirlenen noktaya ulaşım sağlar. Şehir merkezinden toplu taşıma araçları ile gelecek ziyaretçiler, bu yönde hizmet veren toplu taşıma araçlarını kullanırlar. Şehir merkezinden Damlataş Kaplıcaları 1 kilometre mesafede olup, yaya olarak da ulaşım sağlanır.

Damlataş Kaplıcaları Fiyatları

Damlataş Kaplıcalarının fiyatları, Alanya Belediyesi tarafından yıllık olarak belirlenir. Astım ve bronşit rahatsızlığı bulunanlar için öngörülen saat dilimlerinde, fiyat indirimi yapılmaktadır. Turistik gezilerin yoğun olduğu saatlerde kaplıca fiyatları artış gösterir.

Damlataş Kaplıcaları Yorumları

Damlataş Kaplıcaları, turizm cenneti Alanya ilçe sınırları içerisinde yer alır. Konforlu bir şekilde kaplıcalar bölgesine ulaşmaktadır. Kaplıcaların yer aldığı Damlataş Mağarası daha ilk ziyarette, atmosferindeki farklılığı hissettirir. Kaplıcalar bölgesinde yer alan dikit ve sarkıtlar göz alıcı güzelliktedir. Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görür. Damlataş Kaplıcalarının şifalı sularından faydalanan ziyaretçiler, Alanya’da bulunan dünyaca ünlü eğlence mekanlarından, berrak denizi ve ince kumlu Damlataş Plajından faydalanır. Astım ve bronşit rahatsızlığı olan hastalar kendilerinde hissedilir derece rahatlama, zindelik hisseder.

Damlataş Kaplıcaları turistik teknelerin ve yatların da uğrak noktaları arasında yer alır. Bulunduğu coğrafi konum nedeniyle, yılın her mevsimi ziyarete açıktır. Haftanın 7 günü, 06.00 ile 10.00 saatleri arasında astım ve bronşit hastaları için oluşturulan ayrı bölümlerde tedavi imkanı bulunmaktadır. Bu sayede diğer ziyaretçilerin yoğunluğundan etkilenmeden, konforlu bir şekilde tedavi imkanı tanınmıştır.

Üstelik bu tür rahatsızlıkları olanlara fiyat avantajları sunulmuştur. Damlataş Kaplıcalarına giriş yapan 0-6 yaş grubu ziyaretçilerden ücret talep edilmez. Damlataş Mağarası’na girişte Müzekart geçerli değildir. Ziyaretçilerin mutlaka belirlenen ücretleri ödeyerek ziyaret etmeleri gerekir. Öğrenci olan ziyaretçiler, öğrenci indiriminden faydalanır. Kaplıcalar yoğun ilgi görmesine rağmen görevliler tarafından gerekli hijyen kuralları uygulanarak sağlıklı ortam sağlanmaktadır. Kaplıcalar, ziyaret edenlerin güvenliği ön planda tutularak, gezinti alanları güvenlik bariyerleri ile kontrol altına alınmıştır.