Hatay İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Hatay İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Ekim 16, 2019 0 Yazar: admin

Hatay ili şifalı suları bakımından değerlendirdiğimizde diğer illere oran ile az sayıda kaplıcaları bulunmaktadır. Her ne kadar az olsa da birçok kişinin sağlık anlamında Hatay iline gelerek içme ve kaplıcalara uğradığı bilinmektedir. Özellikle Hatay ilinin sınıra yakın olmasından ötürü birçok yabancı pasaportlu kişide sınırı geçip Hatay da bulunan şifalı kaplıcaları ziyaret etmektedir. Bizlerde sizler için en önemli Hatay Kaplıcalarını yazımızda sıralayacağız.

Contents

Hatay İli Kaplıcaları

Rayhanlı Kaplıcası

Hatay ilinin en önemli kaplıcalarından biri olan Reyhanlı Kaplıcası ilçe merkezine yaklaşık olarak 13 kilometre uzaklıkta bulunan Hamambucağı sınırları içerisindedir. Ağaçlar ile kaplı alan içerisinde deniz seviyesinden yüksekliği 120 metre olan kaplıca ile ilgili olarak Türkiye Suriye sınırı güvenlik bölgesi içinde bulunduğundan ötürü 7/24 Jandarma’nın denetimi içerisindedir. Kaplıca içerisinde banyo tedavisiyle birlikte vücut üzerinde yapılması gereken tedavilerin hepsi yapılarak romatizma, nevralji, nevrit başta olmak üzere bir çok kadın ve cilt hastalıklarının tedavisi yapılmaktadır. İçme tedavisiyle birlikte de karaciğer ve safra yolları tedavisi gerçekleştirilmektedir. Kaplıca içerisinde 2 adet havuz olmak ile birlikte Fransızlardan kalma tek katlı otel odası da tesiste bulunabilmektedir. Kaplıca otelinin yatak kapasitesi yaklaşık olarak 250’yi geçmemektedir.

Erzin Ilıcası

Hatay İli sınırları içerisinde daha çok Suriye sınırına yakın olan tarafta bulunan Erzin ılıcası eski adı ile Yeşilkent ılıcası ilçe merkezine yaklaşık olarak 3 kilometre köyünde bulunmaktadır. Maden su kaynağı ise köyün kuzeyinde yaklaşık olarak 1 kilometre mesafede bulunmaktadır. Ilıca bünyesinde bulunan bikarbonat ve magnezyum, kalsiyum ve sülfat suyun şifalı hale gelmesini sağlayarak vücut yüzeyinde gerekli yerlere etki yaparak şifalı hale gelmektedir. Erzin ılıcası yönünden mide ve bağırsak hastalıklarına önerilen bu suyun birleşiminde 5 gramın üzerinde birleşim bulunmaktadır. Vücut içerisinde bulunan organlar başta olmak üzere metabolizma hastalıklarına da çok iyi gelmektedir.