İsmil Kaplıcaları

İsmil Kaplıcaları

Aralık 7, 2021 0 Yazar: admin

Yer altından gelen sıcak sular, beraberlerinde taşıdıkları maddeler sayesinde birçok hastalığa şifa olmaya devam ediyor. Ülkemizin iç kesimlerinde yoğunlaşan kaplıcalardan birisi de Konya’nın üç merkez ilçesinden birisi olan Karatay’da bulunuyor.

Konya, kaplıca bulunan diğer iller kadar tanınmasa da kaplıcalar için belediye tarafından yaptırılan tesis, dünyanın büyüklük olarak en büyük kaplıca tesisleri arasında yer alıyor.

İsmil Kaplıcaları Nerede?

İsmil, Karatay İlçesi sınırlarında yer alan çok eski bir yerleşim yeridir. Kaplıcalar da Karatay’ın bu mahallesinde yer alıyor. Kaplıcaların; merkezden mesafesi 50 km civarında ve Konya Adana yolunun hemen güneyinde bulunuyor.

İsmil Kaplıcaları Nasıl Gidilir?

Konya’dan İsmil Kaplıcalarına gidecek olanların, toplu taşıma için otobüs ve dolmuşlardan istifade etmeleri gerekiyor. İsmil istikametinde raylı sistem bulunmuyor.

Havayolu Ulaşımı

İsmil kaplıcalarına geliş için havayolunu tercih edenler, Selçuklu ilçesi sınırlarında bulunan Konya Havaalanına gelerek buradan İsmil Kaplıcalarına gidebilirler. Havaalanından kaplıcalara olan mesafe 65 km civarındadır. Havayolundan şehir merkezine giden servislerle şehir merkezine gidip oradan İsmil’e belediye otobüsleri veya dolmuşlardan istifadeyle gidilebiliyor.

Şehirlerarası Otobüs

Konya’ya şehirlerarası otobüs ile geleceklerden Adana yolunu kullananlar, İsmil’de inebilirler. Otobüs terminalden İsmil’e olan mesafe 53 km.dir. Otobüs veya dolmuş ile kaplıcalara gidilebiliyor.

Yüksek Hızlı Tren

Tren istasyonu kaplıcalara yaklaşık 65 km mesafede Selçuklu’da bulunuyor. Buradan otobüs veya dolmuş ile İsmil kaplıcalarına ulaşılabiliyor.

Özel Araçla Ulaşım

Özel araçları ile İsmil Kaplıcalarına gelecekler, D330 karayolunu kullanarak bölgeye ulaşabiliyor.

İsmil Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Kaplıca, doktorlar tarafından özellikle fizik tedaviye yardımcı olarak tavsiye ediliyor. Bunun yanında İsmil Kaplıcaları, birçok hastalık için şifa kaynağı olarak görülüyor.

Bölgedeki kaplıca sularının özellikle; kalsiyum, sodyum, bikarbonat, sülfat, klorür, özel olarak bromür ve florür açısından oldukça zengin olduğu biliniyor.

Cilt Hastalıkları

Ülkemizdeki hemen hemen tüm kaplıcalar gibi İsmil Kaplıcaları da sıcaklığı ve suyundaki mineraller sayesinde cildi temizleyerek yeniliyor. Çamur kürü imkanı da bulunan kaplıcalar, tam bir cilt dostu olarak biliniyor.

Eklem Hastalıkları

İsmil kaplıcasının su içeriğindeki mineraller eklem hastalıkları için şifa kaynağı oluyor.

Yumuşak Doku Romatizmaları

İçeriğindeki mineraller; buhar ve çamur kürü ile etkili olarak Romatizma tedavisinde etkili oluyor.

Böbrek ve İdrar Yolları Hastalıkları

Böbrek ve idrar yollarında oluşan taş ve kumun, sıcaklığın etkisiyle vücuttan atılmasında yardımcı oluyor.

Eklem Kireçlenmesi

Suda bulunan minerallerin etkisiyle eklem kireçlenmeleri için doktorlar tarafından tavsiye edilen kaplıcalar arasında bulunuyor.

İsmil Termal Otelleri

İsmil’de bulunan Karatay Termal Tatil köyü, İsmil’de bulunan en önemli konaklama merkezi olarak karşımıza çıkıyor. Tesis 17.360 metrekare alana kurulu ve yedi blok halindeki villalardan oluşuyor. Bu 7 blok içerisinde bulunan 112 villa ve kahverengi sulu havuzları dışında sosyal tesis açısından da oldukça zengin bir yapıya sahip olan Karatay Tatil köyünde;

 • Fitness salonu,
 • Sauna,
 • Jakuzi,
 • Türk Hamamı,
 • Kafeler,
 • Bar,
 • Restoran,
 • Oyun Sahaları(Basketbol, voleybol, tenis),
 • Yürüyüş yolu
 • Çocuklar için parklar ve özel oyun alanları,
 • Kapalı alanda eğlence ve spor alanları (Bilardo, masa tenisi, langırt),
 • Toplantı salonları gibi birçok husus dikkate alınarak bölgenin cazibesinin artırılması hedefleniyor.

Kapsamındaki tesislerle, tüm tatilin sıkılmadan tatil köyü sınırlarında sıkılmadan geçirilmesi mümkün görünüyor. Elbette böylesine geniş bir alanda; otopark konusunda hiçbir sıkıntı bulunmuyor.

Karatay Termal Tatil Köyünde Sunulan Hizmetler

Karatay belediyesinin 5 Ağustos 2020 tarihinde hizmete sunduğu tatil köyünde;

 • Termal havuzlar(Bay ve bayan ayrı),
 • Fizik tedavi rehabilitasyon merkezi,
 • Aroma Masajı,
 • Köpük masajı gibi yer ve hizmetler ile misafirlerin keyifli ve şifalı bir tatil geçirmesi hedefleniyor.

Bunun dışında, konaklama tesislerinin çoğunda yer alan 24 saat resepsiyon hizmeti, market, ortak kapalı alanlarda ve odalarda kablosuz internet gibi hizmetler, bu tesiste de ücretsiz olarak sunuluyor.

Burada konaklayan misafirlere sunulan odalar da farklılık gösteriyor. VIP suit, 1+1 suit ve aile suit olmak üzere farklı seçenekler sunuluyor.

Tesiste, yarım pansiyon plus konaklama tipiyle hizmet sunuluyor. Bu konsepte uygun olarak sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinin yanında; ikram / çay saati ve soft içecekler bulunuyor. Kahvaltı ve akşam yemeği, tesis tarafından belirlenen ortak alanlarda veriliyor.

İsmil Kaplıcalarının Açık Olduğu Günler

Tesisler tüm yıl boyunca kesintisiz olarak hizmet sunuyor.

İsmil Kaplıcalarında Ne Yenir

Konya mutfağı, oldukça zengin bir geçmişin izlerini taşıyor. Selçuklu döneminin merkezlerinden olan Konya’da Selçuklu mutfağının esintileri ve Osmanlı mutfağı harmanlanıyor. 

Etli ekmek (Mevlana veya bıçak arası olarak da adlandırılıyor) ve kuzu tandır Konya ile birlikte anılan yiyecekler arasında bulunuyor. Bunların dışında; tirit, arap köfte, bamya çorbası, arabaşı çorbası, sac arası, Konya küflü peyniri, Zerde ve Mevlana şekeri Konya yemek ve yiyecek kültüründe önemli yer tutuyor. Şehirde Selçuklu yemekleri yapan lokantalar da bulunuyor.

İsmil Kaplıcaları ve Gezilecek Yerler

Karatay Termal Tatil Köyü, her ne kadar tüm tatilin içerisinde sıkılmadan geçirilebileceği bir tesis olsa da bu kadar gelmişken çevredeki tarihi ve turistik yerleri görme fırsatını da değerlendirmek gerekiyor.

Lale Bahçesi

Kaplıcaya Nisan sonuna doğru gidilmişse hemen 16 km mesafede bulunan lale bahçesini görerek gezmeye başlanabilir. Mayıs başlarına kadar tam bir görsel şölen sunan lale bahçesi bir firmaya ait ve 100m kadar bir uzunluğu bulunuyor.

Bozdağ Milli Parkı

Karatay sınırları içerisindeki başka doğal bir güzellik de Bozdağ Milli Parkıdır. Nesli tükenmekte olan yaban koyunlarının koruma alanını da içeren ve bitki örtüsü oldukça zayıf olan Bozdağ Milli Parkı, antik taş harabelere de ev sahipliği yapıyor.

Mevlana Müzesi ve Türbesi

Konya ile özdeşleşen Mevlana’nın türbesi ve mezarı da İsmil gibi Karatay ilçesinde bulunuyor. İçerisinde bulunan; derviş hücreleri, türbeler, Şeb-i Arus havuzu ve Selsebil çeşmesi ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Aralık ayı başlarında yapılan Şeb-i Arus törenleri sırasında, törenlere katılım da ayrı bir deneyim olarak değerlendirilebilir.

Alaeddin Tepesi

Halk tarafından mesire yeri olarak da kullanılan bu tepe, merkez ilçelerden Selçuklu’da bulunuyor. Alaeddin Camiinin de bulunduğu tepe, ova üzerinde kurulu şehrin en yüksek tepesi olarak biliniyor.

İnce Minareli Medrese

Selçuklu Devletine bir dönem başkentlik de yapan Konya’da bulunan Selçuklu eserlerinin en tanınmışları arasında yer alan İnce Minareli Medrese, 1264 yılında inşa edilmiştir. Halen taş ve ahşap eserler müzesi olarak faaliyet gösteriyor.

Selimiye Cami

Osmanlı’nın Anadolu’daki az sayıda eserinden birisi de Karatay ilçesinde bulunan bu camidir. Taş işçiliğinin inceliği açısından görülmeye değer olan caminin yapımı II. Selim döneminde tamamlanıyor.

Meram Bağları

Meram ilçesinde bulunan ve doğal güzelliği ile dikkat çeken bağlarda, özellikle yaz aylarında serin restoranlarda eşsiz lezzetler tadılabiliyor.

Sille Köyü ve Ak Manastır

Tarihi 6000 yıl öncesine dayanan Sille Köyü, tarihe meraklı olanların mutlaka görmek istedikleri yerler arasında yer alıyor.

Bu bölgede bulunan ve 4. yüzyılda inşa edildiği düşünülen Ak Manastır da her yıl Ortodoks Hıristiyanlar tarafından ziyaret ediliyor. Hagios Chariton ya da Eflatun Manastırı olarak da biliniyor.

Manastırın bir özelliğini de uçurumdan düşen Mevlana’nın oğlunun Aziz Chariton tarafından kurtarılması üzerine bölgedeki Müslüman halk tarafından da kutsal sayılması oluşturuyor.

Kilistra Antik Kenti ve Kaya Mezarlıkları

Konya’ya 34 km mesafede kayalara oyulmuş evler, ayin yerleri ve sarnıçlar ile Friglere ait kaya mezarlardan oluşan görülmeye değer bir bölgedir.

Atatürk Evi Müzesi

Konyalıların Atatürk’e hediye ettikleri ev, bugün müze olarak kullanılıyor. Evde Atatürk’e ait eşyalar, o döneme ait belge ve gazete kupürleri sergileniyor.

Yerköprü Şelalesi

Tabiat severlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden birisi de bu şelaledir. Hadım ilçesinde yer alıyor.

İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi

Mevlana Türbesi ve Müzesinin hemen yanında yer alan İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi; yeni nesle vatanın nasıl kazanıldığını anlatmak açısından oldukça önemli bir işlev görüyor. Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu’da yaşananların minyatürler kullanılarak ifade edilmeye çalışıldığı abide son dönemde Konya’ya kazandırılan eserler arasında yer alıyor.