Termal Kaplıcalar

Kaplıca Tedavisi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

15.01.2023
14

Kaplıca tedavisi birçok hastalığın tedavisinde faydalı ve şifalı bir çözüm olarak öne çıkmaktadır. Türkiye’de bulunan farklı kaplıca çeşitlerinin farklı hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

Termal Sular Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Termal suların kullanım amaçları genellikle sağlık için olup, sıcak olmasından dolayı içindeki minerallerin çözünük bir halde bulunduğu kaplıca sularının bireyin vücuduna etkisi daha fazla olmaktadır. Bundan dolayı kaplıca ararken mineral oranlarına ve mineral miktarlarına dikkat edilmesi önerilir. Ayrıca hijyen konusunda önemli olan Ph değeri de suyun kullanılabilirliği açısından büyük bir önem taşımaktadır. Yer altındaki zengin içerik sayesinde gayet faydalanılabilir şekilde ortaya çıkan termal suların yarattığı etkiler kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Bu amaçlardan bazıları şunlardır:

 • Her kaplıca suyu aynı özellikte olmaz. Bazı termal sular soğuk şekilde çıktığı için içme suyu/maden suyu olarak kullanılabilir. Bu amaçla kullanılan su, midedeki sorunlar için fayda sağlayabilmektedir. Şişelenerek tüketiciye sunulan soda sayesinde kişiler hazımsızlık konularında fayda bulabilir.
 • Termal sular cilt temizlenmesi konusunda cilt bakım etkisi yaratabilir. Özellikle kuru ciltli bireyler için oldukça etkili olan bu sular cildin temizlenmesi ve hava alması için düzenli olarak kullanılabilir.
 • Bazı kaplıca suları sağlık turizminde kullanılır. İskelet sisteminde sağladığı rahatlama ile çoğu insan için kurtarıcı bir yol olabilir.
 • Sağlık için faydalı mineraller içeren bu sular masajlar ve spa salonlarında da sıklıkla kullanılabilir. Termal su masajları stresi uzaklaştıran etkileri sayesinde kişiye tazelenme ve rahatlama fırsatı sunar.
 • Sağlıkta faydalı etkileri nedeniyle yapılan kür detokslarıkişinin arınma ihtiyacı için faydalı bir yöntemdir.

Termal Suların İçeriği Nedir?

Termal suların içeriğinde çokça çözünmüş mineraller bulunmaktadır. Bazı kaplıca suları bolca çözünmüş demir de içermektedir. Kaplıca sularında yüzeye çıkmış olan mineraller çoğunlukla mikroorganizmalar ve ekstremofil toplulukları beslemektedir. Araştırmacılar Dünyadaki yaşam başlangıcının kaplıcalara dayanmakta olabileceğini söyler.

Kaplıca Tedavisi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kaplıca Tedavisi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Termal Su Nereden Gelmektedir?

Termal suların tarihi dünyadaki ilk zamanlara kadar dayanabilmektedir. İnsanlar yüzyıllardır bu suları banyo yapma, rahatlama ve tıbbı tedavi yöntemi olarak kullanmıştır. Primatlar bile soğuk havanın etkilerinden ve endişesinden korunmak için kaplıcaları kullanmıştır. Termal su banyoları Japonya’da neredeyse 2000 yıldır rahatlama amacı ve temizlik olarak kullanılmaktadır. Hipokrat Dönemi zamanında kaplıcalar iyileştirici güç olarak kabul edilmiştir. Yani kaplıcanın tarihi M.Ö 460 yılına kadar uzanmaktadır.

Kaplıcalar Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Kaplıcaların birçok hastalık tedavisinde kullanıldığıherkes tarafından bilinmektedir. Buna örnek olarak bu hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Solunum sistemi hastalıklarında: Kronik astım, üst solunum yollarında oluşan hastalıklar, aronik bronşit
 • Cilt hastalıklarında: Sivilce, egzama, psöriasis, kronik rezidüel ürtiker
 • Kas- İskelet sistemi hastalıklarında: Kireçlenmeler, bazı romatizmal hastalıklar
 • Kalp-dolaşım sistemindeki hastalıklarda: Kalp yetmezliği, dolaşım bozukluğu, varisler
 • Bağırsak-mide-metabolizma hastalıkları: Mide rahatsızlıkları, şeker hastalığı, obezite, karaciğer-safra kesesi yetmezliği
 • İdrar yolları ve böbrek hastalıklarında: Böbrek taşları, kronik sistit, fonksiyonel yetmezlik
 • Kadın doğum hastalıklarında:Genital akıntılar, genital organ hastalıkları, ağrılı regl sancısı
 • Nörolojik hastalıklarda: Omurgaya bağlı hastalıklar, spastik paraliziler

Kaplıcaların Faydaları Nelerdir?

Kaplıcaların faydaları arasında öncelikli olarak sağlığa olan faydaları yer almaktadır. Termal sular kasları gevşetir ve eklemdeki hareketleri iyileştirerek daha esnek olmayı sağlar. Ayrıca bu sular kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcıdır. Şişlik ve şişliğe bağlı ödem sorunlarının da ortadan kalkmasına yardımcı olur. Termal su cildi nemlendirir ve temizler. Güneş yanığından sonra hissedilen yangıyı ve kızarıklığı hafifletmek için kaplıca sularına başvurulabilir. Sadece iyileşme olarak değil, rahatlamak ve dinlenmek için de kaplıcalar kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Emziren Anneler Termal Suya Girebilir Mi? başlıklı makalemizde emziren anneler ve termal sular hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com