Kaplıcalarda uygulanan tedavi yöntemleri

Kaplıcalarda uygulanan tedavi yöntemleri

Mayıs 29, 2018 0 Yazar: admin

Kaplıcalarda doğal yöntemler ile birleştirilen birçok farklı tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Peki nedir bu yöntemler;

Balneoterapi Yöntemi

Gazlar, termomineralli sular ve çamur gibi doğal kaynakların banyo, içme ya da buhar yöntemleri ile kür olarak tedavide kullanılmasıdır. Biyolojik ya da jeolojik olarak yararlı maddeler içeriğine sahip olan çamurun kullanıldığı balneoterapi yöntemini ile peloidoterapi denmektedir.

İklim Tedavisi (Klimaterapi)

Nem, sıcak hava, güneş ışığı vb. faktörlerin kür olarak vücuda uygulandığı yöntemlerdir. Arazi kürler, güneş ışınları ile tedavi, açık hava banyoları gibi yöntemler iklim tedavisi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Talosoterapi

Tıbbi bir gözetim altında deniz çevresinde bulunan tüm yararlı etkenlerin (deniz suyu, deniz çamuru, yosun, kum vb.) uygulandığı tedavi yöntemidir. Deriye nüfuz ettirilerek, içme yöntemi ile ya da solunum yolu ile uygulanabilmektedir.

Hidroterapi

Doğal suların tedavi amaçlı kullanıldığı yöntemdir. Özellikle kas ve iskelet sistemi problemleri, obezite, ameliyat sonrası tedavi, denge sorunu, eklem ve kireçlenme problemi, spor sonucu oluşan yaralanmalar ve romatizma gibi rahatsızlıkların tedavisinde sıkça hidroterapi yöntemine başvurulmaktadır.

Hidroterapi yöntemi özellikle romatizma hastalığı için oldukça önem taşıyan bir tedavi yöntemidir. Hidroterapi yöntemi ile hasta su içerisinde iken vücudun eklemlere uygulamış olduğu basınç azalır ve hastanın zedelenen eklemlerinin rahatlıkla egzersiz yapabilmesi sağlanır. Ayrıca eklem kaslarının direnç ile çalışmasını sağlayarak ağrıları azaltır ve dayanıklılıklarını arttırır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Egzersiz tedavisi, elektroterapi, masaj, ergoterapi vb. yöntemleri kapsamaktadır.