Kastamonu İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Kastamonu İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Ekim 23, 2019 0 Yazar: admin

Kastamonu ili belli başlı tarihleri ve gezilecek yerleri dışında oldukça çok sayıda şifalı su kaynağı bulunan bir ilimiz olmaktadır. Karadeniz Bölgesi kaynaklarının birçoğunda görüldüğü üzere soğuk maden suları sınıfında ve sularında bulunmaktadır. Kastamonu ilçelerinin birçoğunda birer birer açılmış olan şifalı sular ve kaplıcalar hem Kastamonu halkının kullanımına hem de dışarıdan gelen birçok turistin kullanımına açık olarak faaliyet göstermektedir.

Kastamonu Kaplıcaları

Kastamonu’nun meşhur sularından olan Hisarcık Maden Suyu ve Kurugeçe Acısuyu Devra kani ilçesinde Sırakonak Maden Suyu Çatalzeytin’den Terca Maden Suyu Abana’da Ilıca Köyü içmesinde bulunan yerlerdendir. Daday ilçesinde bulunan temiz orman havasının insan sağlığı üzerinde ki olumlu etkisi ile birlikte ilçe merkezine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta olan Ballıdağ Sanatoryumumunu halk tarafına hizmete açmışlardır. Sanatoryum, çam ormanlarının arasında olup Türkiye’nin dörtbir köşesinden gelen tüberkülozlu hastalıkları başta olmak üzere şifa dağıtmaya devam etmektedir.

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde bulunan Aşağı Berçin köyünde ki Berçin Maden suyu ve Çapkapı Maden Suyu tüm ilin şifalı maden suyu kaynağının çıkış uzaklığında bulunmaktadır. Kastamonu’ya yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Ilgaz Dağı’nın kuzey eteklerindeki Acısu ile Araç ileçsinde ki Acısı Maden Suyu tüm halkın şifalı su kaynağını karşılıyor diyebiliriz. Halk genelde bu iki şifalı su kaynağına gidere şifa bulmaktadır. Mide ve bağırsak başta olmak üzere pek çok hastalığa iyi gelmektedir.