Kuzuluk Kaplıcaları

Kuzuluk Kaplıcaları

Ekim 14, 2021 0 Yazar: admin

Kuzuluk Kaplıcaları, Sakarya ilinin Akyazı ilçesinde yer alıyor. Sakarya genel itibariyle kaplıcalar konusunda oldukça güzel bir çeşitliliğe sahiptir. Bunlar arasında kendisini en çok öne çıkaran, çoğu kişinin yakından tanıdığı ve ilgi gösterdiği Kuzuluk Kaplıcalarıdır.

Bu kaplıcanın kendisine has en önemli özelliği, tarihinin tam olarak Selçuklu dönemlerine kadar uzanıyor olmasıdır. En dikkate değer ve önemli kaplıcalardan olan Kuzuluk Kaplıcaları’nın insanlara şifa veren ve onlara sağlıklarını kazandıran bir yönü bulunuyor. Bu özelliğinden dolay her dönem birçok kişi tarafından bu kaplıca en aktif şekilde sürekli ziyaret ediliyor.

Kuzuluk Kaplıcaları Nerede?

Kuzuluk Kaplıcaları, Sakarya ilinin merkez bölümüne, ortalama olarak 37 kilometre mesafesinde bir alanda bulunuyor. Yine bu ildeki Akyazı ilçesine ise mesafe yaklaşık 9 kilometre dolaylarındadır. Bu noktalardan hareket edildiğinde bu mesafeler aralığında Kuzuluk Kaplıcalarına uygun zamanda daima ulaşılabilir.

Yakın çevrelerdeki iyi konaklama imkânlarından yararlanılarak burada istendiği şekilde güzelce vakit geçirilebilir. Birbirinden farklı türlerdeki tesis olanaklarından her türde kişi rahatlıkla faydalanabiliyor. Burada bulunulacak süreye göre rezervasyonlar konusunda işletmeler yardımcı olabiliyorlar.

Kuzuluk Kaplıcaları Nasıl Gidilir?

Diğer birçok kaplıcaya erişimde olduğu gibi Kuzuluk Kaplıcalarına gidebilmek için de değişik türlerde ulaşım yöntemlerinden rahatlıkla yararlanılabiliyor. Otobüs ile yurtiçi seyahatler yapılabilir. Yine buna ek olarak kişisel bir araçla da kolayca bu alana geçilebilir. Dolaylı olarak hava ulaşımı seçeneğinden de bir ölçüde yararlanılabilir.

Otobüs ile Ulaşım:

Kuzuluk Kaplıcalarına en rahat ve kolay şekilde ulaşabilmenin yöntemlerinden biri, uzun yol otobüsleri hizmetlerinden yararlanılmasıdır. Adapazarı Otogarı veya İstanbul ili Otogarı üzerinden yakın zaman aralıklarıyla sürekli olarak bazı otobüsler kalkıyor. Bu şekilde Kuzuluk Kaplıcalarına kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Havayolu ile Ulaşım:

Sakarya ilinde şu an için tamamlanmış bir havaalanı bulunmadığından kişiler bu ulaşım seçeneğinden yararlanamıyorlar. Ancak buna alternatif olacak başka bir güzel seçenek yer alıyor. İlk etapta İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelinir ve buradan ise otobüslere geçiş yapılarak kaplıcaya varılabilir. Yaklaşık ortalama mesafe 165 kilometre dolaylarındadır.

Araç ile Ulaşım:

Çoğu kişi bu güzel kaplıcaya şahsi aracıyla da gelmeyi tercih edebiliyor. Bu yönde bir erişim seçeneğinden yararlanmak isteyen kişiler de rahatlıkla Kuzuluk Kaplıcalarına ulaşabiliyorlar. Ankara ilinden Kuzuluk yaklaşık 3 saatlik bir zaman alıyor.

Yine İstanbul üzerinden buraya gelmek isteyen kişiler 1,5 saat dolaylarında bir sürede Kuzuluk bölgesine erişebiliyorlar. TEM otoyolu üzerinden Sakarya’ya giriş yapılarak kaplıca yerine kısa sürelerde geçilebiliyor.

Kuzuluk Termal Otelleri

Kuzuluk Kaplıcaları insanların en çok beğendiği ve yoğun şekilde ilgi gösterdiği bölgelerden biridir. Bu bakımdan insanların konaklama konusundaki ihtiyaçlarının karşılanması adına burada değişik türlerde birçok seçeneğe yer verilmiştir. Oldukça kaliteli birtakım termal otellerde insanların en konforlu ve rahat şekilde kalabilmeleri şansları vardır.

 • İhlas Kuzuluk Termal Otel: Sakarya il merkezine 40 km mesafesi bulunan İhlas Kuzuluk Termal Otel, Akyazı ilçe sınırları içerisinde bulunuyor. 3 tane termal banyosu mevcuttur. Açık büfesi, masaj salonu, fitness merkezi ve saunası da vardır.
 • Ramada By Wyndham Otel: Çoğu insanın konakladığı ve beğendiği otellerden olan Ramada By Wyndham Otel, Kuzuluk ile arasında 20 kilometrelik bir mesafe barındırıyor. Günlük kat hizmetleriyle, spor salonu ve güzel restoranıyla tercih edilecek en iyi oteller arasında yer alıyor.
 • Ottoman Termal Otel: Ottoman Termal Otel, Kuzuluk ile arasında 20 km mesafeye sahiptir. Sahip olduğu 55 odasında mini barlar mevcuttur. Açık kapalı havuz ve spor salonları da hali hazırda vardır.
 • Seckin Hotel Spa & Wellness Otel: Kuzuluk ile arasında 24 kilometrelik bir mesafe olan Seckin Hotel Spa & Wellness Otel, ailelere özel bazı bölümlere sahiptir. Tam donanımlı spa, etkin kat hizmetleri, havuz ve spor salonu gibi bölümler bu otel bünyesinde bulunuyor.
 • Radisson Blu Hotel Sakarya: Radisson Blu Hotel Sakarya, Kuzuluk bölgesine yaklaşık 25 km metre mesafesinde yer alıyor. Spor salonu, spa, havuz, restoran ve bar gibi oldukça güzel bölümleri alanında barındırıyor.

Kuzuluk Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

 • Kuzuluk kaplıcalarından insanlar birçok farklı konuda şifa görebiliyorlar. Sularının birçok rahatsızlığı iyileştirmesi, insanları bu alana yöneltiyor.
 • Cilt ve Deri Hastalıkları: Bazı deri hastalıkları, iyileşme konusunda insanlara birtakım zorluklar yaratabiliyor. Kuzuluk Kaplıcalarının şifalı sıcak suları durumun daha iyiye gitmesine iyi bir katkı sunabiliyor.
 • Solunum Yolu Rahatsızlıkları: Kuzuluk Kaplıca suyunun solunumu rahatlatıcı onu açan bir özelliği vardır.
 • Sinir Sistemi Rahatsızlıkları: Ruhsal sağlığın olumlu bir hale gelmesinde bu kaplıca sularından güzel destekler alınabiliyor. İyi bir rahatla elde edilebiliyor.

Kuzuluk Kaplıcaları Kaç Derece?

Kuzuluk kaplıca sularının ortalama olarak sıcaklık derecesi, 25 seviyelerindedir. Bu sular, içerisinde hem belirli bir oranda karbondioksit gazı ve hem de kükürtlü ve hidrojenli bir yapı barındırırlar. Suya girmeden önce duş alınması, suyun daha faydalı olması açısından öneriliyor.

Kuzuluk Kaplıcalarında Ne Yenir?

Kuzuluk bölgesinde hemen herkesin beklentisine uygun şekilde tüketebileceği birçok güzel yemek seçeneği vardır.

 • Alabalık ve et yemekleri,
 • Köfte yemeği türleri,
 • Pide türleri,

Kuzuluk Kaplıcalarında ziyaretçiler bu türden farklı yemek seçenekleriyle güzel lezzetler ile bir araya gelebilirler.

Kuzuluk Kaplıcaları Gezilecek Yerler

Farklı bir deneyim elde etmek için Kuzuluk Kaplıcalarına giden kişiler çevre alanlarda güzel bazı yerleri gezebilirler. Akyazı ilçesindeki türbeler, Keremali dağı ve yaylası, Aksartepe ve Kuzuluk Madensuyu alanları bunlardan bazılarıdır.

Kuzuluk Kaplıcaları En İyi Restoranları

Güzel bir yemek ziyafeti için Kuzuluk Kaplıcaları bünyesinde birbirinden güzel restoranların ziyaret edilmesi şansları da vardır. Altındere Alabalık tesisleri, Yeşilçam Kuzuluk, Şerefiye ve Dereağzı Alabalık restoranları bunlardan bazılarıdır. Bu hizmet yerlerine kolaylıkla gidilebilir.

Kuzuluk Kaplıcaları ve Aktiviteler

Kuzuluk Kaplıcalarına gelinmesiyle birlikte burada oldukça hoş bazı aktivitelere de dahil olunabilir. Bu aktivitelerden bazıları bisiklet sürme etkinlikleri ve Aqua Park ziyaretleridir. ATV ve elektrikli bisiklet türünden araçlar da yine burada en güzel şekilde kullanılabilir.

Kuzuluk Kaplıcaları Kaynak Suları Neler?

Kuzuluk Kaplıcalarının kaynak suları arasında oldukça güzel birtakım çeşitlilikler mevcut bulunuyor. Kuzuluk Madensuyu, Gencer ve Gündüz suyu, Soğuk Gazlı Su, Dere kaynak ve Taş kaynak suları bunlar arasında yer alıyor.

Yine diğer taraftan Tepe Çamuru kaynak suyu, Göz Suyu, Halk Hamam kaynak suyu ve 4 numaralı kaynak suları da bir başka Kuzuluk Kaplıcaları sularıdır. Her bir kaynak suyunun kendisine özel içerisinde barındırdığı bazı özel bileşenler yer alır.

Suların sıcaklık dereceleri 25 seviyelerinden onun türüne göre 43 derecelere kadar çıkabilir. İnsanlar bu sulardan farklı şekillerde güzel faydalar elde ederek şifa elde ederler.

Kuzuluk Neyi Meşhurdur?

Hem sağlık açısından iyileşmeler elde etmek ve hem de turistik ziyaret amaçlı Kuzuluk kaplıcalarına gelen kişiler buranın neyi meşhurdur bunun çokça merak ederler. Şifalı suları, lezzetli yiyecekleri ve hoş aktivite seçenekleri bu hususta en çok öne çıkanlardan bazılarıdır.

Fakat diğer taraftan Kuzuluk kaplıcalarını meşhur hale getiren şey, onun iç içe bulunduğu güzel doğa ortamıdır. Dağlarla çevrili olmasının yanı sıra çevrede harika ormanlık alanların olması insanları birçok bakımdan memnun edebilen dinamiklerdir.

Kuzuluk Kaplıcaları Ne Zaman Açık?

Kaplıcalara giderken daima o alanda hangi zamanlarda hizmetler verildiğinin bilinmesi gerekir. Hizmet vakitleri her bir kaplıcaya göre değişkenlik gösterebilir. Kuzuluk Kaplıcalarına giriş için genellikle haftanın hemen her bir günü gerekli olanaklar vardır. Fakat giriş saatleri durumuna bu aşamada uyum bir sağlamaya bir özen gösterilmelidir.