Uşak Kaplıcaları

Uşak Kaplıcaları

Nisan 22, 2022 0 Yazar: seojenEditor

Kaplıca deyince aklımıza şifalı sıcak su, şifalı sıcak su deyince hızlı ve rahat dolaşım sistemi sağlık ve sıhhat akla geliyor. İş hayatının yoğunluğu, mevsimsel geçişler hepimizde nedeni belli olmayan kol, bacak, omuz ve omurlarda ağrılar meydana getirebiliyor. Her ne kadar ağrı kesiciler ile bu ağrılara geçici çözüm bulsa da uzun vadede bu ağrıları çekmek kaçınılmaz oluyor. İşte bu noktada uşak kaplıcaları şifa kaynağı olarak sizlere kapılarını sonuna kadar aralayan şifa merkezleri olarak bulunuyor.

Uşak Kaplıcaları Nerededir?

Uşak kaplıcaları şehir merkezinin 10km gibi yakın bir mesafeden başlamakla birlikte Banaz ilçesi Ulubey ilçesi ve diğer muhtelif noktalarda şifayı kaynağından alan birçok uşak kaplıcaları bulunuyor.

Başlıca Uşak kapılacakları şöyle sıralayabilmek mümkündür;

 • Hamam boğazı kaplıcası
 • Kayağıl termal tesisleri
 • Örencik kaplıcası
 • Aknaz kaplıcası
 • Emirfakılı kaplıcası

60 dereceye kadar sıcaklığı bulunan Uşak termalleri turizm merkezi olarak ilan edilen yerler arasında bulunuyor. Doğayla sağlığı bir noktada buluşturan bu termal tatil merkezlerini yakından görmek yerinde bir davranış olacaktır.

Uşak Kaplıcaları Özellikleri

Genel olarak termal su kaynaklarının su içinde çözünmüş olan farklı minareler kaynaklarına göre farklı özellikte olabiliyor.

Uşak kaplıcalarının özelliklerini şöyle sırlayabiliriz;

 • 60 derece kadar çıkabilen su sıcaklığı
 • Suda zengin minarelerinin bulunması
 • Kaplıca suyunun romatizma hastalıkla iyi gelmesi
 • Mide, karaciğer ve sindirim sistemini düzenleyici olması
 • Deri ve cilt hastalıklarının iyileşmesine katkı sağlaması
 • Böbrek fonksiyonlarının tam çalışmasına sağlayarak taşların atılmasına yardımcı olması
 • Bel boyun sırt omurga kol bacak ağrılarını giderci özelliğinin olması
 • Genel dolaşım sistemini hızlandırarak vücudun dinç olmasına yardımcı olması

Kaplıcadan tam anlamalıyla şifa bulmak kaplıcadan alınacak süre ile yakından ilgilidir. Özellikle günübirlik kaplıca seyahatlerin sıcak soğuk ortamının ani değişiminden kaynaklı olarak farklı sağlık sorunlarını yaşamanınız neden olabilir. Bu nedenle kaplıca tatilleriniz en az 10 gün süre ile planlamak hem kaplıcadan sağlanacak faydanın üst seviyede olması hem de şikâyet konusu sağlık sorunlarının gelinmesi açısından son derece önelidir.

Uşak Kaplıcaları

Uşak Kaplıcaları

Uşak Kaplıcaları Otelleri

Grand Uşak Termal, Kayağıl termal tesisleri Hamamboğazı kaplıcası Örencik kaplıcası, Aknaz kaplıcası ve Emirfakılı kaplıcaları Uşak ilinde hizmet veren kuruluşlar arasında yer alıyor. Bu termal tatil noktaları, günübirlik kullanım, oda şömineli, 24 saat oda servisli, sağlık sauna hizmetleri ve spa gibi farklı konseptlerde hizmet sunuyor. Doğal ortamda termal keyfini yaşamak isteyenler Aknaz kaplıcaların tercih ederken, spa sauna masaj gibi etkinlikler de olsun diyenlerde Grand Uşak termal oteli tercih edebiliyor.

Uşak Kaplıcaları Nasıl Gidilir?

İl sınırları içerisine bulunan kaplıcalar genel olarak ulaşım sorunu olmayan yakın mesafede bulunan kaplıcalardır. Örencik kaplıcasına gitmek isteyenler Uşak-İzmir karayolu üzerinden giderek, Güre köyüne 10 km kalan noktada bu tesisin lokasyonuna ulaşabiliyor. Diğer taraftan Ulubey ilçesindeki Aknaz termale, Banaz ilçesinde bulunan Hamamboğazı kaplıcasına ulaşmak isteyenler bu ilçe merkezlerine ulaşım sağlayarak kolay bir şekilde şifa kaynağı termal hizmetini alabiliyor. Şehir içi trafiğinde ve ulaşımında sorun olamayan Uşak iline Otobüs veya hava yolu ile kolayca ulaşım sağlanabiliyor.

Uşak Kaplıcaları Fiyatları

Söz konusu sağlık olduğunda, şifa için ödenen ücretin pek bir anlamı bulunmuyor. Bu noktada kaplıca tatilleri genel olarak şifa bulmak için yapılan tatillerdir. Termal oteller için ödenecek ücretlerin diğer sıcak deniz tatillerinden daha uygun fiyatlı olduğu söylenebilir. Uşak ilindeki termal otel fiyatlar konaklama süresi, konaklayacak kişi sayısı ve alınacak diğer hizmet ve opsiyonlara göre değişiklik gösterebiliyor.