Yozgat Kaplıcaları

Yozgat Kaplıcaları

Nisan 25, 2022 0 Yazar: seojenEditor

Yozgat’a bağlı, Sorgun ve Sarıkaya ilçe merkezlerinde yer alan kaplıcalar, Yozgat Kaplıcaları olarak bilinir. Sarıkaya Kaplıcaları Yozgat il merkezine 77 kilometre uzaklıkta, Sarıkaya İlçe merkezinde yer alır. Bu kaplıcalar Kral Kızı Kaplıcaları olarak da bilinir. Kaplıcalar bölgesinde bulunan eski tarihi hamam kalıntıları, Roma Halkı tarafından da, bölgenin şifa merkezi olarak kullanıldığını göstermektedir.

Kaplıcalar Sarıkaya Belediyesi mülkiyetindedir. Kullanımda olan kaplıcalar, tarihi Roma hamamının yakınında konumlanmıştır. Kaplıcanın açık alan çamur banyoları da şifa olarak kullanılmaktadır. Kaplıcalar şehir merkezinde konumlandığı için, ziyaretçiler tüm ihtiyaçlarını şehir merkezinde bulunan, işletmelerden karşılamaktadır.

Yozgat il merkezine 34 kilometre mesafede bulunan. Sorgun ilçe merkezinde bulunan kaplıcalar, Bakanlar Kurulu Kararı ile Termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmiş olup, termal suları birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Termal sular, yer altından pompalama sistemi ile çıkartılır.

Yozgat Kaplıcaları

Yozgat Kaplıcaları

Yozgat Kaplıcaları Nerededir?

Sorgun Kaplıcaları, Yozgat-Sivas kara yolu üzerinde bulunan, Sorgun ilçe merkezinde yer alır. İl Merkezine 34 kilometre uzaklıktadır. İlçe merkezinden kaplıcaya ulaşmak için toplu taşıma araçları kullanılır. Sarıkaya Kaplıcaları, Sorgun- Kayseri bağlantı yolu üzerindedir. Sorgun ilçesine 43 kilometre, il merkezine 77 kilometre mesafededir.

Yozgat Kaplıcaları Özellikleri

Sarıkaya kaplıcalarının termal sıcaklığı 48 santigrat derecede olup, doğal yollardan yer yüzne ulaşır. Florür içeren olagometalik sular grubunda yer alır. Debisi 28 lt/sn olup, dinlendirme yöntemi ile 38-40 santigrat dereceye düşürülerek kullanılmaktadır.

Sarıkaya Kaplıcalarının şifalı suları;

 • Spastik ağrılı hastalıklar.
 • Spastik Kolitler rahatsızlığında.
 • Safra kesesi taşlarının düşürülmesinde.
 • Karaciğer rahatsızlıklarının tedavisinde.
 • Cilt hastalılarının tedavisinde.
 • Böbrek taşlarının düşürülmesinde.

Etkili tedavi yöntemi olarak kullanılır. Şifalı sular içme, banyo uygulama yöntemleri ile kullanılmaktadır. Sorgun Kaplıcaları termal suları, Sodyum Klorür, Sodyum Sülfat, Klorlü Sülfat içerir. Termal sıcaklığı 50-60 santigrat derece olup, sondaj sistemi ile yer yüzüne çıkar. Debisi 40 lt/sn olan kaplıca suları dinlendirme yöntemi ile soğutulur.

Sorun Kaplıcaları şifalı suları;

 • Eklem hastalıklarında destekleyici tedavi uygulanır.
 • Kronik bel ağrısında destekleyici tedavi uygulanır.
 • Yumuşak Doku hastalıklarının iyileşmesinde destekleyici rol oynar.
 • Beyin ve sinir cerrahi sonrası iyileşme sürecinde tamamlayıcı yöntem olarak kullanılır.
 • Ortopedik operasyonlar sonucunda iyileşme sürecini hızlandırır.

Şifalı sular bu özelliklerinden başka, cildi gençleştirici, stres giderici, dinlendirici özelliği bulunur. Tedavilerin etkili olabilmesi için, banyo ve içme kürlerinin belirlenmesi önemli rol oynar.

Yozgat Kaplıcaları Otelleri

Sorgun kaplıcalar bölgesinde, Safa Sorgun Thermal Hotel Welness ve Spa, Sorgun Büyük Termal, Mehmetoğulları Termal Resort Otel, Misswak Otel isimli turistik termal oteller bulunur. Otellerde ve tesislerde sağlık birimleri yer almaktadır. Kaplıca suları ile beslenen termal havuzlarda tesisler içerisinde yer alır

Sarıkaya Kaplıcaları bölgesinde, Turizm Bakanlığı belgeli bir adet 3 yıldızlı termal otel ve belediyeye ait konaklama tesisleri bulunur. Ayrıca kapılıca yakınlarında özel teşebbüs pansiyonlar konaklama ihtiyaçlarını karşılar. Kaplıcalar bölgesinde her bütçeye uygun konaklama imkanları bulunur.

Yozgat Kaplıcaları Nasıl Gidilir?

Yozgat, Sorgun ilçesinde bulunan kaplıcalar Yozgat- Sivas kara yolu üzerinde yer almakta olup, ulaşım kolayca sağlanır. En yakın havaalanı, Kayseri il merkezinde bulunan havaalanıdır. Ayrıca Çorum-Kayseri kara yolu ilçe sınırları içerisinden geçmektedir.

Sarıkaya ilçesinde bulunan kaplıcalar, Sorgun-Kayseri bağlantı yoluna yakın konumda olup, kara yolu ilçe merkezinden geçer. En yakın havalimanı, Kayseri ilinde bulunur. Demir yollarını tercih edecek ziyaretçilerde, Kayseri Tren İstasyonunu kullanmak zorundadır. Sarıkaya ilçesi, Kayseri iline yaklaşık 55 kilometre mesafededir. İlçe merkezlerinde konumlu kaplıcalar, şehirler arası kara yollarına yürüme mesafesindedir.

Yozgat Kaplıcaları Fiyatları

Yozgat ilinde bulunan, Sarıkaya ve Sorgun ilçe hamamlarının fiyatları mevsimsel yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Fiyatlar ilçe belediyelerince mevsimlik olarak belirlenir.