Acıdere İçmesi Kaplıcaları

Acıdere İçmesi Kaplıcaları

Ağustos 18, 2022 0 Yazar: editor

Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Misis bucağı sınırları içerisinde yer alan Acıdere İçmesi Kaplıcaları, Suludere köyünde konumlanmıştı. Adana il merkezine 31 kilometre, Yüreğir ilçe merkezine 26 kilometre uzaklıktadır.

Acıdere İçmesi Kaplıcaları, yöre halkı tarafından Samuca Dere İçmesi veya Kürkçüler İçmesi olarak da isimlendirilir. Suyun termal sıcaklığı 15 santigrat derece olup, su kuyu içindedir. Termal özelliği olmasa da ılık olması nedeniyle, yumuşak içim özelliğine sahiptir. Kaplıcanın suları banyo kürü ve içme kürü olarak kullanılabilme özelliğine sahiptir. İçme olarak kullanıldığında;

  • Karaciğer rahatsızlıkları,
  • Bağırsak rahatsızlıkları,
  • Safrayolları rahatsızlıkları,
  • Bağırsak kurtlarını dökülmesinde,
  • Böbrek taşlarını düşürmekte,

Tedavi amacı ile kullanılır. Suyun fazla kullanılması durumunda müshil etkisi yapar. İçme kürlerinin uygulanmasında mutlaka hekim tavsiyesi alınması gerekir. Banyo kürü olarak kullanıldığında vücuda zindelik kazandırır. Güneş yanıklarında ve bazı cilt hastalıklarında şifa amaçlı kullanılır.

Acıdere İçmesi Kaplıcaları Nerededir?

Acıdere İçmesi Kaplıcaları Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Misis Bucağı sınırları içerisinde yer alan, Suludere köyünde yer alır. Yüreğir ilçe merkezine 26 kilometre uzaklıkta, Samuca Dere mevkin konumlanmıştır. Misis yerleşim yerine 5 kilometre mesafededir.

Acıdere İçmesi Otelleri

Acıdere İçmesi Kaplıcaları bölgesinde konaklama tesisleri bulunmaz. Ziyaretçilerin, Misis, Yüreğir ve Adana yerleşim yerlerinde bulunan konaklama tesislerini kullanmaları gerekir. Kaplıcalar bölgesi çadır, karavan tipi konaklamalar için elverişlidir. Ziyaretçiler için hizmet veren konaklama tesisleri, her bütçeye uygun konaklamaya imkan tanır.

Acıdere İçmesi Kaplıcaları

Acıdere İçmesi Kaplıcaları

Acıdere İçmesi Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Acıdere İçmeler bölgesine hususi araçlar ve toplu taşıma araçları kullanılarak konforlu bir şekilde ulaşım sağlanır. Toplu taşıma yöntemini kullanacak ziyaretçiler, Adana şehir merkezinden ve Yüreğir ilçe merkezinden Misis dolmuşları ile kaplıcalar bölgesine erişim sağlar.

Hususi araçlar ile ziyarette bulunacaklar, Adana- Osmaniye D400 bağlantı yolunu kullanarak, Misis yönünde yön levhalarını takip ederek ulaşım sağlar. Hava yolu ve demir yolunu kullanarak bölgeye ulaşmak isteyen ziyaretçiler İl merkezinde bulunan Havalimanını ve Tren İstasyonunu kullanmak durumundadır.

Acıdere İçmesi Kaplıcaları Fiyatları

Acıdere İçmesi Kaplıcalarının fiyatları Yüreğir Belediyesi tarafından yıllık olarak belirlenir. Yakın konumda bulunan konaklama tesislerinin fiyatları, işletmelerin fiyat politikasına göre değişiklik gösterir. İl ve ilçede pansiyon türü konuklama imkanların da gelişmiştir.

Acıdere İçmesi Kaplıcaları Yorumları

Acıdere İçmesi Kaplıcalarının suları ılıktır. Diğer içmelerden farklı olarak içimi daha yumuşaktır. Özellikle mide rahatsızlıklarına ve sindirim sistemi şikayetlerinde olumlu etkileri görülür. Kaplıcanın şifalı sularından içme olarak faydalanan ziyaretçiler, müshil etkisi yaratacağı için, gerekli önlemleri almak durumundadır. Bu amaçla taşıma sistemi ile yaşam alanlarına götürülerek de kullanılır.

Kaplıcanın suları kuyu içerisinde yer almakta olup, değişik bir atmosfere sahiptir. Banyo kürü olarak kullanıldığında, vücudu dinlendirici özelliğe sahiptir. Kaplıcalar bölgesine daha çok yöre halkı ilgilidir. Fazla yoğunluk görülmese de, yaz aylarında ve hafta sonlarında ziyaretçiler daha ilgilidir. Bulunduğu konum itibari ile piknik yapmaya elverişli ortam oluşturur. Kaplıca ziyaretçileri, doğa yürüyüşleri, Yüreğir ve Adana’da bulunan tarihi güzellikleri görebilme imkanlarına da sahiptir.

Kaplıcalar bölgesi Misis Antik Kentine yakın konumdadır. Misis Antik Kentinde, Makedonlar, Hititler, Slevkoslar, Roma, Asurlar, Bizans, Memlükler, Selçuklular ve Osmanlı dönemlerine ait birçok eseri görmek mümkündür. Misis Antik Kenti’nde bulunan Misis Köprüsü 7 bin yıllık tarihi geçmişe sahiptir. Lokman Hekim’in rivayet edilen efsanesi burada gerçekleşmiştir.

Kaplıcalar bölgesine yeterli tesis ve konaklama imkanı bulunmaması, bölgeye olan ziyaretlerin yeterli düzeye ulaşmasına engel oluşturur. Sıcak yaz akşamlarında genç grupların eğlence mekanları arasında, Acıdere İçmesi Kaplıcaları bölgesi önemli yer tutar.