Termal Kaplıcalar

Kaplıca Uyuza İyi Gelir mi?

06.01.2023
44

Kaplıca uyuza iyi geldiği bilinen destekleyici tedavi yöntemlerinden birisidir. Uyuz hastalığında kaplıca tedavisi, vücuttaki kaşıntıyı ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bu yöntem özellikle cilt sorunları yaşayan hastalarda faydalı olabilmektedir.

Uyuz Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Uyuz hastalığı belirtileri en başta kaşıntıdır. Mikroskobik canlıların sebep olduğu bir hastalık olan uyuz hastalığında, dişi uyuz böcekleri derinin dış kısmına yumurtalar bırakır. Bu böceklerin deriye bıraktığı yumurtalar nedeniyle deride bazı tepkimeler başlar. Bu tepkimeler deride kaşıntı ve döküntüye neden olur.

İlk belirtilerin kendini göstermesi 1-1 buçuk ay gibi bir süre alabilir. Belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Deride olan döküntüler
  • Rahatsız edici kaşıntılar
  • Vücutta görülen uzun çizgiler halindeki oyuklar

Uyuz Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Uyuz hastalığı tedavisinde, hastalığın kendi kendine geçmesi beklenilmez. Hastalık sadece böcekleri öldüren özel ilaçlarla tedavi edilir. En yaygın tedavilerden biri, bir kremin tüm vücuda sürülmesidir. Bu krem vücutta 8 ila 14 saat kadar bekletilmeli ve yıkanmalıdır.

Kaplıca Uyuza İyi Gelir mi?

Kaplıca Uyuza İyi Gelir mi?

Uyuz hastalığında kullanılan ilaçlar böcekleri anında öldürerek etkisini sıfırlasa bile hissedilen kaşıntı hemen vücudu terk etmez. Bu, deri üzerinde devam etmekte olan alerjik tepkimenin bir sonucudur.

Özellikle gece vakitleri çoğalan kaşıntı hissini gidermek için bazı reçeteli kremler kullanılabilir. Fakat bu kremler deri dökülmelerinin görüntüsünü değiştirebileceği için duruma teşhis koyulması zorlaşabilir.

Uyuz Oluşumu Nasıl Engellenir?

Uyuz oluşumunu engellemek için uyuz hastası olan insanlarla temasta bulunmamak gerekir, onların kullandığı eşyalar kullanılmamalıdır. Evde uyuz olan kişinin giydiği kıyafetler, havlular, vs. 60 derecelik suda yıkanmalıdır. Çarşaflar ve nevresimler sıkça havalandırılmalıdır. Eller sıklıkla yıkanmalı ve uzun süreyle sabun ile yıkanmalıdır. Hastalığa uygun ilaçlar kullanmadan uyuz vücudu terk etmez bu yüzden doktorların yazdığı reçeteli ilaçlar kullanılmalıdır.

Kaplıca Uyuzu Nasıl Geçirir?

Uyuz hastalığını kaplıca ile geçirmek, ilaçlarla birlikte daha iyi sonuçlar verebilmektedir. İçeriğinde bulunan kükürtlü su ile sedef, uyuz, mantar, egzama gibi çeşitli cilt hastalıklarında daha hızlı ve iyileştirici sonuçlar verebilmektedir.

“Kaplıca Uyuza iyi gelir mi?” sorusunun cevaplarından birisi Derman llıcası olabilir. Derman llıcası uyuz hastalığında iyileştirmede kullanılan şifalı doğal sulardan birisidir. Uyuz hastalığına iyi gelmesi nedeniyle adı “Uyuz Ilıcası” olarak da bilinmektedir. Bu göl, Balıkesir’deki Gömeç ilçesinde bulunmaktadır. Osmanlı zamanlarında da gölün uyuz tedavisinde kullanıldığı iddia edilmektedir. Derman llıcası haricinde Eskişehir’de bulunmakta olan bir başka kaynağın da uyuza iyi geldiği söylenmektedir. Yaklaşık 40 insanın yaşadığı bir mahallede olan bu kaynak suyu insanlar tarafından çok fazla bilinmemektedir. Eskişehir’deki Alpu ilçesinde bulunan bu su kaynağına “Uyuz Hamamı” denmektedir. Benzer özelliklerde bulunan diğer ılıca ise Sivas Merkez Gümüşdere Köyü’nde yer almaktadır. Adına “Uyuz Gölü” de denmektedir. Bu kaynağın başta uyuz olmak üzere çoğu cilt sorununa iyi geldiği söylenmektedir.

Uyuz Hastalığı Tedavisinde Termal Su Kullanılır mı?

Uyuz hastalığı tedavisinde termal su kullanımı oldukça yaygın ve faydalı bir yöntemdir. Termal su ve kaplıcalar uyuz hastalığının neden olduğu kaşıntılara iyi gelmektedir. Termal suların içinde kükürt bulunur. Bu kükürtlü su cilt hastalıklarının tedavisine iyi gelmektedir. Uyuz hastalığı da bir cilt hastalığı olduğu için hem tedavi hem de kaşıntı hafiflemesi için termal su kullanılabilir.

Kaplıca suları kaşıntılara, uyuz hastalığının belirtilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. İçerdiği kükürt sayesinde sedef, egzama ve uyuz gibi hastalıklara iyi gelen termal suların, kaşıntı ve kızarıklığı azalttığı bilinmektedir. Termal suların uyuz hastalığı üzerindeki etkilerini çoğaltmak için termal kaplıcaya girilmeden önce saunada vücut ısıtma yapılabilir. Deri sıcaklık ile yumuşadığı zaman kaplıca sularının derinize işleyip fayda sağlaması daha kolay olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kaplıca Suyu Kilo Verdirir Mi? başlıklı makalemizde kaplıca kilo verme, Kaplıca Suyu Kilo Verdirir Mi? ve kaplıca zayıflama hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com