Ağrı İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Ağrı İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Eylül 4, 2019 0 Yazar: admin

Doğu bölgesinde Maden Tetkik Arama Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Ağrı çevresinde bir çok miktarda kaplıca suyu ve maden suları rezervleri tespit edilmiştir. Ağrı Merkez başta olmak üzere sırayla Diyadin, Taşlıçay ve Tutak ilçelerin şifalı kaplıcalar bulunmaktadır. Bu ilçelerde bir nevi şifalı maden su kaynakları da bulunabilir demektedir. Maden suları ve yarayan kaplıcalar, gerek turizm açısından gerek ise ekonomik açıdan her geçen gün daha çok verimli geçmesini de sağlamaktadır. Zamanlar geçe gece hem yerli hem de yabancı turistler Ağrı kaplıcalarına daha çok akın etmektedir.

Ağrı İli Kaplıcaları

Ağrı ili merkezi konumuna 5 kilometre uzaklıkta bulunan ve eski adı ile Dambat olan Yolluyazı köyü kaplıcası Ağrı’nın en önde gelen kaplıcalarından bir tanesidir. Murat Nehre kıyısında yer alan kaplıcaların tuzlu, kükürtlü ve çamurlu suyu oldukça şifalı olduğundan bu özellikle Ağrı Kaplıcalarının tamamını kapsamaktadır.

Sağlık turizmi bakımından en yoğun hareketlilik getiren kaplıcalardan biri olan Diyadin ilçesi oldukça turist çekmektedir. İlçe yakınlarından Murat nehri ile birlikte güzel bir görüntü oluşturmaktadır. Diyadin ilçesinde farklı konumlarda ve farklı sağlık hizmetlerine yoğunlaşan 3 farklı kaplıca bulunmaktadır. Bu kaplıcalar birçok kişi tarafından düzenli zaman aralıkları ile gidilip ziyaret edilmektedir.

Diyadin Kaplıcaları; hastalar için genel tedavi havuzları, özel banyoların bulunduğu sıra odalar ve Hidroloji Ünitesi tarafından kontrol edilmektedir. Diyadin Kaplıcası yaklaşık olarak 150 yatak kapasiteli olmasıyla birlikte otele, sezon süresince çadır kurmaya müsait geniş bir araziye ve yeterli sayıda sosyal tesise açık konuma gelmiş olmaktadır.

Tazekent Çermiği: Diyadin ilçesinin 20 kilometre uzaklığında bulunan ve aynı zamanda çermikler ile birlikte teknik ve tıbbi özelliklere sahip olan Tazekent Çermiği uzmanlık olarak cilt ve romatizma hastalıklarına iyi gelmektedir.

Ekşi Su İçmesi: Kızıldere köyü mevkiisinde bulunan Ekşi su içmesi vücut metobolizmasını hızlandırdığı gibi sindirimi de kolaylaştırmaktadır.