Termal Kaplıcalar

Babas Kaplıcası

12.01.2023
44

Tarihi 2500 yıl öncesine dayanan tarihi bir termal su kaynağı üzerinde bulunmaktadır. Bolu’nun göz kamaştıran ormanları ile iç içe yer almaktadır. Bölgede pek çok medeniyete ait kalıntılar bulunmaktadır. Ayrıca asidik özellik gösteren bir termal sudur ve 6,47 pH değerine sahiptir. Babas Kaplıcası tesisi 138 yatak kapasitesine sahiptir. Tesisteki banyolardan ikisi umumi, birisi özel kullanılmaktadır. Aynı zamanda tesis ziyaretçilerine su içi egzersiz ve içme kürleri hizmeti de verilmektedir.

Babas Kaplıcası Bölgesi, Turizm Merkezi olarak hizmet vermemektedir. Bunun sebebi Turizm Teşvik Kanunu ile Turizm Merkezi ilan edilmemiş olmasıdır. Bu nedenle bu bölgede termal tesis açmak isteyen kişilerin gerekli izin ve onayları alması gerekmektedir.

Babas Kaplicasi

Babas Kaplıcası Termal Suyu Hangi Hastalıklara İyi Gelmektedir?

Sıcaklık, mineral yoğunluğu gibi bir takım koşulları sağlayan termal sular ‘termomineral sular’ olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle hem termal su banyoları ile hem de içecek olarak tüketimi ile pek çok hastalığın tedavisini olumlu etkilemektedir. Babas Kaplıca termal suyu, insan sağlığı üzerindeki etkileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Yumuşak dokularda ezilme, incinme gibi rahatsızlıkların yaşanması durumunda dokuların tedavisini hızlandırmaktadır.
  • Vücutta görülen çeşitli romatizmal ağrıların ve hastalıkların tedavisinde olumlu etki yapmaktadır.
  • Sivilce, akne gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde ve giderilmesinde, cildin nemlendirilmesinde etkili olmaktadır.
  • Mide rahatsızlıkları gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisine destek olarak kullanılmaktadır.
  • Obezitenin sebep olduğu fiziksel ve zihinsel sorunların giderilmesinde destekleyici kür görevi görmektedir.
  • İçerdiği kalsiyum ile kemik gelişimini desteklemektedir. Bu sayede osteoporoz ve raşitizm gibi kemik yapısı hastalıklarına karşı direnç sağlamaktadır.
  • Fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra zihinsel rahatsızlıklara, yorgunluğa, strese ve duygu yoğunluklarına iyi gelmektedir.
  • Sağlıklı bireylerin de tercih edebileceği bir yöntemdir. Çünkü termal su vücuttaki kan ve mineral değerleri üzerinde düzenleyici etki göstermektedir. Metabolizmanın düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Vücuttaki kasların yeterli çalışmasını sağlamaktadır. Vücut fonksiyonlarının yüksek ve dinç tutulmasını sağlamaktadır.

Babas Kaplıcası Nerededir?

Doğal ve doğal güzellikleri ile Babas Kaplıcası, adından söz ettiren Bolu’nun Mudurnu ilçesinde yer almaktadır.  Mudurnu ilçe merkezine yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Gürçam köyünde bulunan bir termal tesistir. Şehir merkezine 55 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Babas Kaplıcasına Nasıl Gidilir?

Babas kaplıcası ulaşım için elverişli bir konumda bulunmaktadır. Kaplıcaya toplu taşıma kullanarak gitmek isteyenler Mudurnu ilçesine giden arabalarla öncelikle şehir merkezinden veya bulundukları diğer ilçelerden Mudurnu’ya gitmelidir. Mudurnu’dan ise Gürçam köyü minibüsleri ile kaplıcaya ulaşım sağlanmaktadır. Özel araçla seyahat etmek isteyenler için de gerekli yol göstergeleri mevcuttur. Ayrıca Bolu merkezinden yola çıkan ziyaretçiler, Mudurnu’da Ankara Caddesi üzerinden yol göstergelerini takip ederek ulaşım sağlayabilmektedir.

Hava yoluyla seyahat etmek isteyenler için en yakın havalimanları İstanbul ve Ankara’da bulunmaktadır. Denizden yaklaşık 840 metre yükseklikte bulunmaktadır.

Babas Kaplıcasının Fiyatları Nedir?

Babas Kaplıcalarını yöneten işletmeler fiyatlandırmaları belirlemektedir. Özel işletme ve Mudurnu Belediyesi ortak iş birliği ile yönetilmektedir. Aynı zamanda fiyatlandırmalar, ülke standartlarına ve kaplıca hizmetlerine bakılarak uygun bir şekilde belirlenmektedir. Bu yüzden dönemsel fiyatlandırmalarda farklılık gözlenmektedir. Yoğunluk yaşanan dönemlerde fiyat artışları olmaktadır.

Babas Kaplıcası Yorumları

Tarihi ve eski bir kaplıca olması sebebiyle yeni termal tesisler kadar teknolojik ve yeni değildir. Mudurnu’da yemyeşil doğanın içerisinde, sessiz ve sakin bir ortamda bulunmaktadır. Babas kaplıca termal suyu doğal sıcaklığı 37 derece ile 42 derece arasında bulunmaktadır. Bu nedenle soğutma işlemi yapılmadan ziyaretçiler tarafından doğal bir şekilde kullanılmaktadır. İnsanı bunaltmayan ve rahatlatan bir sıcaklığa sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Manyas Kaplıcaları başlıklı makalemizde Kaplıca suyu ve Manyas termal suyu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com