Bitlis İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Bitlis İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Eylül 13, 2019 0 Yazar: admin

Doğu Anadolu Bölgesinin en önemli yerlerinden biri olan Bitlis ili şifalı suların meşhur olduğu bu altyapıyla birlikte de birçok termal tesisin yapılıp sağlık alanında oldukça iyi yerlerin ortaya çıkmış olduğu alanlar Bitlis üzerinde yapılmaktadır. Nemrut Dağı’nın sönmüş bir Volkan olmasına rağmen sıcak su ve buhar kaynaklarının görülmesi sebebiyle en büyük kanıtlardan biridir. Bitlis’in en önemli şifalı su ve kaplıcalarını sizlere sunacak olursak;

Contents

Alemder Çermiği

Bitlis Kent merkezinde bulunan Alemder Çermiği, cilt hastalıklarına iyi gelen bir suyu bulunduğu birçok gelen kişi tarafından onayı alınmıştır. Bitlis’in taş mahallesinde bulunan ikinci kaplıca konumunda olan Alemder Çermiği diğer bir adıyla Küçük Kaplıca diye anılmaktadır. Alemder çermiğinin suyu rotizmal ve cilt hastalıklarına çok iyi gelmektedir.

Acısu Çermiği

Bitlis’e yaklaşık olarak 2 kilometre uzaklıkta bulunan şifalı sularıyla ünlü olan Acısu Çermiği, halk arasında kısaca olarak “Acı Su” diye tanımlanan az mineralli sülfatlı suların böbrek rahatsızlığından şikayetçi olduğu bilinmektedir. Acısu Çermiğinde bulunan suların böbrek taşı eritimine ve metobilizmasal hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Sülfatlı sular için günde iki kez 1-2 bardak içildiğinde hastalıkların hepsine iyi gelmektedir.

Ilıca Kaplıcası

Bitlise bağlı olan kaplıca yaklaşık olarak 22 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Kaplıcanın içerisinde bulunan şifalı suları içerisinde sodyum klorür, sülfat, florür ve hidrojen sülfür ile birlikte hipotermal, hipotonik su bulunmaktadır. Romatizma kadın ve cilt hastalıklarıyla birlikte iltihaplı hastalıkların tedavisinde kullanılan kaplıcaların başında gelmektedir.

Çukur Kaplıcası

Güroymak ilçesine bağlı olarak Çukur bucağının Budaklı köyünde bulunan termal kaplıca 42 kilometre uzaklığında bulunmaktadır. Sodyum, kalsiyum, bikarbonat, magnezyum, demir ve bromür içeren sularda bir miktar serbest karbondioksit bulunduğundan şifalu suyu anemik hastalar, çocuk hastalıkları dolaşım ve metabolizma bozuklukları mide ve bağırsak hastalıkları gibi pek çok hastalıkların tedavisinde başrol oynamaktadır. Kaplıca içerisinde hem kadınlar hem erkekler için kullanılabilecek özel havuzlar bulunurken, il özel idaresine ait olan 72 yataklı odalarda bulunmaktadır. Yeterli düzeyde kalacak yer bulunan tesis Bitlis’İn en büyük tesislerinden bir tanesi diyebiliriz.