Çanakkale İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Çanakkale İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Eylül 25, 2019 0 Yazar: admin

Çanakkale ili sınırları içerisinde bulunan ve potansiyel olarak birçok kültürel özelliği bulunan Çanakkale ili en çok tercih edilen yeri geldiği zamanda gezilip görülebilen yerlerinden bir tanesidir. Çanakkale ili son yıllar içerisinde bu potansiyellerini daha çok arttırarak zaten en çok turist çeken konumunun üzerine daha çok çıkmış olmaktadır. Çanakkale ilinin içerisinde bulunan şifalı sular içerisinde yararlanmak isteyen insanlar Çanakkale’nin farklı ilçelerine dağılan kaplıcalar tarafından yararlanmaktadır.  Özellikle de merkez ilçe bölgesinde bulunan kaplıcalar birçok kesim tarafından bilindiğinden yaz kış tercih edilmektedir.

Çanakkale İli Şifalı Suları

Merkezi bölge etrafında bulunan birçok kaplıca her türlü sağlık alanında gelen misafirlerin hastalıklarını en iyi şekilde kontrol ederek tedavi edilme amacında olmaktadır. Çanakkale ili sınırları içerisinde bulunan şifalı sular şu şekildedir;

Kirazlı Maden Suyu

Çanakkale – Çan karayolu üzerinde bulunan Kirazlı bucağının içerisinde bulunan maden suyu bol tuzlu soğuk sular grubuna dahil edilmiştir. Sülfat içermek ile birlikte solunum yolları ve kalp damar ve romatizmal hastalıklar için önerilmiş olan sulardır. Bunlar ile birlikte böbrek taşlarının düşürülmesinde yardımcı olmaktadır.

Balaban Maden Suyu

Kirazlı Maden suyu ile birlikte aynı konumda bulunan Balaban Maden suyu Çanakkale ilinin en meşhur sularından bir tanesidir. Tuzlu soğuk sular grubunda bulunan ve Balaban Ekşi Suyu olarak da bilinen bu su Kirazlı Maden Suyu ile aynı özellikte bulunmaktadır.

Palamutoba Ilıcası

Tuzlu sıcak maden suları grubunda yer alan ve suyun birleşmesiyle birlikte sülfat bulunduran su ılıcası, solunum yolları ile birlikte kalp-damar ve romatizmal hastalıklara çok iyi gelmektedir. Karaciğer ile safra kesesesi üzerinde birçok olumlu etkisi görülmektedir.

Çan Kaplıcası

İlçe merkezine yaklaşık olarak 1 kilometre güneyinde bulunan Çan Kaplıcası Çanakkale sınırları içerisinde bulunan en ünlü kaplıcalardan biridir. Hem suyun temperatürü hem de radyoaktivitesi bakımından oldukça iyi seviyelerde olan kaplıca Banyo tedavisi dahil olmak üzere pek çok tedavi şeklini içeride barındırmaktadır. Romatizmal hastalık başta olmak üzere pek çok hastalık ile birlikte nevrit, nevralji ve kadın hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Birçok iç organ hastalıklarının görev bozukluklarında Çan Kaplıcası iltihaplarının giderilmesini düşündürmektedir.