Buhar kaplıcası nedir ve faydaları nelerdir?

Buhar kaplıcası nedir ve faydaları nelerdir?

Mayıs 27, 2018 0 Yazar: admin

Buharlı kaplıcalar yüksek mineral içeriğe sahip olan suların buhar halina getirilerek vücuda solunum yolu ile alınmasının sağlandığı kaplıcalardır. Doğal olarak yüksek minerale sahip olan termomineralli sular son zamanlarda ılıcalarda sıkça oluşturulan buhar banyoları ile tedavilerde kullanılmaya başlandı.

Buhar kaplıcalarının saunadan farkı nedir?

Buhar kaplıcalarının saunadan en büyük farkı suyunun tamamen doğal kaynak suyu olmasıdır. Saunalarda nem oranı ortalama %25 iken buhar kaplıcalarında %100’e yakın nem oranı vardır.

Kaplıcalara ulaşan doğal termomineralli suların vücut ısısısın üzerininde su buharı halinde vücuda çekilmesi sağlanır. Yüksek mineral içeriğine sahip su buharı tavanda ve zeminde bulunan özel delikler ile odaya gönderilir ve inhalasyon denilen solunum ile insan vücuduna girer.

Buhar kaplıcalarının faydaları nelerdir?

Deri açısından oldukça faydaları etkilere sahip olan buhar kaplıcalarında deri ve deri altı hastalıklarında iltihaptan kurtulma sağlanır. Deri üzerindeki gözeneklerin açılmasınıda sağlayan buhar kaplıcaları adeta vücudun hava almasını sağlar. Nabız ve kan akışı hızlanır,damarlar genişler. Damar tıkanıklığı olan hastalar içinde iyi bir tedavi yöntemi olduğu söylenmektedir.

Otellerde bulunan buhar kabinleri aynı etkiyi gösterir mi?

Bazı büyük otellerde dar alanlarda cihazlar ile donatılmış buhar kabinleri bulunmaktadır. Bu buhar kabinleri metabolizmayı hızlandırır, vücudun şekillenmesine ve kilo kaybetmesine yardımcı olur, cildin havalandırılmasını sağlar. Genel olarak doğal buhar odaları ile aynı etkiyi göstermektedirler. Günümüzde birçok doktor tarafından da buhar kabinleri tedavi amaçlı önerilmektedir.