Çamur banyosu nedir ve özellikleri nelerdir?

Çamur banyosu nedir ve özellikleri nelerdir?

Mayıs 27, 2018 0 Yazar: admin

Özellikle 40 yaş üstü kitlenin çokça tercih ettiği çamur kaplıcaları antioksidan özelliği sayesinde genç kalmanın sırlarından biri olarak görülmektedir. Hem hastalık tedavisi hem de antioksidan özelliği için sıkça tercih edilen çamur banyoları günümüzde oldukça rağbet görmektedir. Çamur banyoları, hidroterapi açısından fizik tedavi ve rehabilitasyon süreci içerisindeki hastaların tedavi süreçlerinde önemli bir yer tutmakla birlikte termal kaplıcalar ve ılıcaların yardımcı tedavideki en önemli unsurları olarak bilinmektedir.

Çamur kaplıcalarının özellikleri nelerdir?

Sıcak çamur dolu havuzlar ile oluşturulan çamur banyolarında vücudun tamamına sürülen çamur tüm vücudu kaplayarak deriye nüfuz etmeye başlar.

Çamur banyosu sonrası nasıl duş alınır?

İçerisinde bolca mineral, radon, klorür ve kükürt barındıran çamur banyolarının ardından herhangi bir temizlik maddesi ile duş alınmaz sadece serinbir su ile vücuttaki çamurun temizlenmesi sağlanır.

Ülkemizde nerelerde çamur banyoları vardır?

Muğla-Dalyan, Denizli-Karahayıt, Çanakkale-Ezine/Kestanbol, Afyonkarahisar-Sandıklı/Hüdai, Manisa-Salihli/Sart, Balıkesir-Susurluk/Kepekler’de doğal çamur banyoları bulunmaktadır.

Çamur banyosunun faydaları nelerdir?

  • Hafif ağrı ve acıların iyileşmesini sağlayan çamur banyoları kan dolaşımını hızlandırır, kasların dinlenmesini sağlar.
  • Kolajen üretimini arttıran ve antioksidan özelliği bulunan çamur banyoalrı yaşlandırmayı yavaşlatıcı özelliğe sahiptir.
  • Bayanlarda regl dönemi öncesindeki negatif etkilere karşı hormon düzenleyici etkisi bulunmaktadır.
  • Artrik ve romatizma gibi rahatsızlıklar nedeni ile oluşan kas ve kemik rahatsızlıklarını iyileştirir.
  • Yorgunluk giderici etkisi vardır.
  • Bağışıklık sistemini destekler.
  • Stresi azalttığı görülmüştür.