Çankırı İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Çankırı İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Eylül 25, 2019 0 Yazar: admin

Çankırı ilimiz yer altı kaynakları bakımından oldukça zengin ve bir o kadar da şifalı bir ilimizdir. Çankırı ili sınırları içerisinde bulunan sular ağırlıklı olarak bir iki ilçe üzerinde toplansa da genel olarak da Çankırı ilinin birçok şifalı kaplıcası bulunmaktadır. İnsan sağlığını etkileyecek birçok yararlı maden suları bulunmaktadır.  Merkez bölge ve Kurşunlu ilçesi civarında bulunan suları sıralayacak olursak;

Contents

Karacaviran Kaplıcası

Çankırı Kurşunlu ilçesinin sınırları içerisinde bulunan bir kaplıca olan Karacaviran Kaplıcası, cilt hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Acısu İçmesi

İlçe merkezine 5 kilometre uzaklığında bulunan Acısu içmesi birçok hastalığı tedavi etme olanakları ile gelişmiş ve tanınan içmelerden bir tanesidir. Termal kaplıca içerisinde bulunan su mide ve bağırsak organlarına çok iyi gelmek ile birlikte birçok hastalığı da yok etme özelliğine sahiptir.

Çavundır İçmesi

Çavundır içmesinin içerisinde bulunan ve kaynağı hamamdan 100 metre uzaklıkta bulunan debisi var olan bu kaplıca soğuk sularıyla ünlü olmaktadır. Ph değeri 6.49 radyoaktivitesine kadar 12 eman yapıda yer almaktadır. Vücut yüzeyinde ki karaciğer ve safra yolları üzerinde kinetik ve koloratik bir tesirin görüleceğini ve sarılıktan arta kalan bulguların ve bozulmuş karaciğer fonksiyon testlerinin düzeleceği ile birlikte pankreas hormonlarının uyarılmasıyla birlikte kan şekeri üzerinde olumlu bir etki yaratılmaktadır.

Acısu Kaplıcası

Çankırı ilinin batısında yer alan ve İmanlar köyüne yaklaşık olarak 3 kilometre civarında olan bu kaplıca bağırsak rahatsızlıkları ile birlikte cilt ve romatizma hastalıklarına iyi gelmektedir.