Bolu Kaplıcaları

Bolu Kaplıcaları

Eylül 14, 2019 0 Yazar: admin

Yer altındaki değerli ve kaynar nitelikteki suların yer yüzeyine ulaştığı yerler kaplıcalar olarak tanımlanırlar. Kaplıcaların birçok farklı yerde bulunduğuna tanıklık edilmesi mümkündür. Bu güzel tabiat olayının daima insanların ilgisini çeken özel bir yönü vardır.

Çeşitli yerlerde mevcut olan kaplıcaları görmek için insanlar turizm amaçlı veya daha da önemlisi sağlık amaçlı birtakım seyahatler gerçekleştirirler. Çünkü kaplıcaların en öne çıkan harika yönlerinden biri, sağlık konusunda insanlara iyi şekilde bir şifa vermesidir.

Çoğu kişinin adından sıkça söz ettiği Bolu kaplıcaları, daima görülesi en güzel kaplıcalardan biridir. Her sene hem yerli ve hem de yabancı birçok turist bu kaplıcaları görmek için Bolu bölgesinde seyahat ediyorlar. Doğanın insanlara bir hediyesi olan bu güzel kaplıca ortamında şifalı suyla bir araya gelme şanslarını elde ediyorlar.

Bolu Kaplıcalarının Tarihçesi

Bolu kaplıcalarının tarihi oldukça eski zamanlara kadar uzanıyor. Yapılan birçok tarihi araştırma göstermiştir ki bu kaplıca M.S. 1.yüzyıldan bu yana kullanılagelmiştir. Roma İmparatorluğu’nda vali olma görevini üstlenen Pilinis tarafından yaptırıldığı tahmin ediliyor.

Bu kaplıcanın o zaman da sağlıkla ilgili çok önemli faydaları olduğu düşünüldüğünden üzerine oldukça dikkat verilmiştir. İnsanlar şifa bulmak için o dönemlerde de bu kaplıcayı sıklıkla ziyaret etmişlerdir. Ama 5 ila 6.yüzyıl dönemlerinde Anadolu çevrelerinde yaşanan bazı depremler sebebiyle bu kaplıcalar da ciddi birtakım zararlar görmüştür.

Selçuklu dönemleri bu kaplıcaların yeniden işlevselliğini kazandığı dönemlerdir. 1450 ve 1460’lı yıllarda Bolu sancak beyi olan, genel lakabıyla Kızıl Ahmet Paşa, kaplıcanın yeniden oluşumu konusunda iyi çalışmalarda bulunmuştur. Kaplıca son halini, onun girişimleri sayesinde almıştır.

Bolu Kaplıcaları Efsanesi

Bolu kaplıcaları tarihte oldukça önemli bir yer tutan ve insanların gözünde daima iyi bir değere sahip olmuş yerlerden biridir. Sağlıkla ilgili olarak ünü neredeyse birçok farklı yere yayılmıştır. Geçmiş dönemlerden bugüne kadar şifa gören insanlar bu kaplıcalardan övgüyle bahsetmişlerdir.

Bolu kaplıcalarına ilişkin en dikkat çekici detaylardan biri, bu kaplıcadan ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin de bahsetmiş olmasıdır. Gezip gördüğü yerlere dair yazılarak yazarak Seyahatname’yi oluşturan Çelebi, Bolu kaplıcalarına da sayfalarında yer vermiştir.

Bolu Kaplıcaları Nerede?

Bolu kaplıcaları, şehrin ana merkezine oldukça yakın bir yerdedir. Yaklaşık olarak 5 km mesafeyle merkezden bu kaplıcalara ulaşım sağlama şansları vardır. Karacasu ilçesine yaklaştıkça burada çeşitli türden oldukça hoş birtakım termallerin olduğu görülüyor.

Bolu Kaplıcaları Nasıl Gidilir?

Bolu kaplıcalarının güzelliğini görmek ve buranın sularından şifalanmayı isteyen kişiler birbirinden farklı yöntemleri kullanarak buraya ulaşabilirler.

Havayolu Ulaşımı

Bilinmesi gerekir ki Bolu’da bir havalimanı bulunmadığından esasen buraya bu yöntemle erişilmesi mümkün değildir. Ancak yine hava yolunu kullanarak Bolu bölgesinde varış sağlanabilir. Bunun için buraya en yakın havaalanı olan Kocaeli’ne iniş yapılır ve sonrasında diğer taşıtlarla Bolu’ya ulaşılabilir. Araç kiralama veya toplu taşımanın kullanımıyla bu kaplıcalara kadar kolayca gidilebilir.

Karayolu Ulaşımı

Bulunulan şehirden Bolu otogarına karayoluyla ulaşım seçeneği de tercih edilebilir. Yine bu da rahat ve konforlu bir şekilde Bolu’ya ve ardından Bolu kaplıcalarına ulaşmak için gerekli şansları kişilere verir.

Özel Araç ile Ulaşım

Çoğu kişinin seyahat etmek konusundaki tercihi genellikle özel araç kullanmaktan yana oluyor. Eğer bir özel aracınız varsa birçok farklı güzergahı takip ederek Bolu kaplıcalarına en kolay şekilde ulaşabilirsiniz.

Yaklaşık 2 saat 45 dakika süresi çerçevesinde Ankara ilinden Bolu’ya şahsi aracınızla gidebilirsiniz. Bursa’dan ulaşımda bu süre 4 saate kadar uzayabiliyor. İstanbul tarafından bakıldığında ise ulaşım ortalama 3,5 saat civarı bir zaman alıyor.

Bolu Kaplıcalarında Bulunan Başlıca Mineraller

Genel olarak kaplıca sularının en önemli özellikleri, yapılarında birtakım önemli mineralleri barındırmalarıdır. Diğer kaplıcalarda olduğu gibi Bolu kaplıcalarının da bu noktada kendisine özel sahip olduğu bazı nitelikleri vardır.

Bolu kaplıcalarının sularında 1,9 mg/lt flüorür, 251,6 mg/lt karbondioksit, %19 milival magnezyum ve %69 oranında da kalsiyum bulunuyor. Buna ek olarak bu kaplıca sularında %46 milival civarlarında sülfat ve %51,30 milival seviyelerinde ise bikarbonat vardır.

Bolu Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Bolu kaplıcalarına yerli insanlarımız ve ayrıca dünyanın farklı bölgelerinden birçok insan da oldukça ilgi gösteriyor. Çünkü bu güzel kaplıcanın suları adeta insanda bir şifa etkisi yaratıyor ve kişilerin bir ölçüde sağlıklarına kavuşmalarına yardımcı oluyor.

Romatizmal Hastalıklar

Romatizma birçok insanın mustarip olduğu önemli sağlık problemlerinden biridir. Bolu kaplıcalarının romatizmal birtakım ağrıları ve sıkıntıları giderme özellikleri vardır.

Dolaşım Hastalıkları

Vücudunda kan dolaşımı konusunda sorunlar yaşayan ve varis gibi bazı dolaşım sistemi rahatsızlıklarıyla karşılaşan kişilere de kaplıca suyunun çok iyi geldiği biliniyor.

Kadın Hastalıkları

Kadınlar bazı zamanlar kendilerine yönelik çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliyorlar. Adet ve birtakım ürolojik sorunlar bunlardan bazıları oluyor. Bolu kaplıca sularının bu gibi rahatsızlıklarda da etkili yönleri bulunuyor.

Kireçlenme

Kireçlenme genel anlamda kemik ve eklemlere oldukça ciddi zararlar verebilen önemli sağlık sorunlarından biridir. Bolu kaplıca sularının kireçlenmeye karşı güçlü bir etkisi ve kemiklerin dayanıklılığını artırıcı bir özelliği vardır.

Solunum Yolu Hastalıkları

Astım, bronşit ve zatürre gibi hastalıklarla karşı da insanlar daima kaplıca sularından şifa bulmaya çalışıyorlar. Bolu kaplıcalarının değerli suları bu konuda insanların beklentilerine güzel bir karşılık verebiliyor.

Bolu Kaplıcalarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kaplıcalar genel anlamda insanlara güzel ve iyi faydalar sağlayan yerlerdir. Ancak sağlıkla ilgili birçok konuda olduğu gibi daima kaplıcaları kullanmak konusunda da kişilerin bir doktordan bilgi almaları gereklidir.

Onların değerlendirmeleri ve yönlendirmeleri neticesinde kaplıcaya gelmeleri çok daha doğru ve yerinde bir karar olur. Tedavilerde süreler birtakım değişkenliklere sahip olabiliyor. Çünkü her bir sağlık probleminin hali hazırda kendisine özgü birtakım özellikleri bulunuyor.

Bolu Kaplıcaları Nelerdir?

Bolu kaplıcaları arasında birbirinden farklı bazı çeşitlilikler vardır. Her bir yerin şifa dağıtan ve insanlara iyi gelen birtakım özellikleri mevcuttur.

  • Karacasu kaplıcaları,
  • Bolu Babas kaplıcası,
  • Bolu Çatak kaplıcası,
  • Kesenözü (Bağlum) kaplıcası,

Bolu’da yer alan ve yılın hemen her bir döneminde insanların daima ziyarette bulundukları güzel kaplıcalar arasında bu türden seçenekler yer alıyor.

Bolu Kaplıcaları Otelleri

Bolu kaplıcaları bünyesinde insanların konaklama ihtiyaçlarına güzel karşılık verecek birbirinden güzel oteller de mevcut bulunuyor.

Narven Termal Kasaba

Merkeze yakın bir yerde bulunan Narven Termal Kasaba, barları, kapalı havuzları, iki güzel restoranı ve çeşitli hamamları alanında barındırıyor.

Bolu Termal Otel

Konaklama konusunda iyi konfor sağlayan otellerden bir başkası da Bolu Termal otel alanıdır. Bu otelde restoranlar, termal havuz ve kapalı havuzlar vardır.

Gazelle Resort & Spa Otel

Tercih edilmeye uygun güzel otellerden biri de Gazelle Resort & Spa oteldir. Bu otelde barlar, restoranlar ve güzel tasarımlı odalar olduğu görülüyor.

Bolu Suit Otel

Bolu Suit otel açık büfe, eğlence yerleri, ücretsiz otopark ve modern tasarıma sahip birçok güzel odaya alanında yer veriyor.

Bolu Koru Hotels

Konaklama konusunda en güzel seçeneklerden biri de Bolu Koru Hotels alanıdır. Bu hotel bünyesinde yüzme havuzları, lezzetli yemekler yapan lokantalar ve konforlu tasarlanmış birbirinden iyi odalar bulunuyor.

Bolu Kaplıcaları Aktiviteleri

Bolu’da, kaplıcada bulunmanın yanı sıra daha farklı aktivitelere de dahil olma şansları elde ediliyor. Doğanın güzelliğini görmek için birtakım doğa gezilerine çıkılabiliyor. Bolu’nun yöresel lezzetli yemekleri keşfedilebiliyor. Kış sporları ve tarihi turlar ile harika bir deneyim yaşanabiliyor.

Bolu Kaplıcaları Fiyatları

Bazı otellerin kendisine özgü kaplıcaları olabiliyor. Eğer durum bu şekildeyse o zaman konaklamayla birlikte toplam ücret otele ödeniyor. Ancak diğer taraftan ödemenin ayrı olarak yapılması gerekebiliyor. Mevsimsel olarak fiyatlar birtakım değişkenlikler gösterebiliyor.