Dambat Çermiği Kaplıcaları

Dambat Çermiği Kaplıcaları

Ağustos 17, 2022 0 Yazar: editor

Ağrı il merkezi sınırları içerisinde yer alan Dambat Çermiği Kaplıcaları, Ağrı’nın en önemli şifalı su kaynakları arasında yer alır. Kaplıcalar bölgesi şehir merkezinden yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta, Murat Nehri kıyısında konumlanmıştır. Dambat Çermiği suları doğal yollardan yer yüzüne çıkar. Kaynakta her yıl yer değişikliği görülür. Kaplıcanın şifalı sularında bol miktarta tuz, kükürt ve çamur bulunur. Suyun özelliği nedeni ile kapalı alanda zehirleme yaptığı için kapalı alan oluşturulmamıştır. Dambat Çermiği şifalı suları;

  • Deri hastalıkları,
  • Romatizma,
  • Çıban,
  • Sivilce,

Gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Kaplıcalar bölgesinde herhangi bir tesis bulunmaz. Daha çok günübirlik ziyaretler için uygun ortam oluşturur. Kaynak suyu daha çok banyo ve çamur banyosu olarak kullanılır. Yaz aylarında yoğunluk görülen kaplıcalar bölgesi, kış aylarında coğrafi konumu nedeni ile hizmet veremez.

Dambat Çermiği Kaplıcaları Nerededir?

Dambat Çermiği Kaplıcaları Ağrı il merkezi sınırları içerisinde, Murat Nehri havzasında, eski ismi ile Dambat, yeni ismi ile Yolluyazı Köyü yakınındadır.

Dambat Çermiği Kaplıcaları

Dambat Çermiği Kaplıcaları

Dambat Çermiği Otelleri

Dambat Çermiği Kaplıcalar bölgesinde konaklama tesisi bulunmaz. Ziyaretçiler Ağrı il merkezinde bulunan konaklama tesislerinden faydalanır. Ağrı il merkezinde her bütçeye uygun konaklama ikanı bulunmaktadır. Bulunduğu konum nedeniyle çadır, karavan, baraka tipi konaklamaya olanak verir.

Dambat Çermiği Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Dambat Çermiği Kaplıcaları bölgesine, hususi araçlar ve toplu taşıma araçları ile ulaşım konforlu bir şekilde sağlanır. Toplu taşıma araçlarını kullanacak ziyaretçiler Ağrı il merkezinden, Yolluyazı Köyü servislerine binerek ulaşım sağlar. Hususi araçlarla gelecek ziyaretçiler, Ağrı ilçe merkezinden D965 devlet kara yolunu kullanarak bölgeye ulaşım sağlar.

Dambat Çermiği Kaplıcaları Fiyatları

Dambat Çermiği Kaplıcaları halka açık hizmet vermekte olup, ziyaretçilerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ziyaretçiler, konaklama ihtiyaçlarını Ağrı il merkezinden karşılarlar. Konaklama ücretleri, işletmelerin kendi fiyat politikalarına göre belirlenir.

Dambat Çermiği Kaplıcaları Yorumları

Dambat Çermiği Kaplıcalarına, kara yolu ile konforlu bir şekilde ulaşılır. Kaplıcalar bölgesi ilk etapta bol oksijenli ortamı ile ziyaretçilerin karşılar. Manzarası büyüleyici bir etki yaratır. Kaplıcaların bulunduğu konum açısından, Murat Nehri’nin bu etkide payı büyüktür. Kaplıcalar bölgesinde herhangi bir konaklama tesisi yer almamasına rağmen, özellikle yaz aylarında yoğun ilgi görür. Dambat Çermiği Murat Nehri havzasında oluşan şifalı sulardan sadece bir tanesidir. Ağırı il ve ilçelerinde çok sayıda şifalı su kaynakları bulunur. Bunlardan en ünlüleri Diyadin Kaplıcaları olup, modern tesisler bünyesinde yer alır.

Dambat Çermiği Kaplıcalarını ziyaret eden ziyaretçiler, aynı zamanda bölgede yer alan doğal güzellikleri ve tarihi dokuyu ziyaret etme şansına sahiptir. Özellikle doğa tutkunları, dağcıların uğrak yerlerinden olan Ağrı, Ağrı Dağına tırmanış yapacakların ilk uğrak noktaları arasındadır. Murat Nehri soğuk suları ile olta avcılığına sevenler için uygun mekanlar oluşturur.

Ağrı Dağı’nın güney yamaçlarında yer alan Nuh’un Gemisi yerli ve yabancı birçok turisti kendine çeker. Doğubeyazıt ilçesinde bulunan Eski Camii 1514 yılından sonra yaptırılmış, taş sanatının görülebileceği nadide eserlerdendir. 1812 yılında yapıldığı tahmin edilen Hamur Kümbeti görülmeye değer tarihi yapılar arasında yer alır. Aras Dağları üzerinde yer alan Balıklı Göl görülmeye değer doğal oluşumlardandır.

Dambat Çermiği Kaplıcalarının ziyaretçileri, Ağrı iline has doğal lezzetleri tatma şansını elde eder. Ağrı il merkezi ve ilçelerinde faaliyet gösteren birçok restoranın mutfaklarında, yöresel yemekler ağırlıktadır. Kış ayları kar yağışlı ve soğuk geçen Ağrı, kendini bu yönde de geliştirmiş olup, ziyaretçilerine kış aylarında kayak keyfini yaşatmak için, iki önemli kayak merkezine ev sahipliği yapar.