Demre İçmeleri Kaplıcaları

Demre İçmeleri Kaplıcaları

Ağustos 19, 2022 0 Yazar: editor

Antalya’nın Demre ilçesi sınırları içerisinde yer alan Demre İçmeleri Kaplıcaları, 15 santigrat derece termal su özelliğine sahiptir. Şifalı sularında sodyum klorür, sülfür ve bromür mineralleri bakımından oldukça zengindir. Bulundurduğu mineraller sayesinde sindirim sistemi rahatsızlıklarında, tamamlayıcı ve destekleyici tedavi yöntemlerinde kullanılır.

İçme kürü olarak kullanıldığında bağırsak parazitlerinin vücuttan atılmasını sağlar. Bu sebepten kilo alamayan kişiler üzerinde olumlu etkilerini kısa sürede gösterir. Kükürtlü olan şifalı suları banyo kürü olarak kullanıldığında, vücuda zindelik kazandırmaktadır.

Kaplıcalar bölgesinde yer alan dar ve derin havuz Bizans döneminden kalmadır. Halen ziyaretçiler tarafından kullanılmaktadır. Demre İçmeleri Kaplıcalarının 1000 yıldır yöre halkına ve gelen ziyaretçilerine şifa dağıttığı bilinmektedir. Kaplıcaların şifalı sularının;

  • Sinek ısırmalarında oluşan sivilcelere,
  • Mantar hastalığına,
  • Cilt hastalıklarına,
  • Güneş yanıklarına,
  • Sindirim sistemi rahatsızlıklarına,
  • Kas ağrılarına,

İyi geldiği bilinmektedir. Özellikle yaz aylarında serinlemek isteyen yöre halkı tarafından da sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Demre İçmeleri Kaplıcaları Nerededir?

Demre İçme Kaplıcaları, Antalya’nın Demre ilçesi coğrafi sınırları içerisinde, Çayağzı Limanı yolu üzerinde bulunmaktadır. Kaplıcalar bölgesi Antalya il merkezine 140 kilometre uzaklıktadır. Demre-Kaş bağlantı yoluna yakın konumda, Demre Kuş Cenneti’nin Kuzey-Doğusunda yer alır.

Demre İçmeleri Otelleri

Demre İçmeleri halka açık pozisyonda olup, konaklama için içmelere ait herhangi bir tesis bulunmaz. Demre İçmelerinden faydalanacak ziyaretçiler, bölgede bulunan konaklama tesislerinden faydalanmak durumundadır. İçmelerin Demre yerleşim yerine yakın konumda olup, daha çok günübirlik ziyaretler için uygun ortam oluşturur. İçmelere gelecek ziyaretçilerin, yiyecek ve içecek gibi temel ihtiyaçlarını beraberine getirmeleri gerekmektedir. İçmeler bölgesi kamp yapmak için uygun ortamlar oluşturmaktadır.

Demre İçmeleri Kaplıcaları

Demre İçmeleri Kaplıcaları

Demre İçmeleri Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Demre İçmeleri kaplıcalarına ziyarette bulunacak kişilerin Demre-Kaş bağlantısını sağlayan D-400 kara yolunu veya Çayağzı Liman yolunu kullanmaları gerekir. Toplu taşıma araçlarını kullanacak ziyaretçiler Antalya il merkezinden kalkan Demre toplu taşıma araçlarını kullanarak içmeler bölgesine ulaşım sağlayabilir.

Demre İçmeleri Kaplıcaları Fiyatları

Demre İçmeleri Kaplıca fiyatları, yıllık ve yoğunluk görülen mevsimlere göre değişik göstermektedir. Ziyaretçiler Demre İçmeleri Kaplıcaları bölgesinde bulunan oto park, kamp, lavabo, tuvalet gibi imkanlardan faydalanmaktadır. Kaplıcaların fiyatları her bütçeye uygun olarak yıllık alınan kararlarla düzenlenmektedir. Konaklama ücretleri, bölgede yer alan özel işletmelerin fiyat politikalarına göre belirlenmektedir. Demre İçmeleri Kaplıcaları bölgesinde her bütçeye uygun konaklama imkanı bulunmaktadır.

Demre İçmeleri Kaplıcaları Yorumları

Demre İçme kaplıcalarına ulaşım, Kaş-Demre bağlantı yolu üzerinde konforlu bir şekilde sağlanır. Kaplıcaların bulunduğu bölge itibari ile şehir yerleşim yerlerini nispet daha serin. Şifalı suların serin olması sebebiyle ilk etapta alışmak zor. Ancak 4-5 dakika içerisinde vücut kendisini serin sulara alıştırır.

Daha ilk banyoda vücutta hissedilir oranda zindelik oluşur. İçme kürü uygulayan kişiler, sindirim sisteminde oluşan değişimi kısa sürede fark ederler. Gerek banyo, gerekse içme olarak kullanılan suların vermiş olduğu etki ile ziyaretçiler kısa sürede acıkma hissi duyarlar. Şifalı suların serinletici etkisi 4-5 saat kadar sürmektedir.

Ziyaretçilerin bölgeye ilgili olmasına rağmen, tesisler aynı oranda gelişmemiş. Bölgede her yaş grubu şifalı sulardan faydalanır. Çamur banyosu, küçük havuzlar, su kanalları farklı rahatsızlıkların iyileşmesinde hizmetler sunar.

Günün yorgunluğunu Demre İçmeleri Kaplıcalarında atan ziyaretçiler, yakın bölgede yer alan tarihi turistik yerleri gezme imkanına, yakın konumda bulunan plaj imkanlarından ve değişik eğlence mekanlarında eğlenme imkanına sahip. Kaplıcalar bölgesi aynı zamanda doğa yürüyüşlerini seven ziyaretçiler içinde güzel mekanlar oluşturur. Ziyaretçiler burada bulunan şifalı suları, taşıma yöntemi ile yaşam alanlarına götürerek, şifa amacı ile kullanırlar.