Erzincan İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Erzincan İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Ekim 8, 2019 0 Yazar: admin

Yer altı suları bakımından zengin olan ülkemizde; şifalı suları ve kaplıcaları ile ünlü olan bir başka ilimiz Erzincan ili ile birlikte sizlere hem gelişmiş hem de birçok özellikleriyle ün kazanmış kaplıcaları aktarmaya çalışacağız. Turizm yönüyle oldukça gelişmekte olan şifalı sular ülke turizmine de oldukça katkı yapmış olduğundan ötürü Erzincan ili çevresinde iyi bir şekilde dağılmıştır. Bizlerde bugün ki yazımızda sizler için Erzincan İli civarında bulunan şifalı suları inceleyerek sizler için bilgi aktarımı sağlayacağız.

Erzincan Kaplıcaları

Erzincan ili sınırları içerisinde bulunan şifalı sular turistlerin Erzincan’a ziyaret edip de uğradığı yerlerden biri olarak bilinmektedir. Geçmişten günümüze gelen yer altı su kaynakları hem gelişip hem de bu özellik sebepleri ile ülke turizmine katkıda bulunmak istemektedirler. Belirtmiş olduğumuz kaplıcalar arasında en önemli olanı Böğürt Maden Suyu kaplıcalarıdır.

Böğert Maden Suyu

Erzincan’a 11 kilometre uzaklıkta bulunan ve kuzeydoğu yönünde bulunan Böğert Maden suyu Erzurum yolu üzerinde sağ tarafta bulunmaktadır. Belirtilen alan aynı zamanda kara yolu üzerinde olduğu için birçok turistin yoldan geçerken uğrayıp dinlenmiş olduğu bölge olan Beytahtı ile bilinen ünlü bir gezi yeridir. Beytahtı özellikle yaz aylarda tam anlamıyla piknik yapabileceğiniz bir alan olarak bilinmektedir. Erzincan halkı tarafından ekşisu olarak bilinen Böğert Maden Suyu iki ayrı kaynaktan çıktığı için karayolunun hemen altından kaynayan ve asıl Ekşisu diye bilinen su halk arasında çok rağabet görmektedir. Beytahtı çeşmelerinden yaklaşık olarak 8 değişik su akan ve çok ilginç jeoloji bir yapısı olan bu yer Belediye tarafından şişeleme tesisi aracılığıyla birçok kitleye ulaşmaktadır. Böğert Maden suyu, çamur banyoları ile birlikte romatizma ve uyuz hastalığına çok iyi gelmektedir.

Erzincan Ilıcası

Erzincan ilinin yaklaşık olarak 9, Ekşisuya ise yaklaşık olarak 2 kilometre uzaklıkta olan Cimin köyü; karasu nehrinin yüksekliğine göre daha alt seviyede olup Norgah Akyazı yerinin konumunda bulunmaktadır. Suyun derecesi 6.8 olarak bilinmektedir. Erzincan ılıcası; romatizma, deri ve kadın hastalıkları ile birlikte metabolizma bozukluklarını tavsiye edilmektedir.